معرفی مسجد اعظم ارومیه

  • معرفی مسجد اعظم ارومیه
  • معرفی مسجد اعظم ارومیه
  • معرفی مسجد اعظم ارومیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مسجد اعظم ارومیه که در بافت تاریخی این شهر در استان آذربایجان غربی قرار دارد، یکی از مسجدهای معروف و نام آور این شهر به شمار می رود.

این مسجد که قبلا به نام مسجد بازارباش نیز خوانده می‌ شد،  دارای شبستان و صحن داخلی مستطیل شکلی است که در وسط آن،  گنبد اصلی بر روی هشت پایه و ستون که از مرمر سفید کار شده، ‌ قرار دارد. قسمت پایین گنبد سرتاسر شیشه‌ ای و نورگیر است. بخش عمده نور داخل مسجد از این پنجره‌ ها تامین می‌ شود. در پایین پنجره‌ ها کاشی‌ های جالبی به کار رفته است که با آیات قرآنی به صورت نوار با سبک اسلیمی (گل و بوته) تزئین یافته است.

در چهار گوشه سقف مسجد، چهار گنبد کوچک هشت ضلعی تعبیه شده که بدون پایه و ستون است. محراب مسجد نیز با کاشی‌ های الوان و آیات قرآن به طرز بسیار بدیع و جالبی تزئین شده است.

از طرف میدان گندم فروشان و بازار، مسجد دارای دو درب ورودی است که بر بالای هر کدام مناره‌ ای است که با گلدسته و کاشی‌ های لعابی سبز و زرد تزئین شده است. بر روی یکی از درب های ورودی (درب سمت راست) ضمن تزئین با کاشی‌ های لعاب دار، جمله «اللّه و جل جلاله» و در سمت راست آن جمله «محمد رسول‌ اللّه» به کار رفته است و در بالای درب دیگر مسجد به ترتیب نام امامان معصوم با زمینه لاجوردی و به رنگ سفید نوشته شده است.

در قسمت بالای پنجره‌ ای که به طرف میدان گندم فروشان باز می‌ شود نیز نواری از کاشی تعبیه شده که آیاتی از قرآن مجید بر آن نوشته شده است. همچنین در وسط و بالای این نوار، نوشته «مسجد اعظم» قرار دارد و در قسمت پایین آن، تاریخ بازسازی مسجد دیده می‌ شود: «در تاریخ ۱۳۹۲ هجری قمری برابر با ۱۳۵۱ شمسی این مسجد بازارباش به اهتمام مسلمانان تجدید بنا و مسمی به مسجد اعظم گردید

حکایت تاریخی مسجد اعظم ارومیه (قیام دوم بهمن ماه سال ۵۷):

مردم شهر ارومیه روز دوم بهمن ماه سال ۵۷ را به عنوان روز تاریخی مبارزه علیه استکبار می‌ دانند. در این روز بود که مردم شهر ارومیه به رهبری آیت الله غلامرضا حسنی علیه رژیم شاهنشاهی قیام کردند. مسجد اعظم ارومیه نیز به عنوان یک سنگر و پایگاه برای انقلابیون به شمار می‌ رفت. برای همین بود که ماموران شاه در تاریخ ۲ بهمن آن را به توپ بستند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- تارنمای گردشگری سیری در ایران

2- تارنمای صدا و سیمای مرکز آذربایجان غربی

3- تارنمای مجله اینترنتی ارومیه

اطلاعات این مکان
آدرس
ارومیه، خیابان امام، کوچه دلگشا
نوع
مسجد
سال مرمت
1351 هجری شمسی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران