معرفی معبد آناهیتا کنگاور

  • معرفی معبد آناهیتا کنگاور
  • معرفی معبد آناهیتا کنگاور
  • معرفی معبد آناهیتا کنگاور
  • معرفی معبد آناهیتا کنگاور
  • معرفی معبد آناهیتا کنگاور
  • معرفی معبد آناهیتا کنگاور
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معبد آناهیتا یکی از دیدنی ترین آثار شهر تاریخی کنگاور واقع در استان کرمانشاه به شمار می رود که در مرکز شهر کنگاور و بر سر راه همدان به کرمانشاه قرار دارد

معبد آناهیتا

این بنا بر روی تپه ای طبیعی با حداکثر ارتفاع سی و دو متر نسبت به سطح زمین های اطراف ساخته شده است.

کنگاور که یکی از شهرهای استان کرمانشاه است، به واسطه وجود آثار باستانی نظیر معبد آناهیتا از شهرهای تاریخی ایران محسوب می گردد.

این شهر که در میانه راه امروزی همدان کرمانشاه و بر سر راه تاریخی هگمتانه تیسفون قرار گرفته، تا زمان ساسانیان آباد و پس از غلبه اعراب بر ایران خراب شده است.

نقشه معبد

نقشه این بنا چهار ضلعی و به ابعاد ۲۰۹*۲۲۴ متر می باشد و هر ضلع آن به شکل صفه ای به قطر هجده متر است. این صفحه ها با لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است و نمای بیرونی آنها به وسیله سنگ های بزرگ تراشیده شده ای به صورت خشکه چین پوشش داده شده است. در مواردی برای اتصال برخی از بلوک ها، از بست های آهنی و سربی استفاده شده است. برخی از مورخین این بنا را معبدی برای الهه آناهیتا دانسته اند. آناهیتا ایزد بانوی آب های روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بوده است. برخی دیگر از محققین به تبعیت از نوشته های مورخین ایرانی و عرب سده سوم ه.ق به بعد، این بنا را کاخی ناتمام برای خسرو پرویز معرفی کرده اند. عده ای نیز زمان ساخت آن را به اواخر سده سوم و آغاز سده دوم ق.م و عده ی دیگر آن را به سده اول ق.م نسبت می دهند.

جایگاه معبد

بنای تاریخی معبد آناهیتا بر پشت صخره ای قرار گرفته است که بلندترین نقطه آن ۳۲ متر ارتفاع دارد.
این بنا دارای ۲۲۰ متر طول و ۲۰۱ متر عرض است و ضخامت دیوار محیطی آن به ۱۸‎/۵ متر می رسد. بر اساس مدارک و شواهد به دست آمده از کاوشهای باستان شناسی بر فراز این بنا ردیفی از ستونهای سنگی برپا بوده که آثار موجود در بخش شمال غربی آن کمک مؤثری در شناسایی مشخصات بنا و در نتیجه مرمت آن کرده است. ستون ها دارای ۳‎/۵۴ متر ارتفاع شامل سرستون ، میان ستون و پایه ستون هستند و فاصله محوری این ستونها نسبت به یکدیگر ۴‎/۷۵ متر است.

ورود به بنا به وسیله پلکان دو طرفه ای که در جبهه جنوبی تعبیه شده و قابل مقایسه با پلکان ورودی کاخ آپادانا در تخت جمشید فارس است صورت می گرفته است. در ازای هر پله ۴‎/۱۵ متر ، پهنای کف پله ۳۲ سانتی متر و میانگین ارتفاع پله ها ۱۲ سانتی متر است. اکنون ۲۶ سنگ پله در جبهه شرقی و غربی بر جای اصلی بر پامانده است. سنگ پله های فرو ریخته دو طرف نشانگر آن است که تعداد پله ها به مراتب بیش از ۲۶ عدد است و تاکنون تعدادی از این سنگ پله ها شناسایی شده است.

پیشینه تاریخی معبد آناهیتا

معروف‌ بنا را معبدی برای الهه آناهیتا می‌داند. در قرن یکم بعد از میلاد مسیح ایسیدور خاراکسی جغرافیدان یونانی اولین کسی که در کتاب خود به معبد آناهیتا اشاره کرده و آن را معبد آرتمیس نامیده است.

از قرن نهم تا چهاردهم مورخان اسلامی از این منطقه دیدن کرده و مشاهدات خود را در گزارش‌هایشان ثبت کرده‌اند.

ابن فقیه در کتاب مشهور البلدان نوشته است: “هیچ ستونی شگفت انگیز تر از ستون های معبد آناهیتا کنگاور نیست.”

نخستین حفاری‌های باستان‌شناسانه سال ۱۳۴۷ انجام شد و طبق تحقیقات اولیه، بنا را مکانی برای پرستش الهه آناهیتا در دوره اشکانی دانستند.

در سال ۱۳۵۴ کاوش‌های بعدی و پیدا شدن سنگ‌کنگره‌ای مشابه تاق گرا در سرپل ذهاب این نظریه را مطرح کرد که ممکن است این بنا باقی‌مانده یکی از کاخهای خسرو پرویز در دوره ساسانی باشد که البته وجود شواهد دیگر به نظریه اول قوت بیشتری می‌بخشد.

قدمت تاریخی معبد

کاوش‌ها نشان داده این معبد در دوران سلجوقی، ایلخانی، صفویه و قاجار به منظورهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گرفته و از هر کدام از این دوران‌های تاریخی اثری در معبد به‌جا مانده است.

معبد آناهیتا به تدریج در طول سالیان دراز تخریب شده است.

آثار معمارى متشکل از گچ و آهک را مردم محلى براى تهیه گچ و آهک تازه استفاده مى‌کردند.

در طول هزاران سال مردم کنگاور با ذوب گچ و آهک موجود در محوطه تاریخى، بقایاى ساختمانى معبد آناهیتا را نابود کرده‌اند.

معبد پس از زلزله کنگاور در سال ۱۳۳۶ و ساخت و سازهای مردم تقریبا به یک خرابه تبدیل شده بود.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب جاذبه های گردشگری ایران
کتاب راهنمای مصور ایرانگردی
روزنامه ایران

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران