شهرستان سنندج

معرفی موزه سنندج (عمارت سالار سعید)

  • معرفی موزه سنندج (عمارت سالار سعید)
  • معرفی موزه سنندج (عمارت سالار سعید)
  • معرفی موزه سنندج (عمارت سالار سعید)
  • معرفی موزه سنندج (عمارت سالار سعید)
  • معرفی موزه سنندج (عمارت سالار سعید)
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

موزه سنندج که در عمارت سالار سعید قرار دارد یکی از جاذبه های فرهنگی و هنری شهر سنندج در استان کردستان است که به دو بخش بخش باستان‌شناسی و مردم‌شناسی تقسیم می شود.

موزه سنندج

موزه سنندج در مرکز شهر سنندج در خیابان امام خمینی واقع شده که در مجاورت آن بناهایی چون خانه حبیبی، عمارت آصف، مسجد دارالاحسان و خانه مجتهدی قرار دارد.روش و سبک ساخت این عمارت تحت تاثیر معماری دوره قجر بوده ‌است.

بنای موزه سنندج در واقع منزل سالار سعید سنندجی بوده که مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار در حدود ۱۵۰ سال پیش توسط یکی از علمای اهل سنت در دو قسمت حیاط و ساختمان در خیابان امام خمینی احداث شده و بعدها در سال ۱۳۵۴ به صورت موزه در آمد.

در بخش باستان‌شناسی آن اشیا دوره‌های مختلف از ماقبل تاریخ تا دوره قاجار نگهداری می‌شود که بخشی از این اشیا متعلق به استان کردستان و برخی متعلق به استان‌های همجوار و برخی دیگر متعلق به استان‌های دیگر یا مکشوفه از قاچاقچیان است.

مهمترین تپه تاریخی کردستان

مهم‌ترین اشیا آن مربوط به مکشوفه‌های تپه زیویه یعنی مهم‌ترین تپه تاریخی استان کردستان است که شامل چند قطعه زیورآلات زنانه، اشیا سفالی، انواع ظروف سفالی به رنگ‌های خاکستری، قرمز و نخودی، اشیا مفرغی شامل ظروف، انواع تبر، سنجاق‌های تدفینی، سوزن‌های دوخت و حلقه‌ها، اشیایی از جنس استخوان و عاج، شامل قطعات تصاویری از شکار و نبرد نقش‌های اسطوره‌ای، گل‌های رزت، نقوش هندسی و سرپیکان و اشیا سنگی: شامل سردوک‌ها، حلقه‌ها و مهره‌ها می‌شود.

علاوه بر اشیای مکشوفه از تپه زیویه، مجموعه‌ای از اشیای فلزی و سفالی دیگر نیز از جمله انواع سرنیزه، خنجر، حلقه‌های گوناگون، مجسمه‌های کوچک و ظروف سفالی با اشکال مختلف و بعضاً با نقوش کنده یا ترسیم شده به رنگ‌های قرمز، خاکستری، نخودی و همچنین ظروف شیشه‌ای که به دلیل توقیفی بودن آن‌ها که محل دقیق کشف معلوم نیست، وجود دارد.

قسمت دیگری از اشیای مربوط به بخش دوران تاریخی است که شامل خمره‌های سفالی که اصطلاحاً به خمره‌های تدفینی مشهورند می‌شود، این خمره‌ها به علت حجم بزرگشان در فضای باز موزه نگهداری می‌شوند و تعدادی از آن‌ها که کوچک‌تر هستند در فضای داخلی موزه قرار داده شده‌اند.

اشیای موجود در حفاری های غار

آخرین اشیای موجود در این قسمت از حفاری‌های غار کرفتو به دست آمده‌ و بعضاً قابل مقایسه با اشیای زیویه هستند.

در سالن سفال که قسمت دوم این بخش را به خود اختصاص داده است، اشیای زیبایی از هنر سفالگری هنرمندان دوره اسلامی نگهداری می‌شود.

تنگ، کاسه، قدح، بشقاب و مجسمه و ریتون که به طرز استادانه‌ای ساخته شده و با لعاب و نقوش و خطوط تزئین یافته‌اند از جمله آثار موجود در این بخش است.

تنها بخش بسیار کمی از این اشیا متعلق به کردستان است و بیشتر آنها مربوط به نقاط دیگر کشور و مخصوصاً ری، کاشان و نیشابور هستند.

در قسمت اشیای فلزی انواع کاسه و بادیه تنگ، سینی، سنگابه، دیگچه و انواع پیه سوز نگهداری می‌شود.

حوض خانه

بخش نمایش موقت از دیگر بخش‌های موزه سنندج است که در واقع زیرزمین ساختمان یا همان حوض‌خانه‌ است و اکنون به نمایش هنری خارجی اختصاص یافته و از اشیای مهم این بخش می‌توان به مجسمه‌های برنزی و ظروف شیشه‌ای اشاره کرد.

اشیای این بخش برحسب برنامه‌های موزه تعویض می‌شوند. علاوه بر بخش‌های عنوان شده و اشیای آن، تعدادی سنگ نوشته که عبارتند از کتیبه‌ها و سنگ قبرها در فضای باز نگهداری می‌شوند.

 



عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب اول
باشگاه خبرنگاران

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران