معرفی موزه شاهچراغ (ع) شیراز

  • معرفی موزه شاهچراغ (ع) شیراز
  • معرفی موزه شاهچراغ (ع) شیراز
  • معرفی موزه شاهچراغ (ع) شیراز
  • معرفی موزه شاهچراغ (ع) شیراز
  • معرفی موزه شاهچراغ (ع) شیراز
  • معرفی موزه شاهچراغ (ع) شیراز
  • معرفی موزه شاهچراغ (ع) شیراز
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

موزه شاهچراغ که در صحن بارگاه حضرت شاهچراغ (ع) در شهر شیراز مرکز استان فارس واقع گشته و یکی از مراکز فرهنگی هنری این شهر است.

اشیاء از دوران پیش از تاریخ و دوران اسلامی، شامل انواع قرآن ها و نسخ خطی و آثار وقفی مردم به بارگاه مطهر شاهچراغ (ع) و ظروف شیشه، سفالی، سنگی و غیره به نمایش گذاشته شده است.

عمده ترین آثار این موزه شامل سکه های باستانی، اسلحه های قدیمی، سفال، ظروف شیشه ای و فلزی، فانوس ها و شمعدان ها، نقاشی ها، نسخه خطی قرآن، انواع ظروف های حسینه مشیرالملک، در دو لنگه نقره ای، ساعت قدیمی شاهچراغ (ع) و همچنین اسناد مکتوب و وسایل شخصی آیت الله دستغیب است.

تاریخچه موزه آستان مقدس حضرت حضرت شاهچراغ (ع):

شکل گیری موزه آستان مقدس به سال ١٣۴۴ هجری شمسی باز می گردد. در آن سال با توجه به آثار و اشیاء موجود که بیشتر شامل نسخ خطی و اسناد و مدارک مربوط به آستان مقدس می شود، موزه ای هر چند کوچک در زاویه ای از حرم مطهر ایجاد گردید.

در حال حاضر این موزه در دو طبقه و با وسعت ١١٠٠ متر مربع  مطابق با استاندارهای موزه ای در حال خدمت رسانی به علاقه مندان است.

آثار موزه حرم مطهر:

سنت حسنه اهدا اشیاء و آثار به موزه که در فرهنگ مردم جاری است سبب شده  تا هم اکنون در موزه و خزانه این مجموعه فرهنگی بالغ بر چهار هزار شی با ارزش تاریخی و فرهنگی نگهداری شود که در وسعت موجود نزدیک به ششصد اثر در معرض دید و پژوهش علاقه مندان، محققان و دانشجویان قرار دارد، چرا که یکی از اهداف  این موزه افزایش میزان تعاملات با ارگان ها، سازمان های دولتی و غیر دولتی در مسیر فعالیت های علمی و آموزشی بوده است.

این اشیاء که همگی به صورت وقف، اهدا و نذر بوده، به لحاظ قدمت از دوران های بسیار کهن تاریخی، شروع و تا زمان معاصر (قاجار و پهلوی) ادامه می یابد.

مجموعه اشیاء سفالی:

این مجموعه ارزشمند قدیمی شامل حدود ۶٠٠ قطعه می باشد که تقریبأ ١٠٠ قطعه از آنها در معرض نمایش قرار دارد.

شاخص ترین آنها ١٢ قطعه پیکرک سفالی، ٣٠٠ قطعه سفال موسوم به کوزه مخروطی شکل در ابعاد مختلف از مناطق جنوبی کشور، قمقمه اشکانی، پیه سوز، خمره های لبه دار و … می باشد.

مجموعه اشیاء فلزی:

این مجموعه شامل سلاح های جنگی و شمشیرهایی مربوط به دوران ولایت شاه عباس صفوی و سلسله قاجار، گلدان های فلزی و مینا کاری (مسطح و برجسته) عمومأ مربوط به دوران قاجاریه، سقاخانه برنجی قاجار، چاقوهای طلاکوب، شمعدان، زیورآلات و … می باشد.

مجموعه مسکوکات:

این مجموعه بسیار ارزشمند شامل چهارصد عدد سکه، از دوران های اشکانی و ساسانی به بعد می باشد.

مجموعه نسخ خطی و اسناد موقوفات حرم مطهر:

این مجموعه تاریخی با موضوعات قرآن، ادعیه، کتب ادبی و علمی، وقف نامه ها، دیگر آثار موجود در موزه حرم مطهر را تشکیل می دهد.

آثار شهید دستغیب:

بخشی از فضای موزه به آثاری از شهید محراب حضرت آیت الله سید عبدالحسین دستغیب اختصاص یافته که مبین مبارزات سیاسی و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی آن شهید بزرگوار است که در معرض دید عموم  قرار گرفته است.

معرفی برخی دیگر از اشیاء ارزشمند موزه:

دو لنگه درب نقره ای  اهدایی توسط یمین الدوله فرزند ناصرالدین شاه قاجار به آستان مقدس که از چوب گردو و روکش نقره با ارتفاع سه متر و عرض دو متر ساخته شده و در حاشیه هر یک از لنگه های دو درب دوازده بیت اشعار مرحوم احمد وصال متخلص به وقار شیرازی «پسر ارشد وصال شیرازی» با خط نستعلیق به رنگ آبی مینا کاری شده است.

معجر قدیمی مرقد مطهر حضرت سید میر محمد بن موسی الکاظم (ع) که جنس آن از چوب و در ابعادی حدود ٨٠ سانتی متر در ٢ متر ساخته شده است که علاوه بر اسامی دوازده امام (ع)، نام تنی چند از اولیاء، با خط ثلث روی سطوح چهارگانه با مشبک های چوبی شش ضلعی آراسته شده است که از این فهرست می توان به بایزید بسطامی، ابراهیم ادهم، شاه شجاع کرمانی، عمار یاسر و … اشاره کرد.

درب خاتم حرم مطهر حضرت احمد بن موسی به ابعاد ٢٠٣٠ در ١٠۴٠ که هر لنگه دارای ٣ قاب می باشد (دو قاب مربع و یک قاب مربع مستطیل) که با رنگ های زیبای فیروزه ای و مخلوطی از استخوانی، سیم و فویل تزیین گردیده است. این درب، قبل از درب مینا و درب طلای کنونی، در قسمت ورودی حرم مطهر حضرت شاهچراغ نصب بوده و مربوط به حدود ١۵٠ سال پیش است.

دو جلد قرآن که هر کدام حاوی ١۵ جزء آیات الهی است و با خط نسخ و بر روی کاغذ خان بالغ به رشته تحریر درآمده و از قدمتی ٨٠٠ ساله برخوردار است، نیز در زمره آثار گران بهایی می باشد که در موزه حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) نگهداری می شود.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- تارنمای رسمی حرم حضرت احمد بن موسي (ع)

اطلاعات این مکان
آدرس
شیراز، بلوار سیبویه، میدان شاهزاده قاسم، خیابان حضرتی
تاریخ شکل گیری موزه
1344 هجری شمسی
درگاه اینترنتی رسمی
http://shahecheragh.ir
شماره تماس
071-32131203

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران