شهرستان سنندج

معرفی پل قشلاق سنندج

  • معرفی پل قشلاق سنندج
  • معرفی پل قشلاق سنندج
  • معرفی پل قشلاق سنندج
  • معرفی پل قشلاق سنندج
  • معرفی پل قشلاق سنندج
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پل قشلاق که با نام پل شیخ نیز شناخته می شود یکی از معروف ترین پل های تاریخی شهر سنندج و استان کردستان است که بر روی رودخانه ای به همین نام در شمال بلوار ورودی شهر سنندج واقع شده است.

پل قشلاق یا پل شیخ به سفارش شاه صفی و توسط سلیمان خان اردلان، سال ۱۰۴۶ هجری قمری در حدود ۵ کیلومتری شمال سنندج و در مسیر ارتباطی سنندج به طرف بیجار و زنجان بر روی رودخانه‌ قشلاق ساخته شده است. به روایتی دیگر، پل‌ شیخ قبل از این تاریخ وجود داشته و توسط نامبرده بازسازی شده است.

تاریخ بنای این پل به دوره صفویه باز می گردد و در سال ۱۱۸۴ هجری قمری و همچنین به دستور فرهاد میرزا در سال ۱۲۸۴ هجری قمری مرمت و تعمیر شده است.

پل قشلاق به خط مستقیم ساخته شده و دارای حدود ۷۸ متر درازا، ۳ متر پهنا و شش دهانه است. این پل از نظر استحکام و توجه به عناصر مختلف تشکیل دهنده آن، از نمونه‌ های خوب پل سازی دوره صفوی است. ۶ دهانه پل با طاق‌ های جناغی پوشش یافته اند. عرض دهانه‌ ها از شرق به غرب افزایش می یابد. ارتفاع پل در بالاترین نقطه آن، از کف رودخانه به حدود ۶/۴ متر است. هم چنین ارتفاع تیزه طاق از کف رودخانه از ۵/۱ متر تا ۵/۲ متر متغیر است. در دو سوی معبر روی پل، دو جان پناه به ارتفاع نیم متر کار شده است. پایه‌ های پل از دو طرف به صورت آب بر و مثلثی، شکل داده شده اند و بر روی ان ها آبگذرهای کوچک تری به ارتفاع ۲۰/۱ و عرض ۸/۰ متر تعبیه شده است. کف پل سنگ فرش شده است. پایه‌ های سنگی پل از کف سنگ فرش ۱ متر ارتفاع دارد. ساختمان اصلی پل با آجر اجرا شده است.

پل قشلاق که در سال ۱۳۵۴ کشف و بررسی و همچنین برای ثبت پیشنهاد شده بود، در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۸۰۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- تارنمای همشهری آنلاین

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
سنندج، شرق شهر، بزرگراه سنندج به همدان
نوع
پل تاریخی دوره صفویه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
سال 1375
شماره ثبت در آثار ملی ایران
1803

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • رئوف در ۲ تیر ۱۳۹۶

    اینطور که بررسی کردم پل قشلاق(در شرق سنندج) و پل شیخ(۲ کیلومتری شمال سنندج) دو اثر متمایز هستند.