معرفی شهر تاریخی بیشاپور

  • معرفی شهر تاریخی بیشاپور
  • معرفی شهر تاریخی بیشاپور
  • معرفی شهر تاریخی بیشاپور
  • معرفی شهر تاریخی بیشاپور
  • معرفی شهر تاریخی بیشاپور
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بیشاپور شهری تاریخی در شمال غرب کازرون در استان فارس واقع شده و ساخت آن به دوره ساسانیان برمی گردد.

شهر تاریخی بیشاپور

شهر تاریخی بیشاپور که در شمال غرب کازرون در استان فارس واقع شده است یکی از شهرهای باستانی ایران است که ساخت آن به دوره ساسانیان باز می گردد و امروزه تنها ویرانه هایی از آن بر جای مانده است. بیشاپور با ۳۰۰ هزار هکتار وسعت، از شهر های مهم آن زمان بوده و اهمیت ارتباطی داشته است.

این شهر از قدیمی ترین شهرهایی است که تاریخچه ساخت آن بصورت مکتوب در سنگ نوشته ای موجود است. از شهرهای خوش آب و هوا و دارای طراحی و مهندسی ویژه آن روزگار بوده‌است.

بیشاپور تا قرن هفتم هجری آباد و مسکونی بوده‌است و پس از آن ویران شده‌است. بیشاپور گنجینه‌ای از آثار ارزشمند ساسانی مانند معبد آناهیتا است.

بیشاپور به سال ۲۶۶ میلادی و به دستور شاپور اول پادشاه ساسانی ساخته شده است. پس از پیروزی شاپور بر والرین امپراتور روم، شاپور دستور داد در ناحیه ای خوش آب و هوا بر سر راه تخت جمشید به تیسفون شهری بنا کنند. این جاده در زمان هخامنشیان، شهرهای تخت جمشید و استخر را به شوش وصل می کرد. شاپور نام خود را بر این شهر نهاد. معماری از اهالی سوریه قدیم به نام آپاسای (اپاسای) برای ساخت شهر تازه انتخاب شد.

شهر بیشابور با روش مهندسی یونانیان که توسط هیپوداموس ابداع شده بود در زمینی مستطیل به گونه ای طراحی شد که چهار دروازه و دو خیابان آن، یکدیگر را قطع می‌کردند. یکی از خیابان ها در جهت شمال به جنوب و دیگری شرق به غرب است و هر کدام در انتها به یکی از دروازه های شهر منتهی می شده اند. دروازه غربی، ورودی اصلی شهر بوده است.

شهر بیشاپور از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

۱- ارگ سلطنتی شامل آثار شاخصی مانند معبد آناهیتا، تالار شاپور، ایوان موزائیک، کاخ والرین.

۲- منطقه عامه نشین شامل خانه های مسکونی، گرمابه، کاروانسرا و بازار.

منطقه باستانی بیشاپور مشتمل بر سه بخش اصلی است:

۱- شهر بیشابور

۲- قلعه (دختر) با نقش برجسته های ساسانی.

۳- دره رودخانه بیشاپور

در این ناحیه آثار دیگری مانند قلعه دختر، قلعه پسر و نقش های تنگ چوگان قابل اشاره هستند.

برخی تک اثرهای به جای مانده از شهر باستانی بیشاپور عبارتند از:

۱- معبد آناهیتا

۲- کاخ والرین

۳- ایوان موزائیک

۴- ستون های سنگ یادبود بیشاپور

مشخصات شهر بیشاپور

این شهر باستانی حدود دویست هکتار وسعت دارد و در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال  شهر فعلی کازرون واقع شده است. شهر تاریخی بیشاپور با موهبتی که طبیعت زیبای جلگه شاپور در دشت سبز کازرون و رودخانه باصفای چشمه ساسان در اختیار آن گذارده بود و بااستفاده از فرمها و موتیف های تمدنهای دیگر در امر هنری و تزئینی و بر اساس و خواست و رویاهای بزرگ و جاه طلبانه شاهی ، چنان بادقت طراحی و اجرا شده که با زیباترین و ثروتمند ترین شهرهای دنیای متمدن آن زمان مانند انطاکیه عروس زیبای شهرهای بیزانس ( روم شرقی) رقابت می کرد و به از آن بود .

شهر بیشاپور براساس طرحی جدید ( هیپوداموس ) به صورت مربع مستطیل ساخته شده و تا قرن هفتم هجری قابل سکونت بوده است. دو خیابان شمالی – جنوبی و شرقی – غربی ،  شهر را به چهار قسمت تقسیم نموده و هرکدام از این خیابانها به یکی از دروازه های شهر راه داشته است. دروازه اصلی شهر در ضلع غربی بوده که امروز بقایای پل آن موجود است. این شهر از چهار طرف محافظت می شده است. درضلع شمالی قلعه دختر و دیوار برج مانند، در ضلع غربی رودخانه شاپور در ضلع شرقی و جنوبی، خندق از شهر محافظت می نموده است .

 

معرفی آثار تاریخی مجموعه باستانی بیشاپور

شاهکار حجاری های عصر ساسانی در تنگ چوگان در مجاورت شهر بیشاپور و برکرانه رودخانه شاپور باقی مانده است. همچنین غار شاپور که در فاصله کمی از شهر بیشاپور قرار دارد.

قلعه دختر بیشاپور

قلعه دختر در شمالی ترین قسمت شهر باستانی بیشاپور واقع گردیده و وظیفه حفاظت از این شهر را بر عهده داشته است.

جایگاه نذورات ( ستونهای یادبود)

این ستونها در حاشیه خیابان شرقی-غربی که از مرکز شهر می گذرد و خیابان شمالی و جنوبی را قطع می کند قرار دارد. بر روی این دو ستون کتیبه ای به خط پهلوی اشکانی و ساسانی وجود دارد که در واقع سند تاریخی شهر سازی بیشاپور است.

تندیسی از شاپور اول در میان این دو ستون وجود داشته است که متاسفانه با گذشت زمان ازبین رفته است. ارتفاع این ستونها از کف تا انتها به حدود ۹ متر می رسد .

تالار تشریفات

تالار عظیم تشریفات در جنوب شرقی معبد آناهیتا قرار گرفته است . مساحت آن  ۷۸۱ متر مربع است . شاید بتوان آن را در ردیف اولین و بزرگترین آثار معماری گنبد دار زمان ساسانی محسوب کرد . این تالار مرکب از چهار ایوان متقابل و متقارن است که بر فراز آن گنبدی شلجمی شکل که ۲۵ متر ارتفاع داشته قرار دارد.

صحن مرکزی تالار به صورت مربع شکل است . این بنا دارای ۶۴ طاقچه است که با موتیف های مختلف گچ بری نظیر برگ کنگر، برگ مو (درخت انگور) و نقوش تزئینی به صورت طرحهای چلیپا شکل که نشان دهنده خلاقیت معماران عصر ساسانی است تزئین یافته و با گچ بریهای زیبا تزئین شده است .

ایوان موزائیک

این ایوان دارای ۲۵/۱۱ متر طول و ۶/۱۰متر پهناست و با طاق هلالی شکل پوشش یافته بود. در کف این ایوان با موزاییک های رنگین که با طرحهای تزئینی منقوش شده مفروش بوده است. این موزائیک ها که از ارزشمند ترین و نفیس ترین آثار بدست آمده از شهر بیشاپور است زینت بخش موزه های لوور پاریس و موزه ایران باستان تهران است. رنگ های به کار رفته در این موزائیک ها و طراحی زیبای آن بسیار چشمگیراست، به طوریکه مجموع این موزائیک ها به صورت یک فرش یکپارچه زیبا به نظر می رسید. هنوز آثار کمی از این نوع موزائیک ها به صورت نواری در کناره های دیوار این ایوان وجود دارد .

آتشکده بیشاپور

در سمت راست خیابان اصلی شهر بقایای بنایی مشاهده می گردد که نمونه ای از فرم و معماری چهار طاقی هایی ساسانی می باشد که احتمالاً آتشکده ایی از زمان ساسانیان می باشد. البته ارتفاع این آتشکده در مقایسه با دیگر آتشکده های ساسانی کازرون کوجکتر می باشد. از این چهار طاقی تنها دو طاق آن در حال حاضر باقی مانده که خوشبختانه مرمت و حفاظت گردیده است.

موزه بیشاپور

موزهٔ بیشاپور یکی از موزه‌های کازرون است که در شهر تاریخی بیشاپور واقع گردیده‌است. در این موزه اشیا، سنگ‌ها و کتیبه‌هایی از زمان ساسانیان که در شهر تاریخی بیشاپور و حومهٔ کازرون یافت شده‌اند، نگهداری می‌شود.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب راهنمای مصور ایرانگردی
ویکی پدیا
مکان بین

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران