معرفی پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری

  • معرفی پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری
  • معرفی پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری
  • معرفی پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری
  • معرفی پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری
  • معرفی پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پناهگاه حیات وحش سمسکنده در اراضی جنگلی جنوب شرقی شهر ساری مرکز استان مازندران و بعد از پارک جنگلی شهید زارع واقع شده است. این پناهگاه یکی از جاذبه های دیدنی این استان برای طبیعت دوستان و دوستداران حیات وحش به شمار می رود.

مسیر دسترسی آن از ساری تا سمسکنده بوده و در ادامه با یک جاده روستایی به داخل محوطه راه می‌ یابد. دسترسی به منطقه از طریق جاده اصلی ساری به نکا امکان پذیر است.

این پناهگاه حدود ۱۰۴۱ هکتار وسعت دارد و حدود ۶ هکتار آن مختص نگهداری و تکثیر گوزن زرد و قرمز (مرال) می باشد و ابتدا در سال ۱۳۵۲ تحت حفاظت قرار گرفت، سپس طی مصوبه شماره ۶۳ مورخ ۱۳۵۴/۵/۲۱ به عنوان پناهگاه حیات وحش معرفی گردید.

این منطقه از گونه‌ هاى جنگلى – جلگه‌ اى کم ارتفاع تشکیل شده است و این مناطق به صورت دو منطقه جداگانه و مدیریت یکپارچه به صورت اراضی جنگلی مناطق جلگه ای خزری با گونه‌ های شاخص بلوط، انجیلی،‌ آزاد , توسکا می‌باشد و به عنوان زیستگاه و محل تکثیر گوزن زرد می باشد که پس از تکثیر و پرورش در پناهگاه، به زیستگاه اصلی خود در دز و کرخه و همچنین دیگر زیستگاه ها چون جزیره اشک و میان کتل فارس انتقال می یابند.

شغال، گربه جنگلی، سنجاب و سمور جنگلی و گراز از گونه‌ های پستاندار و عقاب جنگلی، جغد و کبوتر جنگلی نیز از پرندگان شاخص این مناطق می‌ باشند.

پناهگاه حیات وحش سمسکنده در حال حاضر با انتقال چند راس مرال به عنوان مرکز تکثیر مرال در حال فعالیت می‌باشد که خوراک مرال‌ ها روزانه توسط محیط بانان تامین می‌شود.

دستیابی راحت و بی دردسر به غذا باعث شده مرال‌ های پناهگاه حیات وحش سمسکنده در کمترین زمان ممکن خود را در نزدیکی فنس‌ های محوطه نمایش دهند. مرال یکی از سه گونه گوزن موجود در ایران است. دیگر گونه‌ های گوزنی که در ایران زندگی می‌کنند گوزن زرد و شوکا هستند.

تجاوز به عرصه و تخریب اراضی ملی و تغییر کاربری اراضی مهمترین عوامل مخرب تاثیر پذار بر این منطقه هستند. این پناهگاه از معدود جنگل‌ های جلگه ای بازمانده از جنگل‌ های خزری به شمار می‌ آید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- تارنمای تیشینه

اطلاعات این مکان
آدرس
ساری، کیلومتر 3 جاده ساری به بهشهر، خیابان هولا
نوع
پناهگاه حیات وحش گوزن قرمز (مرال)
تاریخ اعلام به عنوان پناهگاه حیات وحش
21 مرداد 1354

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران