شهرستان روانسر

معرفی غار قوری قلعه روانسر

  • معرفی غار قوری قلعه روانسر
  • معرفی غار قوری قلعه روانسر
  • معرفی غار قوری قلعه روانسر
  • معرفی غار قوری قلعه روانسر
  • معرفی غار قوری قلعه روانسر
  • معرفی غار قوری قلعه روانسر
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

غار قوری قلعه که به غار قوری قلا نیز شهرت دارد، یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان کرمانشاه و شهرستان روانسر است و بزرگ ترین غار آبی خاورمیانه و حتی به روایتی بزرگترین غار آبی آسیا است. این غار در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر، در دامنه کوه شاهو و مشرف بر جاده روانسر – پاوه و در همسایگی روستایی به همین نام جای گرفته است.

قدمت غار قوری قلعه به ۶۵ میلیون سال می رسد و تنها ۳۰ سال از شناسایی آن می گذرد و به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران، به ثبت رسیده است.

غارنوردان آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی قوری قلعه را در سال های ۱۳۳۶، ۱۳۴۵ و ۱۳۶۳ شمسی بررسی و تقریبا ۵۵۰ متر از آن را کشف کرده اند. همچنین در سال ۱۳۶۸ هجری شمسی حدود ۱۳۴۰ متر از آن توسط غارنوردان کرمانشاه شناسایی و دو فاز برای آن در نظر گرفته شد. در فاز نخست غار که ۵۰۰ متر طول دارد، دو تالار کوهان شتر و مریم شناسایی شد. در این تالارها شکل های مختلفی از جمله نیمرخ شتر، کوهان شتر، مار، طوطی، کرکس، شیر سنگی، کاخ سفید، قلب، کشتی، برج پیزا، آسیه زن فرعون، بابانوئل، مجمسمه فردوسی و مشابه تصویر حضرت مریم دیده می شود. فاز دوم غار نیز ۱۰۰۰ متر طول دارد که تالارهای نماز، بلور و عروس در آن کشف شده است.

تالار نماز در ‪ ۵۵۰‬ متری غار و در کنار تونلی قرار دارد. این تونل که ‪ ۱۲‬ متر طول و هشت متر عرض دارد، قسمت اصلی غار را تشکیل می‌ دهد و به تونل برزخ شهرت دارد و از آنجا که سقف تونل به آب چسبیده، مانع از ادامه حفاری ها شده است. در ۱۰۰۰ متری غار، تالار بلور و در داخل تالار نیز حوضچه‌ ای فوق‌ العاده زیبا وجود دارد. وجود قندیل های پرده‌ ای در حوضچه که با دست زدن به هرکدام صدای یکی از آلات موسیقی ایجاد می‌شود، از جمله دلایل این زیبایی است. به‌ طوری که بسیاری از جهانگردان و کارشناسان متفق القولند که این حوضچه، زیباترین حوضچه دنیاست. تالار عروس که یکی از هیجان انگیزترین بخش های غار قوری قلعه است، در ۱۵۰۰ متری آن واقع شده است. جنس سنگ‌ های این تالار کریستال و براق و سفید بوده و کسانی که بر روی آنها راه می‌ روند می‌ توانند جای پای خود ببینند.

وجود چهار آبشار به ارتفاع ‪ ۱۰‬ تا ‪ ۱۲‬متر در ۱۷۰۰ متری غار، زیبایی آن را به اوج می‌ رساند. قندیل های کریستال مانند نیز که جنسشان از رسوبات آهکی است و از سقف آویزان شده‌ اند، در تمام طول غار خودنمایی می‌ کنند و در بعضی نقاط طول قندیل ها به هشت متر نیز می‌ رسد. علاوه بر جذابیت و اهمیت اکوتوریستی قوری قلعه، اشیایی نیز در آن کشف شده است که از جمله آن ها می‌توان به هشت عدد قاشق و بشقاب، چهار عدد کوزه بزرگ، یک عدد کوزه کوچک که ‪ ۱۵‬ سکه از دوران یزدگرد سوم و اواخر دوره ساسانی در داخل آن بوده و جمجمه سر انسان را نام برد.

عمق حوضچه‌ های غار قوری قلعه به ۱۴ متر می‌ رسد و دمای داخل غار ۷ تا ۱۱ درجه‌ است و در تمام فصول سال ثابت است.

علت نام گذاری این غار به قوری قلعه این است که در اطراف این غار آبادی ای قرار دارد که در ایام قدیم اطراف این آبادی را قلعه های مختلفی در برگرفته که شکل یکی از قلعه ها شبیه قوری بوده است.

این غار ابتدا به عنوان اثر طبیعی ملی ایران توسط سازمان حفاظت محیط زیست جهت حفاظت زیست محیطی ثبت شد و سپس بعنوان ۵۴ اُمین اثر ملی توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای گردشگری کویرها و بیابان های ایران

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده روانسر - پاوه، روستای قوری قلعه
نوع
غار آبی با قدمت 65 میلیون سال
تاریخ ثبت در آثار طبیعی ایران
27 اسفند 1387
شماره ثبت در آثار طبیعی ایران
54

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران