شهرستان رامسر

معرفی قلعه مارکوه رامسر

  • معرفی قلعه مارکوه رامسر
  • معرفی قلعه مارکوه رامسر
  • معرفی قلعه مارکوه رامسر
  • معرفی قلعه مارکوه رامسر
  • معرفی قلعه مارکوه رامسر
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

قلعه مارکوه که در بالای کوه مارکوه در نزدیکی شهر رامسر واقع در استان مازندران قرار دارد، یکی از جاذبه های تاریخی این استان محسوب می شود. مارکوه، کوهی است بسیار زیبا که در محدوده شهر کتالم قرار دارد. در بالای این کوه قلعه ای قرار دارد که در زمان های قدیم، توسط حکام زمان ساخته شده است. این کوه صخره ای با وسعت ‎ ۶۰۰ هزار مترمربع با انواع درختچه ها، درختان انجیلی، بلوط، شمشاد و ازگیل پوشیده شده و ارتفاع قله از سطح دریا حدود ‎ ۵۰۰ متر بوده که احداث ‎  ۳۴۰پله در ضلع جنوبی کار صعود را آسان می کند.

در مورد زمان ساخت این بنا نیز تاریخ دقیقی وجود ندارد، اما با استناد به اشاره تاریخ نویسان به وجود این قلعه در قرن سوم و همچنین شباهت ساختاری و معماری این بنا با بناهای قرن سوم هجری قمری نظیر قلعه بابک می توان تاریخ آن را حدس زد. در کتاب زیده التواریخ از این قلعه سخن به میان آمده است. همچنین در کتاب جامع التواریخ خواجه رشید الدین فضل الله همدانی و از وقایعی که در سال ۵۳۶ هجری قمری در این قلعه اتفاق افتاده و قلعه به تسخیر اسماعیلیان درآمد سخن به میان آمده است.

از معماری عظیم این قلعه تنها ۴ حصار جانبی و برج‌ های پشتیبان آن باقی مانده است. مصالح به کار رفته در قلعه مارکوه عمدتا سنگ و ساروج و گچ است. وضع داخلی قلعه مارکوه از لحاظ وسعت به نحوی است که گنجایش صد سرباز را دارد و همگی به راحتی می توانند در آن سکنی گزینند. همچنین محل قرار گیری قلعه طوری است که دیدی ۳۶۰ درجه را نسبت به اطراف خود دارد. از بالای این بنا به راحتی می توان از شمال تا دریا، از شرق تا تنکابن، از غرب تا رامسر و از جنوب نیز کوه های البرز را تحت نظر داشت.

در میان این قلعه تونلی زیر زمینی وجود دارد که به یک باغ در نزدیکی ساحل دریا (باغ شمشیری) منتهی می‌شود که گفته می‌ شود مسیر گریز افراد در مواقع اضطراری بوده است. بسیاری از افرادی که در سال های اخیر قصد وارد شدن به این تونل را داشته‌ اند ناکام مانده و از عوامل محافظ چون خزندگان و همچنین طلسم‌ ها سخن به میان آورده‌ اند. در حال حاضر مسیر ورودی این تونل در قلعه مسدود شده است. البته با تحقیقات انجام شده مشخص شد این امر صحت نداشته و چاله موجود در قلعه به دلیل عدم دسترسی مستقیم قلعه به آب، کاربرد سردآب داشته و تونل نیست.

در وسط قلعه چاهی است که بر اساس روایات محلی، روزگاری میان آن و قلعه ای به نام قلعه باغ که در نیاسته رامسر واقع است و فاصله زیادی با مارکوه دارد، راه ارتباطی وجود داشت. وجود قطعات سفالین شکسته در داخل قلعه مارکوه حاکی از آن است که آب آشامیدنی قلعه از چشمه های دورد دست تامین می گردید.

نقاره خانه قلعه مارکوه:

میزرا حسن خان اعنماد السلطنه که این قلعه را از نزدیک دیده است می نویسد: “در تنکابن کوهی است موسوم به مارکوه و دخمه های متعدد و شب پره های زیادی در این دخمه ها هست که خود را به آدم و چراغ می زنند و مانع از دخول به دخمه ها می باشند. بالای آن کوه، جایی است مشهور به نقاره خانه، هرگاه سنگی بر آن موضع بزنند صدایی مثل طبل حادث می شود و تا نیم فرسخ آن صدا می رود”.

مسیر دسترسی به مارکوه و قلعه مارکوه :

برای دیدن این کوه که می توان آن را بام رامسر هم نامید باید وارد مسیر جاده رامسر به تنکابن شوید تا جنوب شرقی شهر کتالم این کوه تک و تنها را ببینید. به دامنه مارکوه که رسیدید، جاده ای نیمه آسفالت شما را به بقایای دژ باستانی مارکوه راهنمایی می کند. از اینجا به بعد باید خودتان را برای بالا رفتن از ۳۱۱ پله آماده کنید. پله ها البته کوتاهند و عرض مناسبی برای عبور دارند. با این حال یادتان باشد زمان بالا رفتن از پله ها بطری آب را دم دستتان بگذارید. به بالای پله ها که رسیدید، مطمئن باشید طبیعت هدیه غافلگیر کننده ای برای شما دارد که تمام خستگی تان را به در می کند.

این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۴۸۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب راهنمای مصور ایرانگردی

2- تارنمای گردشگری مکان بین

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده رامسر به تنکابن، شهر کتالم، خیابان تلارسر
قدمت
قرن سوم هجری قمری
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
25 اسفند 1379
شماره ثبت در آثار ملی ایران
3484

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران