معرفی موزه حیات وحش اردبیل

  • معرفی موزه حیات وحش اردبیل
  • معرفی موزه حیات وحش اردبیل
  • معرفی موزه حیات وحش اردبیل
  • معرفی موزه حیات وحش اردبیل
  • معرفی موزه حیات وحش اردبیل
  • معرفی موزه حیات وحش اردبیل
  • معرفی موزه حیات وحش اردبیل
  • معرفی موزه حیات وحش اردبیل
  • معرفی موزه حیات وحش اردبیل
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

موزه حیات وحش اردبیل که در خیابان دانشگاه و کنار دریاچه شورابیل قرار دارد، یکی از جاذبه های فرهنگی هنری اردبیل است که سالانه به خصوص در ایام نوروز و تابستان افراد زیادی از آن بازدید می کنند. این موزه در سال ۱۳۸۱ و در فضایی با مساحت کل برابر ۴۶۳۸ متر مربع تأسیس گردیده است.

در حال حاضر بیش از ۱۲۰ گونه از حیوانات پوست آرایی شده (تاکسیدرمی) در موزه تاریخ طبیعی اردبیل نگهداری می‌ شود. از این ۱۲۰ گونه ۲۰ گونه پستاندار، ۸۰ گونه پرنده و ۱۲ گونه دو زیست شامل خزندگان، ماهیان و ۸ گونه نادر و کمیاب حیوانات وحشی است که مجموعه‌ ای زیبا از طبیعت استان را در مقیاسی کوچک برای علاقه مندان به نمایش گذاشته است. به نحوی که می‌ توان جذابیتی متفاوت از تلفیق تاریخ و طبیعت را در این مکان تجربه کرد.

در موزه تاریخ طبیعی اردبیل حیوانات به شکل پانل شامل قسمت‌ های جمجمه، شاخ بال و پر پرندگان و نیز حشرات متعدد در روی دیوار قرار گرفته و علاوه بر آن ها می توان فسیل و کانی‌ های طبیعی را مشاهده کرد.

موزه حیات وحش از شش بخش مختلف نمایشگاهی، مطالعاتی و آموزشی، هنری و رفاهی تشکیل شده است به در زیر به اختصار توضیح داده خواهد شد:

– بخش دوران آفرینش و دیرینه شناسی که بیننده را با صحنه‌ هایی از جایگاه کره زمین در منظومه شمسی، دوران مختلف زمین شناسی و مراحل تکوین حیات و تحول اجتماعات زیستی آشنا می‌ سازد.

– دیوراماهای زیست بوم‌ های دشتی، تالابی و کوهستانی در قالب سه نمونه از زیستگاهای حیات وحش استان در دو مجموعه طراحی گردیده و سعی شده است که جانور در محیط زیست طبیعی خود به صورتی نشان داده شود که نمایانگر ارتباط جانور با محیط زیست خود باشد.

– هدمانت ها و پانل‌ های مختلفی از انواع جانوران، کلکسیون نمونه‌ های متنوعی از حشرات و بی مهرگان دیگر در ۲۵ تابلو، تیپ‌ های مختلف گیاهی و انواع سنگواره‌ ها و کانی‌ ها به نمایش گذاشته شده است. اکثریت قریب به اتفاق نمونه‌ های موجود دارای اتیکت مشخصات و شناسایی می‌ باشند.

– در ۱۳ آکواریوم گونه‌ های زنده از انواع آبزیان های استان و دیگر اکوسیستم‌ های آبی کشور و ماهیان تزئینی و آکواریومی در معرض دید علاقه مندان می باشد.

– بخش فروش کتب زیست محیطی که در آن نشریات مختلف در خصوص محیط زیست طبیعی و آلودگی‌ های زیست محیطی جهت مطالعه بازدیدکنندگان و انواع پوسترها، بروشورها و مقالات (و اخیراً نیز با تجهیز مرکز به ویدئو پروژکتور و نمایش فیلم و تصاویر حیات وحش و سیمای طبیعی استان و کشور) برای آموزش و ارتقای سطح دانش و فرهنگ زیست محیطی ارائه شده است.

– سرانجام در طبقات فوقانی و خارج از محیط موزه، فضایی دلپذیر و با چشم اندازی بدیع و زیبا، زیست بوم آبی دریاچه شورابیل و کوهستان سبلان، مکانی برای استراحت و پذیرایی پس از بازدید از موزه و تفکر و اندیشه در مورد آفرینش است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- تارنمای سازمان حافظت محیط زیست اردبیل

2- تارنمای سفیران

3- تارنمای مکان بین

اطلاعات این مکان
آدرس
اردبیل، میدان پلیس، ابتدای خیابان دانشگاه
نوع
موزه حیات وحش

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران