شهرستان گرمسار

معرفی منطقه حفاظت شده کویر در گرمسار

  • معرفی منطقه حفاظت شده کویر در گرمسار
  • معرفی منطقه حفاظت شده کویر در گرمسار
  • معرفی منطقه حفاظت شده کویر در گرمسار
  • معرفی منطقه حفاظت شده کویر در گرمسار
  • معرفی منطقه حفاظت شده کویر در گرمسار
  • معرفی منطقه حفاظت شده کویر در گرمسار
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پارک ملی کویر یکی از بزرگترین و قدیمی‌ ترین مناطق حفاظت‌ شده ایران است که بیشتر آن شهرستان گرمسار استان سمنان و بخش‌ های کوچکی هم در استان‌ های تهران، قم و اصفهان قرار می‌گیرد. این منطقه، به دلیل ویژگی های خاص طبیعی خود از جذابیت بالایی برخوردار است. قسمتی از این منطقه تحت عنوان پارک ملی کویر پذیرای گردشگران می باشد.

منطقه حفاظت شده کویر بین استانهای تهران، قم و اصفهان واقع شده است. مساحت آن درحدود ۲۵۰ هزار هکتار می باشد. حداقل و حداکثر ارتفاع منطقه ۷۴۰ متر تا ۱۶۰۰ متر بوده و حدود ۷۰ هزار هکتار از منطقه به صورت کوه و تپه ماهور بوده و ۱۱ هزار هکتار آن بصورت لکه ای تالاب فصلی بند علیخان می باشد (تالاب فصل بندعلیخان و آبگیرهای دشت پره زرد) و الباقی منطقه به صورت دشت است.

این منطقه که در شمال دریاچه نمک قم واقع شده است، در سال ۱۳۴۳ حفاظت شده اعلام و در سال ۱۳۵۵ نیز به عنوان ذخیره گاه زیستکره انتخاب شد. منطقه حفاظت شده کویر در سال های ۱۳۵۵ تا۱۳۶۱ نیز به عنوان پارک ملی تحت مدیریت قرار داشت.

این منطقه از سال ۱۳۴۳کانون شکار ایران (که بعدها به سازمان حفاظت محیط زیست تبدیل شد) قرار گرفت و از سال ۱۳۵۵ به رده حفاظتی بالاتر یعنی پارک ملی ارتقا یافت. در سال ۱۳۵۷ با کاهش بخش‌ هایی از شمال و افزایش بخش‌ هایی در جنوب، مساحت آن به ۶۷۰ هزار کیلومتر مربع رسید و در سال ۱۳۶۱ به دو بخش پارک ملی به وسعت ۴۲۰ هزار هکتار شامل منطقه سیاه‌ کوه، نخجیر، سفید آب و منطقه حفاظت‌ شده به وسعت ۲۵۰ هزار هکتار شامل دشت‌ های مکوش، سیاه‌ پرده، پرده‌ زرد و ارتفاعات دوازده امام و نره‌ خرکوه تقسیم شد.

پارک ملی کویر، تنها پارک ملی در ایران است که به گفته سازمان محیط زیست در آن هیچگونه سکونتگاه انسانی، معدنی و پروانه چرای دام وجود ندارد.

منطقه دارای اقلیم فرا خشک معتدل است. چشمه ها و چاه های کم آب منطقه منابع اصلی تامین آب آن به شمار می آیند. وجود مناطق استپی، باتلاقی، کویری و نمک زار در منطقه موجب تشکیل رویشگاه های گیاهی و زیستگاه های جانوری متنوعی شده اند.

۲۰۰ گونه جانوری و ۳۵۹ گونه گیاهی در منطقه شناسایی شده اند که عبارتند از:

پوشش گیاهی منطقه شامل: درمنه، شیر خشت، گون، گرگ تیغ، خنجک، افدرا، اشنان، قیچ، اسفند، تاغ، پرند، جارو، خارشتر، اسکنبیل، انواع گرامینه، نی، سازو، علف شور، گز، جگن و آتریپلکس می باشد.

پستانداران منطقه شامل: کل و بز و قوچ و میش، آهو، جبیر، گورخر، پلنگ، یوزپلنگ، کفتار، روباه شنی، شغال، گرگ، گربه وحشی، تشی، خرگوش و سمور سنگی می باشد.

پرندگان منطقه شامل: انواع غازها، مرغابی ها، حواصیل ها، انواع گنجشک سانان، زنبورخورک ها، کبوترها، کلاغ ها، عقاب ها، درنا، فلامینگو، پرستو، کوکر، قمری، توکا، هدهد، کلاغ ها، بلدرچین، تیهو، کبک، دال، شاهین، بحری، دلیجه، سارگپه و سنقر می باشد.

خزندگان منطقه شامل: انواع مار، سوسمار، مارمولک و لاک پشت است.

برای دسترسی به پارک ملی کویر ۴ مسیر وجود دارد که عبارتند از:

مسیر اول: از پیشوای ورامین به سمت قلعه بلند از کنار خط راه‌ آهن آغاز و پس از عبور از محیط بانی مبارکیه وارد پارک ملی کویر می‌شود. (حدودا ۳۰ کیلومتر)

مسیر دوم: از شهرستان گرمسار به سمت روستای کوشک آغاز و پس از عبور از جاده سنگفرش به محیط بانی سیاه کوه می‌رسد. (۶۰ کیلومتر)

مسیر سوم: از شهرستان ابوزید آبد آغاز و بعد از عبور از قلعه کرشاهی به محیط بانی سفید آب می‌رسد. (۸۵ کیلومتر)

مسیر چهارم: از کاروانسرای مرنجاب در شمال بیابان بندریگ و جنوب دریاچه نمک آران و بیدگل آغاز و پس از طی مسافتی در حدود ۵۰ کیلومتر به محیط بانی سفید آب می‌رسد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- درگاه اینترنتی کویرها و بیابان های ایران

3- همشهری آنلاین

4- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
گرمسار، روستای کوشک، جاده سنگفرش محیط بانی کوه
نوع
منطقه کویری حفاظت شده

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران