معرفی مدرسه فیضیه قم

  • معرفی مدرسه فیضیه قم
  • معرفی مدرسه فیضیه قم
  • معرفی مدرسه فیضیه قم
  • معرفی مدرسه فیضیه قم
  • معرفی مدرسه فیضیه قم
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مدرسه فیضیه قم  یکی از جاذبه های تاریخی سیاسی اجتماعی این استان به شمار می رود که بین مسلمانان شهرت جهانی دارد. فیضیه نام مدرسه علمیه‌ ای در قم و محلی برای تعلیم و تربیت طلاب علوم دینی می‌باشد که به دلیل نقش و اهمیت آن در تحولات حوزه علمیه و انقلاب اسلامی، زائران و مسافران علاقه زیادی به بازدید از این مرکز دارند.

مشهورترین حوزه علوم دینی جهان اسلام مدرسه فیضیه قم می باشد که نقش بسیار حساس و مهمی در تحولات حوزه های علمیه و شکل گیری انقلاب اسلامی تا کنون داشته است.

مدرسه فیضیه مربوط به سده‌ های میانه دوران‌ های تاریخی پس از اسلام می‌باشد و در قم، جنب حرم معصومه، میدان آستانه مقدسه واقع شده است.

مدرسه فیضیه از نیمه اول قرن سیزدهم هجری قمری جایگزین مدرسه آستانه شد و بر اساس متون معتبر تاریخی، از اواسط قرن ششم هجری قمری وجود داشته و در عصر صفوی تجدید بنا شده است.

بنای مدرسه چهار ایوانی می‌باشد که شامل دو طبقه با چهل حجره تحتانی متعلق به دوره قاجار و چهل حجره فوقانی متعلق به قرن چهارده هجری قمری است که به اهتمام حضرت آیت‌الله حائری یزدی بالای حجره‌ های پیشین در گرداگرد حیاط مرکزی بنا شد. بنا و کارکرد مدرسه فیضیه گرچه به قرون گذشته باز می‌گردد اما رونق تازه احیای آن مرهون عزیمت آیت‌ الله شیخ عبدالکریم حائری (ره) از اراک به قم می‌باشد. ورود ایشان به قم به تجدید حیات حوزه علمیه انجامید و مدرسه فیضیه نیز جانی تازه در کالبد خود یافت. فیضیه در دوران زعامت و مرجعیت آیت‌ الله صدر و آیت‌ الله بروجردی نیز بازسازی شد و شکل کنونی خود را یافت. قدیمی‌ ترین بخش مدرسه، ایوان جنوبی آن است که مزین به کاشی‌ کاری‌ های زیبا متعلق به دوره صفوی است.

این مدرسه تاریخی که در کنار حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) قرار گرفته و طی نیم قرن تحولات و حوادث بسیاری را به خود دیده و شاهد نقاط عطف برای تاریخ سیاسی ایران و حتی جهان اسلام بوده است.

از دهه چهل شمسی مدرسه فیضیه پایگاه مبارزه علیه نظام شاهنشاهی شد و به لحاظ اهمیت استراتژیک حکومت پهلوی برای غرب در منطقه و جهان، فیضیه به دلیل مخالفتش با چنین نظامی، شهرت جهانی یافت.

مدرسه فیضیه هم محلی برای تحصیل بسیاری از شخصیت‌ های علمی و سیاسی ایران و هم جایگاهی برای رشد و بسط اندیشه‌ های انقلابی امام خمینی (ره) بوده است.

امام خمینی (ره) پس از ورود به قم در سال ۱۳۰۱ هجری شمسی در یکی از حجره‌ های مدرسه فیضیه سکونت یافتند، این حجره که شماره ۲۳ این مجموعه حجره‌ ها می‌باشد، تا سال ۱۳۲۵ هجری شمسی محل زندگی و کانون فعالیت‌ های علمی و اجتماعی ایشان بود.

اولین فعالیت اجتماعی امام خمینی (ره) در فیضیه برگزاری درس اخلاق برای مردم و طلاب در سال ۱۳۱۵ شمسی و نقد حکومت رضا خانی بود.

پس از شهریور سال ۱۳۲۰ و فرار رضاه شاه از ایران، فیضیه شاهد فعالیت‌ های جدی و گسترده‌ تر امام (ره) علیه رژیم پهلوی بود.

امام راحل در ۲۹ اسفند ۱۳۴۱ در سخنرانی خود در مسجد اعظم قم به حمله ماموران دولتی به مدرسه فیضیه در ۳۰ بهمن ماه همان سال اعتراض کردند. یورش ماموران شهربانی و ژاندارمری قم در آن تاریخ به مدرسه فیضیه در پی اعتراض امام راحل به طرح آمریکایی شاه با عنوان انقلاب سفید بود.

در فروردین ۱۳۴۲ نیز فیضیه یک بار دیگر هدف حمله نظامی قرار گرفت، سخنرانی‌ های امام راحل علیه قانون انجمن‌ های ایالتی و ولایتی و گسترش اعتراضات مردمی، فیضیه را به مرکز انقلاب اسلامی تبدیل کرده بود.

به دلیل قرار گرفتن فیضیه در کانون مبارزات سیاسی و فعالیت‌ های اجتماعی امام خمینی (ره) رژیم شاه نیز این مدرسه را محلی برای اجتماعات سیاسی و پناهگاه طرفداران انقلاب می‌ دید و از آن به شدت ترس داشت.

در خرداد سال ۱۳۵۴ تظاهراتی به انگیره بزرگداشت خاطره شهدای ۱۵ خرداد در فیضیه برگزار شد که این مراسم نیز هدف حمله پلیس و ارتش رژیم قرار گرفت و به تعطیلی مدرسه تا پیروزی انقلاب اسلامی انجامید.

مدرسه فیضیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز همچنان جایگاه سیاسی و مذهبی خود را حفظ کرده است.

این اثر در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۰۷۱۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- درگاه اینترنتی تیشینه

اطلاعات این مکان
آدرس
قم، بلوار زائر
نوع
مدرسه تاریخی مربوط به سده‌ های میانه دوران‌ های تاریخی پس از اسلام
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
9 بهمن 1386
شماره ثبت در آثار ملی ایران
20715

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران