شهرستان سنندج

معرفی عمارت مشیر دیوان سنندج

  • معرفی عمارت مشیر دیوان سنندج
  • معرفی عمارت مشیر دیوان سنندج
  • معرفی عمارت مشیر دیوان سنندج
  • معرفی عمارت مشیر دیوان سنندج
  • معرفی عمارت مشیر دیوان سنندج
  • معرفی عمارت مشیر دیوان سنندج
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

عمارت مشیر دیوان که در شهر سنندج در استان کردستان واقع شده است، از بناهای تاریخی ارزشمندی است که از دوره قاجاریه در این شهر به جا مانده است. عمارت مشیر دیوان توسط میرزا یوسف مشیر دیوان بنا گردیده و در محله قدیمی سر تپوله سنندج، خیابان شهدا (فرح سابق) و روبروی پارک شهدا و داخل کوچه مشیر قرار دارد و مجموعه ای از فضاهای متعدد است.

این ساختمان با شیوه و اسلوب معماری ایران به ویژه محوطه یک ایوانی، در دوره قاجاریه توسط “میرزا یوسف مشیر دیوان” دیوان مشاور و جانشین حاکم منطقه به نام “میرزا رضای وزیر کردستانی” ساخته شد.

ساختمان، ایوان ستون دار، تالار، حیاط و آب نما قرار گرفته و درب و پنجره‌ های آن از تلفیق گرده چینی چوب و شیشه رنگی اتاق‌ ها را زینت داده است. سردر ورودی بنا با محوطه نیم هشتی و تزیینات آجری، سقف شیروانی، تالار تشریفات و ایوان ستون دار جلوی آن با طرح کلاه فرنگی، گچ بری و مقرنس های گچی و اُرُسی هایی با طرح‌ های اسلیمی، از جمله خصوصیات بارز این بنا است. همچنین حجاری روی سنگ ازاره و ستون هایی با تزیینات گچ بری طنابی و مقرنس کاری از جمله تزیینات بسیار شاخص عمارت است.

عمارت مشیر متعلق به میرزا یوسف مشیر دیوان بوده و چون جلسات مهم ایالتی یا استانی در این منزل تشکیل می‌ شده است، بر روی سردر عمارت جان پناه و محل‌ های نگهبانی ایجاد شده تا خانه از گزند مهاجمان در امان باشد. در واقع سردر ورودی این عمارت از زیبایی‌ های معماری آن محسوب می‌شود که آن را سردر جلوخانی می‌گویند و به شکل نیم هشتی است با سکوهای متعدد با طاق‌ نماهای آجرکاری شده که در واقع نمادی از معماری کلاسیک ایرانی است و شیوه آجرکاری آن نیز به شکل خفته و راسته است.

بعد از درب ورودی، فضایی هشت ضلعی وجود دارد که محل قاپوچی و دربان بوده است و مراجعینی که از گوشه و کنار کردستان به این محل مراجعه می‌ کردند تا مشکلات و مسائل خویش را با مشیر دیوان مطرح نمایند، در اینجا منتظر می‌ ماندند تا به آن‌ ها اجازه ورود داده شود. در گوشه راست هشتی اتاق دربان و انباری قرار گرفته و در سمت چپ نیز دهلیزی که به حیاط مستخدمین راه دارد. سقف هشتی و آجرکاری آن در نوع خود جالب توجه و زیباست که به شکل طاق سنبلی و به شیوه خفته و راسته کار شده است.

این عمارت که سالیانی چند محل استانداری کردستان بود، هفت حیاط دارد که هر یک از آن ها دارای آب نمایی جداگانه با طرح متفاوت و در عین حال مرتبط با دیگر آب نماها است و شامل بخش‌ های خصوصی، عمومی، تشریفاتی، خدماتی و بهداشتی است. در بخش اصلی

محوطه عمارت و طراحی و ساخت تمام بخش‌ های آن در یک زمان، با رعایت تمامی اصول معماری ایرانی، ویژگی منحصر به‌ فردی به عمارت مشیر دیوان بخشیده است و دروازه ورودی عمارت به طور خاصی جذاب می باشد.

ابتکار در صنعت گره چینی چوب و ارسی سازی به نحو چشمگیر در فضاهای بازشو و دعوت کننده و حد فاصل فضاهای بسته و نیمه باز و باز توسط استاد کاران سنندجی انجام یافته و در مجموع تفکیک سازی بر اساس شئونات اسلامی است.

آنچه عمارت مشیر دیوان را از سایر بناهای سنندج متمایز می‌ کند و بر زیبایی آن می‌ افزاید، وجود سقف شیروانی با طرح کلاه فرنگی است. البته شبیه این کلاه فرنگی در عمارت وکیل الممالک وجود دارد و در گذشته نیز در عمارت ملا لطف‌ الله وجود داشته است. در زیر این شیروانی ایوان و تالار ستون‌ دار قرار گرفته است. گچ‌ بری‌ ها و حجاری‌ های روی ایوان با طرح‌ های گیاهی و طرح پرندگان نیز از تزئینات این بخش از عمارت می‌ باشد.

حمام عمارت نیز به لحاظ ارزش معماری از بخش‌ های قابل توجه بناست که در حیاط اندرونی آن واقع شده است. این حمام همچون سایر حمام‌ های قدیمی از بخش‌ های سربینه، خلوتی و خزینه تشکیل شده است. تزئینات آهکبُری با نقوش گیاهی و حیوانی بر زیبایی این بخش افزوده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- تارنمای سیری در ایران

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
سنندج، خیابان شهدا، روبروی پارک شهدا، کوچه مشیر
نوع
عمارت تاریخی دوره قاجاریه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران