معرفی عمارت باغ ایلخانی شیراز

  • معرفی عمارت باغ ایلخانی شیراز
  • معرفی عمارت باغ ایلخانی شیراز
  • معرفی عمارت باغ ایلخانی شیراز
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

عمارت باغ ایلخانی در باغ ایلخانی شیراز در محله میدان شاه این شهر واقع شده است.

عمارت باغ ایلخانی

باغ ایلخانی از بناهای محمد قلی خان، ایلخان قشقایی است. این باغ یکی از فضاهای سبز دوره قاجاریه است که ساختمان کهنسال و عمارت قدیمی و دیدنی دارد. در این باغ نیز یک عمارت کلاه فرنگی وجود دارد.

در حال حاضر، قسمت غربى باغ که عمارت اصلى در آن واقع شده، به صورت قدیمى باقى مانده و ۳۵۰۰ مترمربع مساحت دارد. در قسمت شرقى آن نیز باغچه‌اى به مساحت ۳۰۰۰ مترمربع وجود دارد که عمارت کلاه‌فرنگى در محوطهٔ آن واقع شده است. این ساختمان داراى ایوانى دو ستونى در وسط است. در پشت آن، یک سالن نسبتاً بزرگ پنج درى قرار گرفته که یک اتاق در بالا دارد. در دو طرف ایوان دو راهرو وجود دارد که در بالاى آن‌ها دو گوشواره جلب نظر مى‌کنند. سه اتاق در ضلع شمالى ایوان و چهار اتاق در ضلع جنوبى آن قرار گرفته‌اند. این ساختمان، زیرزمینى نیز دارد و تعداد اتاق‌‌هاى آن ۱۴ واحد است.

ایوان وسط به شیوه اغلب آثار دورهٔ‌ زندیه و قاجاریه داراى دو ستون سنگى و سقف مسطح است. ستون‌هاى این ایوان از سنگ یکپارچه است و به نحوى زیبا به صورت مارپیچ ساخته شده است. مسیر ستون‌ها به طور مقرنس حجارى شده‌اند. یکى از اتاق‌هاى ضلع جنوبى این باغ اتاق آئینه‌کارى نامیده مى‌شود و ترکیبى از نقاشى و منبت‌کارى روى در و پنجره‌ها و گچبرى‌هاى بسیار زیبا است.

دیدنی های ایران :

باغ تخت شیراز

هلند ایران ( باغ گل محلات )

باغ صدف / باغ پرندگان کرمانشاه

 

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب راهنمای مصور ایرانگردی
ویستا

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران