معرفی منطقه ریجاب و بان زرده کرمانشاه

  • معرفی منطقه ریجاب و بان زرده کرمانشاه
  • معرفی منطقه ریجاب و بان زرده کرمانشاه
  • معرفی منطقه ریجاب و بان زرده کرمانشاه
  • معرفی منطقه ریجاب و بان زرده کرمانشاه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

منطقه ریجاب و بان زرده که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شهر کرمانشاه واقع است یکی از مناطق دیدنی و زیبای استان کرمانشاه به شمار می رود

منطقه ریجاب و بان زرده

منطقه ریجاب و بان زرده که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شهر کرمانشاه واقع است یکی از مناطق دیدنی و زیبای استان کرمانشاه به شمار می رود. اطراف این منطقه به وسیله کوه های سر به فلک کشیده «دالاهو» محصور شده است. این کوه ها دارای قللی برف گیر است و دامنه های آن از جنگ پوشیده شده است.

رودخانه زیبای «سراب ریجاب» – سرچشمه رودخانه الوند – در این منطقه جریان دارد. دره های این منطقه به وسیله درختان انجیر و گردو پوشیده شده است. وجود آثار تاریخی مانند قلعه یزدگرد و زیارت گاه های بابا یادگار و ابودجانه بر زیبایی های این منطقه افزوده است.

منطقه ریجاب با وسعت ۴۰ کیلومتر از سمت شمال به شهرستان ثلاث باباجانی و از شرق به شهرکرندغرب و از جنوب به دهستان پاطاق و از طرف غرب به دشت ذهاب محدود می شود. ریجاب از توابع شهرستان دالاهو و دارای ۱۵ روستا می باشد. مرتفع ترین نقطه ریجاب ۲۵۴۰متر و پست ترین نقطه ۵۰۰متر از سطح دریا ارتفاع دارد. از نظر ناهمواری ها منطقه ریجاب به دو بخش کوهستانی و دشت های میان کوهی تقسیم می شود. کوه های این منطقه جزئی از زاگرس چین خورده با جهت شمال غرب- جنوب شرق می باشد.

قریه بان زرده

در دوازده کیلومتری شمال غربی منطقه ی ریجاب قریه ی بان زرده قرار دارد که در تمام نقاط آن به خصوص در باغ بزرگی که در وسط قریه قرار دارد آثاری از دوره ی ساسانی موجود است که مهمترین آنها عبارتند از: قلعه ی بان زرده – قلعه یزدگرد- نقاره خانه- آشیابا-گچ گنبد- آشپز خانه و دیوار دفاعی وجود دارد .

منابع آب ریجاب به صورت آب های سطحی می باشد.رودخانه الوند وچشمه های کوچک وبزرگ متعددی که در ریجاب وجود دارد تامین کننده ی آب کشاورزی باغداری و مصارف خانگی و… می باشد.این رودخانه ازدوچشمه ی بزرگ حشانه و کولیتان سرچشمه می گیرد.

گوناگونی پرندگان

در بیشه زارها و کوهستانهای دالاهو انواع پرندگان وحشی اعم از بومی ومهاجر دیده می شود که مهم ترین آنها عبارتنداز:کبک، قمری، جغد، کرکس و پرندگان مهاجر از قبیل لک لک وغاز وحشی که در فصل زمستان در آسمان این منطقه مشاهده شده است. از حیوانات وحشی این منطقه می توان پلنگ، خرس و… را نام برد.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب راهنمای مصور ایرانگردی
تیشینه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران