شهرستان اراک

معرفی کلی شهر اراک

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معرفی شهر اراک در استان مرکزی

استان مرکزی از جمله استان‌های تاریخی ایران به شمار می‌رود. شهرهای این استان قدمتی طولانی دارند. شهرهای ساوه و اراک از شناخته شده‌ترین و مطرح‌ترین شهرهای این استان به شمار می‌رود. اراک مرکز این استان است که با جاذبه‌ها و مردم مهمان‌نوازش هر فردی را وسوسه می‌کند تا برای یک بار هم که شده سفری به آن داشته باشند. در ادامه به معرفی کامل این شهر زیبا خواهیم پرداخت.

موقعیت و تاریخچه

معرفی شهر اراک مرکزی

معرفی شهر اراک

اراک مرکز استان مرکزی می‌باشد و از سمت شمال به تفرش، از سمت غرب به همدان و ملایر، از سمت شرق به محلات و از سمت جنوب به خمین و سربند ختم می‌شود. این شهر در دوران فتحعلی شاه قاجار احداث شد و ابتدا با نام قلعه سلطان و سپس با نام سلطان آباد شناخته می‌شد تا اینکه در سال ۱۳۱۶، مسیر راه آهن سراسری از کنار آن عبور می‌کرد و این شهر نام اراک گرفت. اراک از همان سال‌های اولیه که احداث شد همواره تحت تغییرات و تحولات فراوانی قرار گرفته شورش‌هایی که علیه قاجاریان توسط اهالی فراهان- گلپایگان- و چهارلنگ صورت گرفت و قوای حکومتی در پی سرکوب شورش‌ها، قلعه زلف آباد را که مخالفان آنجا تجمع می‌کردند را از بین برده و با خاک یکسان کرد. تا به امروز که یکی از قطب‌های صنعتی ایران به شمار می‌رود.

جاذبه‌ها

اراک به عنوان شهری کهن و تاریخی پر از جاذبه‌های دیدنی‌ای است که هریک گردشگران را وسوسه می‌کند تا عازم این سرزمین میهمان نواز شوند. از جمله جاذبه‌های اراک می‌توان به مدرسه سپهدار– پنجه علی- یخچال نیمه ور- ارگ کلاه فرنگی- آتشکده فردجان- کاروان سرا- پل قوسی اراک- حمام چهار فصل– شهر زیرزمینی دلف آباد- قلعه و بقاع انجدان- حاج وکیل- قز قلعه- و مقبره آقا نورالدین اشاره کرد.

مدرسه سپهداری

معرفی شهر اراک مرکزی

معرفی شهر اراک

امکان ندارد کسی بلیط هواپیما اراک بخرد اما به بازدید مدرسه سپهداری نرود. این مدرسه از جمله آثار و بناهای تاریخی اراک به شمار می‌رود که در قلب بازار تاریخی آن قرار گرفته است. قدمت این مدرسه به سال ۱۲۲۸ هجری باز می‌گردد که به دستور یوسف خان گرجی( سپهدار اعظم- بانی شهر- و پدر داماد فتحعلی شاه) همزمان با ساخت بازار تاریخی این شهر، ساخته شد. مدرسه سپهدار اولین مدرسه علوم دینی در اراک بوده با الهام گرفتن از سبک معماری مدارس دوران صفوی ساخته شده است.

جاذبه‌های طبیعی

معرفی شهر اراک مرکزی

معرفی شهر اراک

اراک علاوه بر جاذبه‌های تاریخی و آثار باستانی، جاذبه‌های طبیعی بسیار دیدنی‌ای نیز دارد. جاذبه‌های طبیعی اراک عبارتند از: سرآب پنجعلی- چشمه درمانی چیقلی- غار سوله خونزا- غار سفید خانی- غار قلعه جوق- غار هیزدج- غارهای انجدان- غار وفس- ناحیه سربند- منطقه حفاظت شده هفتاد قلعه- شکارگاه چرا- دریاچه میغان- و دریاچه قاسم آباد.

مراکز مذهبی

مراکز زیارتی و مذهبی در اراک از جمله جاذبه‌های این شهر است که بسیاری را مجاب می کند به زیارت این امامزاده‌ها آمده و از فضای معنوی آن‌ها بهره ببرند. مراکز مذهبی اراک عبارتند از: مسجد سپهداری- زیارتگاه غارسی جن- امامزاده محمد عابد- بقعه شاه غریب- امامزاده حواخاتون- امامزاده عبدالله- امامزاده محسن – بقعه پیرمراد– امامزاده سلیمان- امامزاده حسین- امامزاده صالح- امامزاده ذلف آباد- مقبره آقا نورالدین- و کلیسای ارامنه.

سوغات اراک

سوغاتی‌های هر شهر یادگاری‌هایی است که از ایام خوش سفر به یادگار مانده است. اراک سوغات و صنایع دستی بسیار زیبایی دارد که اگر روزی سفری به این شهر داشتید بد نیست از این سوغات و صنایع دستی تهیه کنید. سوغات اراک عبارتند از: نان فطیر- جوزقند- شیرینی گوش فیل- باسلوغ- انگور و شیره آن- گلیم بافی- فرش- تذهیب- گیوه- و مس.

ایام تعطیلات بهترین زمان برای سفر به شهرها و کشورهای مختلف است. اراک از جمله مقاصد گردشگری به شمار می‌رود که با جاذبه‌های طبیعی و آثار تاریخی خود هر گردشگری را به داشتن سفری به این شهر ترغیب می‌کند.

مطالب مرتبط: ستاد اسکان فرهنگیان استان مرکزی

حتما بخوانید: روستاهای شهرستان اراکعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران