شهرستان رامیان

معرفی غار شیرآباد رامیان

  • معرفی غار شیرآباد رامیان
  • معرفی غار شیرآباد رامیان
  • معرفی غار شیرآباد رامیان
  • معرفی غار شیرآباد رامیان
  • معرفی غار شیرآباد رامیان
  • معرفی غار شیرآباد رامیان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

غار شیرآباد در جنوب روستای شیرآباد از توابع شهرستان رامیان در استان گلستان قرار دارد و یکی از غارهای مهم و دیدنی استان محسوب می شود که سالانه افراد زیادی جهت بازدید از این غار عازم منطقه می شوند. این غار به نام غار دیو سپید نیز شناخته می شود زیرا اهالی منطقه اعتقاد دارند که این غار محل زندگی دیو سپید شاهنامه بوده است. علت این امر هم انعکاس صداى حرکت آب در مسیر، تبدیل به زمزمه و صداهایى در غار شده که این مسأله شایعات مختلفى را درباره غار بین اهالى رواج داده است.

این غار در ارتفاع حدود ۳۴۵ متری از سطح دریا قرار دارد و طول آن حدود ۲۳۵ متر و قطر دهانه آن حدود بین ۹ تا ۱۵ متر می باشد.

محیط بیرونی غار را کوهستان و جنگل تشکیل می دهد که می توان گونه هایی از درختان و درختچه ها نظیر ممرز، افرا، انجیلی، توسکا، همیشک، داردوست، خزه ها و گیاهان گلدار و دیگر گونه ها را مشاهده کرد.

اطراف این مجموعه جذاب و دیدنی، زیستگاه مرال، شوکا، خرس، پلنگ، خوک وحشی، گربه جنگلی و رودک می باشد. در درون غار نیز به دلیل داشتن شرایط مطلوب و وجود آب، گونه هایی از مهره داران و بی مهره گان نظیر گاماروس، کرم، عنکبوت، خرچنگ آب شیرین، سوسک، خفاش، قورباغه جنگلی و سمندر زیست می کنند. این منطقه به دلیل جاری بودن آب، زیستگاه بسیار خوبی برای برخی از گونه های حیوانی از جمله سمندر کوهستانی ایرانی (Batracoperus) می باشد.

از کف غار آب سرد با دمای ۱۰ تا ۱۱ درجه سانتی گراد جاری است و به رودخانه شیرآباد وارد می شود و چندین آبشار بسیار زیبا در محیط جنگلی را تشکیل داده است. فاصله این غار و آبشارهای شیرآباد از روستای شیرآباد کمتر از ۲۰ کیلومتر است، این غار اندکی بالاتر از آبشارها قرار دارد.

بیشترین بخش غار تاریک است و در انتهای آن چشمه‌ ای دیده می شود که ظاهرا منشأ ایجاد غار در طول قرن‌ های گذشته بوده است. به دلیل ویژگی‌ های ساختمانی و جنس زمین، حرکت آب باعث تشکیل استخر، استالاکتیت، بستر گلی و چسبنده و پدیده‌ های مختلف در طول مسیر شده است. همچنین هرچه در غار به جلو برویم عمق آب بیشتر می‌ شود و نفس کشیدن در غار به دلیل پخش شدن گاز گوگرد کمی مشکل تر می شود.

غار شیرآباد (دیو سپید) از نظر درجه سختی برای غارنوردان، غار ساده ای است که دسترسی به آن ساده بوده و غارنوردی در آن نیاز به ابزارهای حرفه ای ندارد. این امر به معنای آن نیست که می‌توانید بی گدار و تنها به آب بزنید یا با یک گروه نابلد راهی این غار شوید و گروه بلد و آشنا به غارنوردی نیاز است.

در سال های اخیر به دلیل حضور مسافران و گردشگران در این مناطق، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان امکاناتی نظیر محل اقامت مسافری، آب بهداشتی و سرویس های بهداشتی برای مسافران در این مکان فراهم کرده است. غار دیو سپید هم مثل هر غار دیگری خطرات خودش را دارد و برای بازدید از آن باید با یک تیم باتجربه همراه شد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای همشهری آنلاین

3- تارنمای کویرها و بیابان های ایران

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده آزادشهر به علی آباد کتول، شهر خان ببین، خیابان هفده شهریور، جاده روستای شیرآباد
نوع
غار طبیعی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران