شهرستان بندرعباس

معرفی معبد هندوها در بندرعباس

  • معرفی معبد هندوها در بندرعباس
  • معرفی معبد هندوها در بندرعباس
  • معرفی معبد هندوها در بندرعباس
  • معرفی معبد هندوها در بندرعباس
  • معرفی معبد هندوها در بندرعباس
  • معرفی معبد هندوها در بندرعباس
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معبد هندوها در شهر بندرعباس در استان هرمزگان قرار دارد و یکی از نمادهای مهم این شهر به شمار می رود.

این بنا در ضلع شمالی خیابان امام خمینی شهر بندرعباس، در مقابل بازار شهر واقع شذه است. این معبر براى نیازهاى هندوهاى مقیم شهر بندرعباس که از سال‌ هاى ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴ شمسی سکونت داشته و به کارهاى تجارى مى‌ پرداختند، ساخته شده است. معبد هندوها مربوط به اواخر دوره ناصر الدین شاه است و در زمان مظفر الدین شاه مورد بهره بردارى قرار گرفت. تنها منبعى که در این مورد اظهار نظر کرده است کتاب بندرعباس و خیلج فارس مربوط به سدید السلطنه بندرعباسى است.

همچنین این معبد یکى از نقاط مهم ارتباط فرهنگى و هنرى میان ایران و هند بوده است. هندوها پیروان مکتب برهمنى (کسانى که به خدایان برهما، ویشنو و تسیوا معتقدند) هستند و این معبد بنابر تحقیقات به عمل آمده متعلق به خدایان ویشنو است.

ساختمان این معبد، در سال ۱۳۱۰ هجری قمری، در زمان حکومت محمد حسن‌ خان سعد‌الملک ساخته شده است. وی با دریافت مبلغ ۲۰۰ تومان از تجار هندی مقیم بندرعباس، مجوز احداث معبد را صادر نمود. بلافاصله چند تن از معماران هندی فراخوانده شدند و در مدت کوتاهی معبد هندوها احداث شد.

اساس ساختمان این معبد عبارت است از یک اتاق چهارگوش میانی که روی آن گنبدی قرار گرفته است.

سبک معماری این گنبد را مقرنس‌ های پیرامونی آن نه ‌تنها از دیگر گنبدهای موجود در سواحل خیلج‌ فارس، بلکه از گنبدهای سراسر ایران متفاوت می‌سازد.

طرح این بنا کاملاً از معماری معابد هندی متاثر است. این معبد از جمله نشانه‌ های معدود تاریخی بندرعباس است که توجه هر تازه ‌واردی را به خود جلب می‌کند و امروزه در کنار یکی از خیابان‌ های اصلی شهر قرار گرفته است.

معبد هندوها در بندرعباس طبق موقعیت جغرافیایى در زمان ساخت از لاشه سنگ، ملات گل و ساروج، سنگ‌ هاى مرجانى خاک و گچ هاى ضخیم ماده و گچ لویى استفاده شده است.

ساختمان اتاق معبد و مهراب در قسمت شمال هند واقع شده و دور اتاق معبد نیز از طاقچه و قاب هاى کور ساخته شده است و دور تا دور اتاق معبد نیز ۴ راهرو وجود دارد که در گذشته زوار به دور آن زیارت مى کردند. داخل راهروها حجره هاى کوچکى است که براى طلبه هاى مکتب برهمنى در نظر گرفته شده و داخل برخى از اتاق ها نقاشى هاى مذهبى دیده مى شود که یکى از مهم ترین آنها خداى فلوت زن به نام کریشنا است.

از داخل راهرو غربى راه پله هاى مارپیچى وجود دارد که به سمت بالا است و به بام معبد منتهى مى‌شود که ساق معبد است و با جرزهاى پس رونده که الهام از معمارى ایرانى است تشکیل شده است که ۴ نورگیر در ۴ طرف این فضاى چند ضلعى روى جرزها و جود دارد و گنبد عظیمى با لایه هاى ذوزنقه اى و تزئینات آیین هندویى دیده مى شود.

همچنین اطراف و در ۴ طرف گنبد حدود ۷۲ برجک مخصوص هندویى وجود دارد که در وسط گنبد میله بزرگى قرار گرفته که در حقیقت محور زمین و آسمان را نشان مى‌ دهد.

در قسمت ضلع شرقى گنبد نیز تالار بزرگى وجود دارد که تالار اجتماعات بوده و در این تالار نقاشى هاى مختلفى به چشم مى خورد که هر کدام از آن ها بیانگر فلسفه خاصى از اعتقادات مختلف مردم هند است.

این معبد یکى از آثار منحصر به فردى است که از سوى پولدارهاى شهرى به نام شیکار پور در غرب هند ساخته شد و در سال ۱۳۴۴ که بندرعباس را ترک کردند، بت‌ هایى که در معبد و در طاقچه محراب بود نیز با خود بردند و این بنا کم کم مخروبه شد تا این که سازمان میراث فرهنگى در چند نوبت آن را تعمیر اساسى کرد.

معبد هندوها در سال ۱۳۷۷ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۱۹۹۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- کتاب راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- همشهری آنلاین

اطلاعات این مکان
آدرس
بندرعباس، خیابان امام خمینی (ره)، بین بلوار شهید بهشتی و بلوار بهادر شمالی 2
نوع
زیارتگاه تاریخی هندی ها
قدمت
سال 1310 هجری قمری
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
سال 1377
شماره ثبت در آثار ملی ایران
1999

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران