معرفی موزه فرش ایران در تهران

  • معرفی موزه فرش ایران در تهران
  • معرفی موزه فرش ایران در تهران
  • معرفی موزه فرش ایران در تهران
  • معرفی موزه فرش ایران در تهران
  • معرفی موزه فرش ایران در تهران
  • معرفی موزه فرش ایران در تهران
  • معرفی موزه فرش ایران در تهران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

موزه فرش ایران یکی از موزه های زیبا و تخصصی شهر تهران است که در ۲۲ بهمن ۱۳۵۶ هجری شمسی و ضلع شمال غربی پارک لاله افتتاح شده است. در این موزه فرش های بسیار نفیس از سراسر ایران که حاصل کار هنرمندان مشهور می باشد به نمایش گذاشته شده است.

طراح بنای این موزه، عبدالعزیز فرمانفرمائیان است. ساختمان این موزه دارای معماری جالبی است و نمای بیرونی آن به شکل دار قالی می باشد. ساختمان موزه ۳۴۰۰ متر مربع مساحت دارد که از دو تالار جهت نمایش گلیم و قالی دست باف ایرانی تشکیل شده است. طبقه همکف این موزه برای نمایش دائمی ۱۵۰ قطعه فرش و طبقه دوم آن برای برگزاری نمایشگاه‌ های موردی و فصلی در نظر گرفته شده‌ است.

هدف از تشکیل این موزه را می‌ توان پژوهشی در سوابق، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش خاصه فرش ایرانی دانست.

مجموعه موزه فرش ایران شامل با ارزش‌ ترین نمونه‌ های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است و از منابع غنی تحقیقی برای پژوهشگران و هنر دوستان به شمار می آید. معمولاً ۱۳۵ تخته از شاهکارهای قالی ایران‌ که بافت مراکز مهم قالی‌ بافی مانند کاشان‌، کرمان‌، اصفهان‌، تبریز، خراسان‌، کردستان و … می باشد، در تالار طبقه همکف به معرض نمایش گذاشته می‌ شود.

همچنین در کتابخانه موزه حدود ۳۵۰۰ جلد کتاب به زبان‌ های فارسی‌، عربی‌، فرانسه‌، انگلیسی و آلمانی در اختیار هنر دوستان و پژوهشگران قرار می‌ گیرد. بهترین کتاب‌ ها، نشریات و تحقیقات مربوط به فرش ایران و قالی‌ های مشرق زمین و کتاب‌ هایی در زمینه مذهب‌، هنر و ادبیات ایران در کتابخانه موزه موجود است‌. در کنار کتابخانه‌، کتاب فروشی موزه نیز مشغول به کار است‌. همچنین برای استفاده از بازدیدکنندگان موزه‌، فیلم‌ ها و اسلایدهایی در زمینه قالی‌ بافی و گلیم و هنرهای دستی ایران در سالن نمایش موزه به نمایش در می آید.

در موزه فرش ایران، با توجه به مرغوبیت و قدمت آنها و با در نظر گرفتن ویژگی‌ های قالی ایران از لحاظ رنگ آمیزی‌، طرح‌، نقش‌، بافت و تنوع مناطق قالی بافی حفظ و نگهداری می‌ شود.

قدیمی‌ ترین فرش شناخته شده در جهان، قالی ۲۵۰۰ ساله پازیریک است که در ۱۹۴۹ میلادی، در جنوب سیبری کشف‌ شد و آن را بافت ایران در دوره هخامنشی دانسته‌ اند.قالی پازیریک یک قالی پشمی با رنگ های زنده‌ است. این فرش چهارگوش تقریباً مریع بوده و ابعاد آن ۱٫۹۸ در ۱٫۸۹ متر است. نقش‌ هایی که در آن دیده می‌ شود شامل تصویر سوارکاران، آهوهای در حال چرا کردن و جانوران افسانه‌ ای با سر عقاب و بدن شتر است و حاشیه‌ ای گلدار دارد. سرگی رودنکو پس از بررسی ساختار فرش و نگاره‌ های آن متوجه شباهت زیاد نقش‌ مایه‌ های این فرش با نقش برجسته‌ های تخت جمشید شد و بیشتر پژوهشگران این قالی را از دست‌ بافت‌ های پارت ها و یا مادها می‌ دانند. اما همچنان درباره تاریخچه حقیقی این فرش نظریه‌ های متفاوتی ارائه شده است که بی‌ تاثیر از جریان‌ های سیاسی به‌ ویژه ایران ستیز نبوده است.

همچنین در این نمایشگاه نمونه‌ هایی از قالیچه‌ های تصویری شاهنامه بایسنغری به نمایش درآمده است که گوشه‌ هایی از ادبیات‌، اسطوره‌، مذهب و فرهنگ و هنر غنی ایران را نشان می‌ دهد. این آثار همه در کارگاه قالی‌ بافی استاد موسوی سیرت‌، به یاری هنرمندان جوان ایرانی و ذوق و سلیقه استاد دنیا دیده و تکنولوژی کامپیوتری آفریده شده‌ اند.

از دیگر آثار قابل نمایش در موزه، قالیچه دستبافت ارزشمند و بی‌ نظیر ایرانی‌ است که کار فرش بافان کاشان‌، در اندازه‌ های ۱۳۰ در ۲۲۰ سانتی‌ متر، معروف به قالیچه میرزا کوچک خان جنگلی بوده که این شخصیت روحانی ملی را در لباس نظامی مسلح به تفنگ و اسلحه کمری‌ نمایش می‌ دهد. در شمسه بالای تصویر میرزا، کتیبه‌ ای با عبارت و نام کارخانه ملا محمود دیده می‌ شود که احتمالاً، با توجه به این عبارات‌، تاریخ بافت قالیچه سال‌ های آخر دوره قاجار است‌.

علاقه مندان می توانند همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۹ الی ۱۷ در پاییز و زمستان و ۹ الی ۱۸ در بهار و تابستان از موزه فرش ایران بازدید کنند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- تارنمای رسمی موزه فرش ایران

3- تارنمای میزان آنلاین

4- تارنمای اتحادیه فرش دستبافت ایران در ژاپن

اطلاعات این مکان
آدرس
تهران، امیرآباد، خیابان کارگر جنوبی، خیابان دکتر فاطمی
نوع
موزه تخصصی
زمان بازدید
همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت 9 تا 17
شماره تلفن
021-88962703
تارنمای رسمی
http://carpetmuseum.ir

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران