معرفی پل کلخوران اردبیل

  • معرفی پل کلخوران اردبیل
  • معرفی پل کلخوران اردبیل
  • معرفی پل کلخوران اردبیل
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پل کلخوران که در سه کیلومتری شمال شهر اردبیل و روستایی قدیمی به همین نام قرار دارد، یکی از بناهای تاریخی این شهر است که گردشگران زیادی را برای بازدید به سوی خود جذب می‌ کند.

در این روستا، رودخانه ای به نام قره چای جاری است که گذر‌گاه آجری  نصب شده بر روی آن، کلخوران نام دارد. این پل یادگاری از دوران صفویان است اما عده ای بر این باور هستند که بنای اصلی پل مربوط به دوره سلجوقی و ایلخانیان است که در دوره صفویه، تعمیر و بازسازی شده است. همچنین در بعضى قسمت‌ هاى پل از سنگ قبرهاى قدیمى استفاده شده است که با توجه به نوشته‌ هاى روى آن‌ ها، مشخص می شود بناى پل مربوط به دوره صفویه است.

پل کلخوران دارای بیست و دو متر طول و سه متر عرض است که بلندای چهار متری آن را از سطح قره چای جدا ساخته است. این پل داری سه چشمه طاق است و فرم اجرای معماری آن به شیوه جناقی است. دهانه وسطی، پل بزرگ‌ تر از دهانه‌ های جانبی می‌ باشد که به صورت متقارن در دو طرف این دهانه قرار گرفته‌ اند. بزرگ‌ تر بودن این دهانه، باعث زاویه دار بودن عرشه پل شده است.

پل کلخواران دارای پایه‌ های سنگی است که بر روی این پایه‌ ها موج شکن‌ هایی بنا شده‌ اند که شکل آن ها در هر دو قسمت پل، چه در جهت حرکت آب و چه در خلاف جهت آن، مثلث هستند. در این پل، پشت بند‌ها با آجر چینی‌ های ماهرانه در زیبایی پایه‌ ها، نقش به سزلیی دارد.

بیشتر مصالح استفاده شده در این پل سنگ، ملات آهک و ملات گچ است.

این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۵۰۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- تارنمای ویکی پدیا

2- تارنمای نگاه مدیا

3- تارنمای خبری ویستا

اطلاعات این مکان
آدرس
اردبیل، خیابان شیخ جبراییل، ابتدای جاده کلخوران
نوع
پل تاریخی مربوط به دوره صفویه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
17 اسفند 1381
شماره ثبت در آثار ملی ایران
7508

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران