معرفی پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری

  • معرفی پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری
  • معرفی پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری
  • معرفی پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری
  • معرفی پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پناهگاه حیات وحش دشت ناز که در نزدیکی شهر ساری مرکز استان مازندران واقع شده یکی از جاذبه های دیدنی این استان برای طبیعت دوستان و دوستداران حیات وحش به شمار می رود.

این پناهگاه با ۵۶ هکتار وسعت، در ۲۹ کیلومتری شمال شرقی ساری واقع شده و به محل نگهداری و تکثیر گوزن زرد اختصاص یافته است. در بیشتر ایام سال، به جز دوران زایش گوزن ها، بازدید از آن آزاد است. این پناهگاه که در فضایی از جنگل های جلگه ای قرار گرفته، از سال ۱۳۴۶ به صورت محل تکثیر گوزن زرد ایرانی درآمده است. در این پناهگاه ضمن حفاظت و نگهداری گوزن زرد ایرانی که تعلیف آنها دستی صورت می گیرد همه ساله تعدادی از گوزن های تولید شده را به زیست گاه های اصلی، یعنی حواشی رودخانه دز و کارون منتقل می کنند. تعدادی از گوزن های این پناهگاه به جزیره اشک در دریاچه ارومیه نیز انتقال داده شده اند.

پیرامون این پناهگاه حصار کشى شده است و گوزن‌ ها از پشت دیوارهاى سیمى قابل مشاهده هستند.

در گذشته پراکندگی این حیوان از غرب و شمال غرب ایران تا شمال شرقی آفریقا و در جنوب اروپا تا بالکان گسترده بود. ولی در حال حاضر پراکندگی طبیعی این حیوان فقط محصور به جنگل های متراکم و غیر قابل نفوذ منطقه خوزستان و زاگرس در کنار رودخانه‌ های دز و کرخه می‌ باشد. به منظور جلوگیری از انقراض گوزن زرد ایرانی تعدادی از آن ها را به دشت ناز در مازندران، دشت ارژن و جزیره اشک در دریاچه ارومیه انتقال داده شده اند. تا چند دهه پیش تصور می‌شد که نسل این حیوان منقرض شده است ولی با مشاهده شدن چند شاخ تازه در شوش این تصور از بین رفت و دو رأس از آنها توسط آقای ورنر ترنس آلمانی زنده گیری شده و در سال ۱۳۳۷ به باغ وحش اپل انتقال داده شده و بعد از تکثیر تعداد ۶ رأس به دشت ناز منتقل گردید. از جمله عوامل کاهش جمعیت این گونه می‌توان به شکار بی رویه و تخریب زیستگاه‌ های طبیعی آن اشاره نمود.

این منطقه کوهستانی که از جنگل های هیرکانی پوشیده شده است، یکی از منحصر به فرد‌ترین اکوسیستم‌ های طبیعی کشور را دارا می باشد. وجود بیش از ۴۴۷ گونه گیاهی خود مبین این موضوع است. از گونه‌ های مهم گیاهی می توان از ممرز، راش، توسکا، انجیلی و لیلکی و از گونه‌ های مهم جانوری می توان از گوزن زرد، مرال، شوکا، گربه جنگلی و قرقاول اشاره کرد.

از مهمترین عوامل تهدید کننده دشت ناز می توان به اقزایش گونه گوزن زرد که خطری بالقوه برای گونه‌ های اندمیک منطقه به حساب می‌ آید نام برد. همچنین فشار ناشی از نگهداری و تکثیر گوزن زرد طی بیش از ۵ دهه و تخریب پوشش جنگلی و عدم رویش و جایگزینی درختچه‌ های جدید مهمترین عوامل مخرب تاثیر گذار بر این منطقه هستند.

دشت ناز برای علاقمندان به‌ طبیعت و حیات وحش بسیار جذاب و دیدنی است و گردشگران می‌ توانند با مجوز از سازمان محیط زیست از تماشای گوزن زرد، قرقاول و کبوتر لذت ببرند. لازم به ذکر است فصل بهار که دوران زایمان گوزن‌ های زرد است، به منظور حفظ آرامش و جلوگیری از نا امنی و استرس ناخواسته ناشی از ورود بازدید کنندگان، هر ساله اوایل تا اواخر فصل بهار سعی می‌ شود تا کمترین حضور افراد و بازدید کننده در منطقه انجام شود. دوران آبستنی در گوزن‌ های زرد حدود هشت ماه است و معمولا یک گوساله به دنیا می‌ آورند و متوسط طول عمر در اسارت گوزن‌های زرد ۱۶ سال است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- تارنمای تیشینه

4- تارنمای دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده ساری به نکا، بعد از روستای سورک، جاده گوهر باران
نوع
منطقه حفاظت شده
بهترین زمان بازدید
همه ایام سال به جز بهار

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران