معرفی مسجد وکیل شیراز

  • معرفی مسجد وکیل شیراز
  • معرفی مسجد وکیل شیراز
  • معرفی مسجد وکیل شیراز
  • معرفی مسجد وکیل شیراز
  • معرفی مسجد وکیل شیراز
  • معرفی مسجد وکیل شیراز
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مسجد وکیل که با نام مسجد جامع وکیل نیز شناخته می شود از آثار با ارزش دوره زندیه در شهر شیراز مرکز استان فارس است که علاوه بر اهمیت از نظر عظمت بنا از حیث تاریخی نیز اهمیت زیادی دارد.

این مسجد در محله درب شاهزاده و متصل به بازار وکیل بین بازار و حمام وکیل قرار دارد. این مسجد چهار امتیاز دارد. اول کاشیکاری های زیبا و بی نظیر، دوم حجاری های ستون های چهل و هشت گانه مرتفع، سوم حوض وسیع و چهارم منبر مرمری یکپارچه.

مسجد وکیل در گذشته محل برگزاری نماز جمعه بوده است. این مسجد با ۱۱ هزار متر مربع مساحت، ۸۶۶۰ متر زیربنا، ۱۲۰ متر طول و ۸۰ متر عرض در سال ۱۱۸۷ هجری قمری توسط کریم خان زند بنا شده است.

درب دو لنگه ورودی مسجد با ۸ متر ارتفاع و ۳ متر پهنا در هر لنگه در ضلع شمالی مسجد قرار گرفته است و در کنار آن نیز ورودی درب بازار شمشیر گرها وجود داشته که از مساجد دو ایوانی است. ایوان شمالی آن به طاق مروارید معروف است. در طرفین ایوان چندین رواق با سقف های عرقچینی به رواق های ممتد اضلاع غربی وشرقی متصل می شوند.

شبستان این مسجد دارای ۴۸ ستون سنگی یکپارچه با حجاری های مارپیچ و سقف ضربی منحصر به فرد و منبری ۱۴ پله از سنگ مرمر یکپارچه است که در نوع خود بی نظیر و با شکوه است. صحن و سرای آن همراه با شبستان ها و رواق ها ۸۰۰۰ مترمربع مساحت که نزدیک به ۳۰۰۰ متر آن شبستان و رواق ها و ۵۰۰۰ مترمربع آن شامل صحن و سرا می باشد. صحن مسجد به تنهایی ۳۶۰۰ متر مساحت داشته و با تخته سنگ های یک اندازه فرش شده و شبستان آن ۲۷۰۰ متر مربع وسعت دارد.

سردر ورودی و پیشانی های آن با کاشی کاری های زیبا آراسته گردیده و سقف شبستان مسجد بر روی ۴۸ ستون از جنس سنگ مرمر خالص قرار گرفته که این ستون ها از لحاظ نقش های هلالی و دایره واری که به دورشان حجاری و کنده کاری شده در نوع خود بی نظیر است. منبر یکپارچه مرمر این مکان کمیاب است. کاشی کاری های بالای ستون ها، طاق ها و پیشانی اتاق ها با نقش و نگارهای رنگارنگ و زیبا تزیین شده اند.

بر فراز سردر مسجد که به سبک بسیار هنرمندانه ای کاشی کاری و مقرنس کاری و نقاشی همراه با کتیبه ای کاشی کاری شده قرار دارد که با خط نسخ آیات قرآنی بر روی آن نگاشته شده است. در پایان نیز تاریخ ۱۳۰۶ هجری قمری قید گردیده است. بر فراز آن نیز در میان فضایی کاشی کاری شده کتیبه ای قرار دارد که نام فتحعلی شاه و حسین علی میرزا با خط ثلث و آب طلا کاری شده بر روی آن نگاشته شده است و اکثر این کاشی کاری ها، بر اثر زلزله از بین رفته و برخی از آنها در زمان فتحعلی شاه قاجار بازسازی شده است. قسمتی از کاشی کاری های طاق ها را نیز اداره حفاظت آثار باستانی مرمت کرده است. بعد از انقلاب هم بودجه هایی برای کف سازی و مرمت این بنا در نظر گرفته شد.

مسجد وکیل شیراز در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۱۱ به شماره ۱۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- آشنایی با جاذبه های گردشگری ایران، انتشارات آذر و سیمای دانش، دکتر حسین یاوری و معصومه ظفری، 1391.

4- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
شیراز، میدان شهدا، خیابان پیروزی، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان طالقانی
نوع
مسجد تاریخی دوره زندیه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
18 تیر 1311
شماره ثبت در آثار ملی ایران
182

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران