شهرستان مرودشت

معرفی نقش رجب مرودشت

  • معرفی نقش رجب مرودشت
  • معرفی نقش رجب مرودشت
  • معرفی نقش رجب مرودشت
  • معرفی نقش رجب مرودشت
  • معرفی نقش رجب مرودشت
  • معرفی نقش رجب مرودشت
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در ۵۶ کیلومتری شمال شرقی شیراز و در ۳ کیلومتری شمال تخت جمشید در سمت راست جاده و در مقابل راهی که به نقش رستم منتهی می شود، در داخل شکافی در کوه که به نظر می رسد در ابتدا غار بوده، ۴ نقش برجسته به چشم می‌خورد که از مهم ترین آثار به جای مانده از اوایل دوره شاهنشاهی ساسانیان است. این محل به نام نقش رجب مشهور است و دلیل نامگذاری آن هنوز مشخص نیست. اما فرصت الدوله شیرازی در کتاب آثار العجم از این محل به نام نقش قهرمان یاد کرده است.

این کنده کاری ها پیرامون اردشیر اول، شاپور اول و کرتبر موبد است که توضیحات بیشتر به شرح ذیل است:

نگاره اول مربوط به اردشیر اول:

چهار سنگ نگاره کنار هم قرار دارند و قدیمی ترین آن ها متعلق به اردشیر اول است که موسس سلسله ساسانی است. پدر او اردوان پنجم را شکست می دهد ولی خود خیلی زود می میرد و اردشیر اول اولین شاه ساسانی شناخته می شود. او تیسفون پایتخت اشکانیان را تصرف می کند و آن ها را به کلی منقرض می کند. در این سنگ نگاره که ۴٫۵ متر پهنا دارد، اردشیر اول در حال گرفتن نشان شاهی از اهورامزدا نشان داده شده است. اهورامزدا در سمت راست شاه حلقه شاهی را به او می دهد و در دستانش شاخه برسم قرار دارد. آن دو لباسی شبیه هم دارند.

دو خادم درباری شاه در سمت چپ او هستند و یکی از آنها مگس پرانی را تکان می دهد. مرد سمت چپی در همه سنگ نگاره های اردشیر اول دیده می شود و حتما مرد مهمی بوده است. دو زن در سمت راست اهورامزدا قرار دارند که حتما یکی ملکه و دیگری نجیب زاده می باشد و در کنار آن ها نوشته شده دین زرتشت در حال انقراض بود که من اردشیر شاه آن را زنده کردم.

در جلو شاهنشاه و اعطا کننده تاج، دو کودک رو به روی هم ایستاده اند، یکی از آن ها که در جلو شاهنشاه ایستاده است، به ظاهر ولیعهد و فرزند شاهنشاه است که از روی کلاهش شناسایی می شود و دیگری که شاخه برسمی در دست دارد، شناسایی نشده است.

در نقش رستم نیز همچین نگاره ای با همین موضوع قرار دارد ولی در آنجا شاه و اهورامزدا بر اسب سوار هستند.

نگاره دوم مربوط به شاپور اول

نقش برجسته دوم از آن پسر و جانشین اردشیر اول یعنی شاپور اول می باشد. این نگاره الهام گرفته از نقش برجسته اردشیر در نقش رستم می باشد. در این نگاره شاه سوار بر اسب از اهورامزدا که او هم بر اسب نشسته حلقه پادشاهی را می گیرد. صورت شاه و خدا هر دو بسیار صدمه دیده اند.

نگاره سوم مربوط به شاپور اول:

در این نگاره که ۱٫۵ متر بالاتر از سطح زمین است، نیز شاپور اول را می بینیم که بر پشت اسب درشت اندامی نشسته است و پشت سر او نه نفر از درباریان ایستاده اند. چنین به نظر می رسد که این جمع برای گرفتن تاج شاهنشاهی، یا حضور در مجلس شادی، یا برای امر مهمی افتخار حضور دارند. از این نه نفر فقط فرد اول پشت سر شاه شناسایی شده است که هرمز ولیعهد او است. در جلوی اسب شاه هیچ دشمن شکست خورده ای زانو نزده و این نشان می دهد که این نگاره قبل از سال ۲۴۴ میلادی حک شده است. او در این سال گاردین سوم امپراتور روم را شکست داده است و شرح این شکست در سنگ نگاره ای در بیشاپور آمده است. در سینه اسب شاهنشاه چهار سطر به خط پهلوی ساسانی حجاری شده و نزدیک آن شش سطر خط یونانی به همان مضمون کنده شده است. مضمون سنگ نبشته چنین است: “اهورامزذا پرست، خداوندگار شاپور، شاهنشاه ایران و غیر ایران، فرستاده از طرف خدا، پسر اهورامزدا پرست خداوندگار اردشیر شاهنشاه ایران و غیر ایران، فرستاده از سوی خدا، پسر خداوند پاپک شاه”.

نگاره چهارم مربوط به کرتیر:

در زمان پادشاهی بهرام دوم سنگ نگاره کوچکی نیز به طرح های نقش رجب اضافه شده است که در سمت چپ سنگ ناره اول قرار دارد. این نگاره متعلق به کرتیر روحانی با نفوذ و قدرتمند زرتشتی می باشد و تنها نگاره ای است که متعلق به شاهان نیست. در این نگاره او خدمات خود را به سلسله ساسانی برشمرده است.

مجموعه تاریخی نقش رجب در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ به شماره ۲۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب آشنایی با جاذبه های گردشگری ایران، انتشارات آذر و سیمای دانش، دکتر حسین یاوری و معصومه ظفری، 1391.

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- تارنمای همشهری آنلاین

4- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده مرودشت به سعادت شهر، 3 کیلومتر بعد از تخت جمشید، سمت راست جاده
نوع
کتیبه تاریخی دوره ساسانی
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
24 شهریور 1310
شماره ثبت در آثار ملی ایران
22

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران