معرفی غار دو اشکفت کرمانشاه

  • معرفی غار دو اشکفت کرمانشاه
  • معرفی غار دو اشکفت کرمانشاه
  • معرفی غار دو اشکفت کرمانشاه
  • معرفی غار دو اشکفت کرمانشاه
  • معرفی غار دو اشکفت کرمانشاه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

غار دو اشکفت که در استان کرمانشاه و در شمال شهر کرمانشاه و در نزدیکی طاق بستان قرار دارد، یکی از باستانی ترین اسناد تاریخی سکونت انسان در این منطقه است. این غار در شمال شهر کرمانشاه، در دامنه کوه میوله و مشرف به پارک کوهستان قرار دارد و یکی از کهن‌ ترین سکونتگاه‌ های بشر به شمار می آید. با توجه به مطالعات باستان‌ شناسی انجام شده این غار در دوران پارینه سنگی میانی (در ۱۲۰ تا ۴۰ هزار سال پیش) مورد سکونت انسان (احتمالاً نئاندرتال) بوده‌ است.

این مکان باستانی، شامل دو غار مجاور هم، در دامنه جنوبی کوه میوله، در ارتفاع حدود ۳۰۰ متری از دشت و مشرف بر پارک کوهستان قرار دارد. این غار نخستین بار در سال ۱۹۹۹ میلادی به وسیله باستان شناسان کرمانشاهی به نام های فریدون بیگلری و سامان حیدری شناسایی و مطالعه شد. طبق یافته‌ های باستان شناسی این غار در دوره پارینه سنگی میانی مسکن انسان های شکارگر بوده است. با توجه به مطالعات باستان‌ شناسی انجام یافته، یکی از این دو غار (غار شرقی)، در دوره پارینه سنگی میانی محل سکونت موقت یا فصلی گروه‌ های شکارچی ساکن منطقه بود.

ابزارهای سنگی یافت شده در این مکان مربوط به صنعت موستری زاگرس است. برای ساخت ابزارها هم از رخنمون های سنگ رادیو لاریت اطراف غار و هم از سنگ های چخماق گاکیه استفاده شده‌ است. علاوه بر دو اشکفت، آثار سکونت انسان‌ های پارینه سنگی در چند غار و پناهگاه دیگر در شمال کرمانشاه یافت شده است. نزدیکترین آن ها به دو اشکفت پناهگاه ورواسی است که به وسیله باستان شناس آمریکایی بروس هو کاوش شد. همچنین وی غار قبه در تنگ کنشت را نیز حفاری کرده است.

این گروه‌ های شکارچی که احتمالاً از نوع نئاندرتال بودند با توجه به مزایای مختلف این مکان از جمله وجود چشمه آب دایمی در کنار غار، چشم انداز مناسب دهانه آن به دست و دسترسی نسبتاً آسان به ارتفاعات بالاتر، به طور متوالی از این غار استفاده کرده اند. همچنین وجود یک برون زد زمین شناسی از جنس رادیو لاریت در نزدیک غار، امکان ساخت ابزار سنگی را در محل فراهم می کرده است. به طوری که اکثر ابزارهای سنگی یافت شده در محل، از این نوع سنگ ساخته شده است. علاوه بر این از منابع سنگ داخل دشت نیز استفاده می کردند. برای مثال منابع سنگ تپه‌ های گاکیه در شرق کرمانشاه که حدود دوازده کیلومتر با غار فاصله دارد، در میان مجموع‌ های یافت شده وجود دارد. ابزارهای یافت شده در دو اشکفت اغلب از نوع خراشنده جانبی و سایر ابزارها مربوط به صنعت موستری زاگرس هستند که بین دویست و پنجاه تا حدود چهل هزار سال پیش ساخت آن ها در زاگرس رواج داشته است. آثاری از دوره پارینه سنگی میانی در سایر غارهای منطقه مثل غار قبه و پناهگاه صخره ای ورواسی در تنگه کنشت و چندین غار دیگر در بیستون نیز یافت شده است.

لازم به ذکر است که ارتفاع این غار در حدود ۱۶۰۰ متر از سطح دریاست.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
کرمانشاه، خیابان تکاوران، محاور پارک کوهستان
نوع
غار تاریخی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران