شهرستان اراک

معرفی چشمه چپقلی اراک

  • معرفی چشمه چپقلی اراک
  • معرفی چشمه چپقلی اراک
  • معرفی چشمه چپقلی اراک
  • معرفی چشمه چپقلی اراک
  • معرفی چشمه چپقلی اراک
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

چشمه چپقلی یکی از چشمه های دیدنی استان مرکزی است که در فاصله ۲۸ کیلومتری جنوب غربی شهر اراک در استان مرکزی و در کیلومتر ۱۳ محور بزرگراه اراک – شازند در جنوب سه راهی اراک – ملایر – شازند در روستای رباط میل در دامنه شمالی ارتفاعات بلند و رفیع «باغ برآفتاب» واقع شده است. این تفرجگاه سرسبز با محوطه جنگلی و هوایی دلپذیر به خصوص در فصل بهار هر روزه میزبان تعدادی گردشگر خارجی و داخلی است.

آب و هوای پاک و لطیف کوه و چشمه جوشان با آب بسیار خنک و گوارا با خواص درمانی باعث جذب عده ای از علاقمندان طبیعت شده است. در محل مظهر چشمه، محوطه ای وجود دارد که به صورت تراس بندی شده درآمده و در آن درختانی ملاحظه می گردد.

این منطقه از نظر اقلیمی دارای زمستان‌ های سرد، بهار و پاییز معتدل و تابستان‌ هایی مطبوع است.

عرصه ۵۰۰ هکتاری کوه سفید خانی اراک گنجینه‌ ای ارزشمند از ۴۰ تا ۵۰ گونه گیاهی مرتعی نظیر آویشن، درمنه، استپا، گون، قدومه، گل آروانه، جووحشی، مرزنجوش و شیرسگ است که تاج سرخ رنگ لاله‌ های واژگون را در فصل بهار بر سر می‌گذارد و در بخش مراتع آن تابلوی هزار نقشی از رنگ و طراوت فرا روی بیننده گشوده شده است.

آب چشمه چپقلی خواص درمانی دارد که زبانزد خاص و عام است. چشمه چپقلی با خواص درمانی متعدد، داروخانه‌ ای طبیعی برای درمان بیماری ها بوده که هر روزه پذیرای تعداد کثیری از هموطنان است.

بر اساس بررسی های آزمایشگاهی مرکز تحقیقات دانشگاه تهران، آب معدنی چپقلی از ردیف آب های کربناته کلسیک و منیزین آهن‌ دار، فاقد آلودگی میکروبی است که در زمره آب های سرد و سبک قرار دارد و آشامیدن آن اثرات درمانی شگرفی در بدن می‌ گذارد.

این چشمه دائمی با کیفیت مطلوب حدود ۰٫۸ لیتر در ثانیه آبدهی دارد که در فصول مختلف سال متغیر است. آب این چشمه مدر بوده و ریگ و شن‌ های مجاری اداری را در خود حل کرده و از تشکیل مجدد آنها جلوگیری می‌کند. بر اثر آشامیدن این آب، خون میزان قابل توجهی از اسید اوریک خود را از دست می‌ دهد و در نتیجه تغذیه در شرایط بهتر انجام می‌شود. نوشیدن این آب اسیدیته ادرار را به حالت طبیعی رسانده و سبب ازدیاد دفع ادرار و مواد زاید کلیه می‌شود. خوردن این آب حرکات دودی روده را کاهش داده و در طول دوره درمان با آن، املاح صفراوی به میزان زیادی در خون کاهش می‌ یابد و جذب سریع این آب در معده، دستگاه گوارشی، کبد، لوزالمعده روی متابولیسم کلوسیدها، پروتیدها، کلسترول و اسید اوریک موثر است و به علت افزایش دفعات دفع مواد زاید بدن، حجم قابل ملاحظه‌ ای از مواد سمی به شکل طبیعی از بین می‌ رود.

این آب معدنی قادر به تمیز کردن سطح مجاری هاضمه است و دیواره مخاط آن را نیرو بخشیده و لینت مزاج، تقویت انقباضات روده‌ ای و افزایش ترشحات گوارشی را به دنبال دارد. آشامیدن این آب از غلظت صفرا کاسته و سنگ‌ های صفراوی را از مجاری آن به سوی روده رهنمون می‌ کند و حالات احتقان کبدی را از بین می‌ برد.

آب این چشمه معدنی حاوی میزان فراوانی آمین است که تاثیری به سزایی در تولید گلبول قرمز و درمان کم‌ خونی‌ ها دارد. سرشار بودن آب چپقلی از کلسیم و فلوئور، موجب استحکام استخوان‌ بندی کودکان و جلوگیری از پوسیدگی زودرس دندان‌ ها است. استفاده مستمر از این آب برای افرادی که در ارتفاعات زندگی می‌ کنند و تعداد گلبول های قرمز خونشان تقلیل یافته بسیار مفید است.

آب چشمه چپقلی که به سنگ‌ شکن طبیعی شهرت دارد، برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه در بدو مصرف با رنج و درد فراوان همراه است اما این حالت بحرانی با حرکات ورزشی که به بیماران توصیه می‌شود، تسهیل شده و سنگ‌ ها دفع می‌ شود.

آب چپقلی برای برخی بیماری ها مانند نقرس، امراض پوستی، دیابت و ورم‌ های کبدی بسیار مفید است اما نوشیدن آن برای کسانی که مبتلا به پروستات هستند توصیه نمی‌ شود.

تفرجگاه چپقلی از سال ۱۳۷۱ تحت پوشش اداره کل منابع طبیعی استان مرکزی قرار گرفته و توسعه فضای سبز آن با درختان بادام، اقاقیا، بید، سرو خمره ای، افرا، زبان گنجشک و گردو در دستور کار قرار گرفته است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- تارنمای شهرداری اراک

اطلاعات این مکان
آدرس
بزرگراه اراک به خرم آباد، نرسیده به روستای رباط میل، جاده فرعی چشمه چپقلی
نوع
چشمه طبیعی با خواص درمانی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران