معرفی موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه

  • معرفی موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه
  • معرفی موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه
  • معرفی موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه
  • معرفی موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه
  • معرفی موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه که در محل تکیه معاون الملک واقع است، یکی از مکان هایفرهنگی شهر کرمانشاه محسوب می شود که همه ساله به خصوص در نوروز و تابستان گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

این موزه در سال ۱۳۸۳ تاسیس گردید و دارای غرفه های متعددی است که هر یک از آنها پوشاک یکی از نواحی استان کرمانشاه را به نمایش می گذارد. این موزه در قسمت جنوبی تکیه معاون الملک در تالاری به وسعت دویست متر مربع قرار دارد و شامل هشت غرفه پوشاک سنتی است.

درباره پوشاک مردمان کرمانشاه، ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که به دلیل کوهستانی بودن شهرستان کرمانشاه، مردمان و زنان و ساکنان کرمانشاهی دارای پوشاک سنتی خاص هستند. در گذشته مردان اغلب پیراهن های سفید می پوشیدند که دکمه یقه آن به شانه چپ بسته می شد و شلوارهای بلند و گشاد می پوشیدند که در ناحیه مچ پا تنگ بوده و گیوه در انواع آجیده، ملکی و زیر لاستیکی از پاپوش های رایج مردان بوده است. زنان این دیار نیز در گذشته پیراهن های بلند و گشادی از جنس مخمل یا پارچه های زری می پوشیدند. آن ها سربند به سر می بستند و به فراخور وضع مالی خود از انواع پاپوش از جمله گیوه و کفش های چرمی استفاده می کردند. به مرور زمان این گونه پوشش ها تا حدود زیادی از بین رفته و تنها در برخی از روستاهای دور افتاده می توان از آن پوشش ها را دید. در موزه پوشاک می توان نمونه های قدیم و جلوه هایی از پوشش مردم کرمانشاه را مشاهده کرد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- 1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- تارنمای نگاه مدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
کرمانشاه، میدان شهناز، خیابان شریعتی، جنب تکیه معاون الملک

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران