معرفی پارک طالقانی تهران

  • معرفی پارک طالقانی تهران
  • معرفی پارک طالقانی تهران
  • معرفی پارک طالقانی تهران
  • معرفی پارک طالقانی تهران
  • معرفی پارک طالقانی تهران
  • معرفی پارک طالقانی تهران
  • معرفی پارک طالقانی تهران
  • معرفی پارک طالقانی تهران
  • معرفی پارک طالقانی تهران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پارک طالقانی یکی از پارک های جنگلی و مناطق گردشگری تهران است که با توجه به نزدیکی به پارک آب و آتش و پل طبیعت افراد زیادی را به سمت خود می کشاند. این پارک به پارک جنگلی عباس آباد نیز معروف است و نام پیشین آن پارک جهان کودک و تپه‌ های داوودیه بوده است.

این بوستان که عملکرد فرامنطقه‌ ای دارد، ۳۱۰ هزار متر مربع مساحت داشته و در اراضی منطقه عباس آباد تهران واقع شده است.

پارک طالقانی که در ناحیه ۴ منطقه ۳ شهرداری تهران در نزدیکی ایستگاه مترو شهید حقانی واقع شده‌ است، به‌ علت قرار گرفتن در ارتفاع، دارای چشم‌ اندازی مشرف به شهر تهران می‌ باشد.

پارک طالقانی در گذشته زمین کشاورزی بوده و بخشی از آن هم متعلق به بانک کشاورزی بوده است. سپس توسط شرکت نوسازی عباس‌ آباد خریداری شده و طرح نوسازی آن در سال ۱۳۵۰ به تصویب مجلس رسیده است و توسط مهندس مشاور لوئیس دیویس انگلیسی طراحی شد. طراحی و فضاسازی و آبیاری این پارک با مشاوره یک شرکت مهندسی اسپانیایی از سال ۱۳۵۶ شروع شد و در سال ۱۳۶۰ به پایان رسید.

این بوستان در سال ۱۳۶۱ رسما افتتاح شد و حفظ و نگهداری آن در اواخر همان سال به سازمان پارک‌ ها و فضای سبز تهران سپرده شد و از سال ۱۳۶۹ سازمان آن را به شهرداری منطقه ۳ واگذار کرد.

همانطور که اشاره شد، پارک طالقانی در سال ۱۳۶۱ افتتاح شد، اما بیشترین تغییرات در دهه اخیر انجام شده است. این پارک با احداث پل طبیعت بر روی بزرگراه مدرس به پارک آب و آتش متصل شد. همچنین باغ‌ موزه دفاع مقدس در کنار این پارک ساخته شد و بزرگ‌ ترین پرچم ایران نیز در این پارک قرار گرفت که ۱۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. طول میله پرچم ۱۵۰ متر و وزن میله آن ۲۵۰ تن است و بر روی آن امکانات تصویربرداری و هوا‌شناسی تعبیه شده است. این پرچم از نظر ارتفاع میله سومین پرچم بلند و از نظر ارتفاع از دریا بلند‌ترین پرچم دنیا است.

پارک طالقانی محلی را برای اوقات فراغت خانواده‌ ها در روز‌های تعطیل و تابستان فراهم نموده است که این خود از اهمیت زیادی برخوردار می‌ باشد. آلاچیق‌ ها و میز و صندلی‌ های متعددی که در جای جای این بوستان قرار دارد آسایش دوست داران پیکنیک را فراهم اورده است. از دیگر نکاتی که می‌ شود به آن اشاره نمود وجود محل‌ های مناسب پارک خودرو برای مراجعه کنندگان می‌ باشد. در ضمن مکان هایی جهت پخت کباب در نظر گرفته شده است که دوست داران طبیعت بدون آسیب رساندن به بوستان می‌ توانند در این مکان‌ ها کباب‌ های خود را آماده کنند و از آن در کنار طبیعت لذت ببرند.

این پارک به دلیل ویژگی های خاص مانند مسیرهای پیاده روی شیب دار و فضاهای مناسب ورزش، مناسب ورزشکاران است و همه روزه به خصوص آخر هفته ها دوستداران ورزش از این پارک استفاده می کنند.

در ابتدای این بوستان حوضی با نمای سنگی ساخته شده است که معمولا بعد از تعطیلات نوروز می‌ توان در آن ماهی‌ های قرمز کوچکی را یافت که مردم آن‌ ها را به دل طبیعت سپرده‌ اند.

پارک طالقانی در رابطه با آموزش نگهداری از بوستان و طبیعت و فعال بوده است و در این بوستان تابلوهایی با مضمون نگهداری از بوستان چه برای بزرگسالان و چه برای خردسالان وجود دارد و راه‌ های مواظبت از بوستان را آموزش می‌ دهد.

دسترسی

بهترین راه برای رسیدن به پارک طالقانی، استفاده از مترو است. کافی است در خط یک مترو تهران، در ایستگاه مترو شهید حقانی از قطار پیاده شوید و با پنج دقیقه پیاده‌ روی به پارک طالقانی برسید. البته ایستگاه مترو شهید همت هم در قسمت جنوبی این پارک قرار دارد، اما برای رسیدن به مرکز پارک و جاذبه‌ های آن مانند پل طبیعت راه طولانی‌ تری در پیش دارید.

همچنین اگر قصد سفر با خودرو شخصی به این پارک را دارید، می‌ توانید از یکی از بزرگراه‌های همت، مدرس و حقانی برای رسیدن به پارک طالقانی استفاده کنید. در خروجی این پارک در بزرگراه حقانی و در مجاورت پارک، یک پارکینگ بزرگ خودرو قرار دارد که برای پارک خودرو خود می‌ توانید از آن استفاده کنید.

گونه‌ های گیاهی

طراحی بوستان طالقانی آزاد با نظم طبیعی (استفاده از خطوط غیر منظم و ارگانیک) است و پوشش گیاهی آن شامل کاج، اقاقیا، توت سپیدار، نارون، چنار، گردو، افرا، انجیر، سرو و انواع درختچه‌ ها نظیر توری و یاس زرد است. بلوط همیشه سبز نیز که یکی از گونه‌ های نادر گیاهی است در این بوستان حفظ و نگهداری می‌شود. قسمت جنوبی این پارک دارای طرحی حلزونی‌ شکل است و از درختان بلوط ایتالیایی پوشیده شده‌ است.

امکانات

مسجد، ۲ زمین بازی کودکان، زمین‌ های ورزشی (بسکتبال و پینگ پنگ)، بوفه، برکه، بیش از ۳۰ آلاچیق، محل‌ های مخصوص طبخ کباب، بوفه و کافی شاپ و رستوران در یک مجموعه، تعدادی اندک میز شطرنج و سرویس بهداشتی از امکاناتی است که در بوستان طالقانی برای عموم مردم تعبیه شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- ویکی پدیا

2- تارنمای گردشگری کجارو

3- تارنمای همشهری آنلاین

4- تارنمای گردشگری سیری در ایران

5- تارنمای گردشگری کجارو

اطلاعات این مکان
آدرس
بزرگراه شهید حقانی، بعد از بزرگراه مدرس
نوع
پارک جنگلی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران