معرفی موزه چینی خانه اردبیل

  • معرفی موزه چینی خانه اردبیل
  • معرفی موزه چینی خانه اردبیل
  • معرفی موزه چینی خانه اردبیل
  • معرفی موزه چینی خانه اردبیل
  • معرفی موزه چینی خانه اردبیل
  • معرفی موزه چینی خانه اردبیل
  • معرفی موزه چینی خانه اردبیل
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

چینی خانه که در محوطه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی قرار دارد، یکی از زیباترین تالارهای دوران شاه عباس صفوی در اردبیل است و از مکان های دیدنی و گردشگری اردبیل به شمار می رود.

چینی خانه که بیش از ۴۰۰ سال پیش توسط شیخ بهایی طراحی شده است، در قسمت شرقی قندیل خانه یا رواق اصلی مجموعه شیخ صفی الدین قرار دارد که دارای چهار شاه نشین و طاق نماهای زیبا و نفیس از مقرنس گچی است. نقاشی‌ ها، طلاکاری‌ ها و هماهنگی رنگ‌ ها با سطوح مقرنس از اسلیم‌ ها و گل‌ های زیبا شاهکاری به وجود آورده است که هر بیننده‌ ای را به شگفت و حیرت وا می‌ دارد.

بنای این تالار از استحکام فوق العاده ای برخوردار است. چینی خانه ۱۲۵۶۶ محفظه دارد که در همه آن‌ ها چینی‌ های اهدایی امپراتور چین به شاه عباس به مناسبت احیای جاده ابریشم و چینی‌ هایی که از طرف دولت ایران به کشور چین سفارش شده بود، قرار داشته است. ظروف چینی پس از رسیدن به ایران توسط هنرمندان حکاک در اصفهان به مهر «بنده شاه ولایت عباس» ممهور شده و به اردبیل فرستاده می‌ شد و در محفظه‌ های تالار چینی خانه قرار می‌ گرفت.

شاه عباس عادت داشت زمانی که برای استراحت یا چله نشینی به اردبیل سفر می‌ کرد، در تالار چینی خانه اقامت کند و نه تنها از نقاشی‌ های گل و بته‌ ای این تالار لذت ببرد، بلکه یادگارهای همتای چینی‌ اش را هم نظاره کند و احساس اقتدار بیشتری به دست آورد!

بر اساس روایت‌ های مورخان، بعد از امضای عهدنامه ننگین ترکمن چای بیش از ۸۰۰ عدد از این ظروف چینی و حدود ۴ هزار جلد کتاب دست نویس ارزشمند با بسیاری از عتیقه جات مجموعه شیخ صفی الدین توسط ژنرال باسکویچ غارت شد که در حال حاضر تعدادی از این آثار در موزه آرمیتاژ و موزه دیگری در روسیه به نمایش گذاشته شده است.

باقیمانده این چینی‌ ها هم به موزه ملی در تهران و موزه‌ های شیراز و اصفهان منتقل شده بود که در نهایت ۱۹ سال قبل، وقتی چینی خانه دوباره افتتاح شد تا این بار به عنوان موزه فعالیت خود را آغاز کند، به این موزه بازگردانده شدند.

در تالار چینی خانه علاوه بر ظروف چینی زیبا و گلدان‌ های پرنقش و نگار، یک جلد قرآن نفیس به خط کوفی می‌ بینید که از لحاظ قدمت تاریخی سومین قرآن نفیس در ایران است. این قرآن روی پوست آهو کتابت شده و عمر آن به بیش از ۱۱۰۰ سال پیش می‌رسد.

علاوه بر این، در موزه چینی خانه مهر سنگی سلاطین صفوی با شش اسم از اسما خداوند و گل‌ های هشت پر به نشانه عرفان پادشاهان صفوی و دوازده پر به عنوان شیعه دوازده امامی بودن آنان، مجموعه‌ ای از فرامین شاهان و سکه‌ های نقره‌ ای دوره صفوی دیده می‌ شود.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- تارنمای گردشگری سری در ایران

2- تارنمای بیتوته

اطلاعات این مکان
آدرس
اردبیل، بلوار طالقانی، خیابان شیخ صفی الدین اردبیلی
کاربری گذشته
محل استراحت شاه عباس صفوی
کاربری فعلی
موزه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران