شهرستان گرگان
  • معرفی کاخ موزه گرگان
  • معرفی کاخ موزه گرگان
  • معرفی کاخ موزه گرگان
  • معرفی کاخ موزه گرگان
  • معرفی کاخ موزه گرگان
  • معرفی کاخ موزه گرگان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

کاخ موزه گرگان که از مراکز فرهنگی شهر گرگان مرکز استان گلستان به شمار می رود، به نام های کاخ اختصاصی گرگان و یا کاخ سلطنتی گرگان هم شهرت دارد و مربوط به دوره پهلوی اول است و در پارک شهر (کتابخانه سابق) واقع شده است.

کاخ شهر گرگان که یکی از ۱۲ کاخ خانواده پهلوی در کشور و محل اقامت این خانواده در منطقه بوده است، پس از مرمت به کاخ موزه گرگان تبدیل شده است. این کاخ موزه اولین موزه شمال، چهارمین موزه تخصصی باستان‌ شناسی و بیست و چهارمین موزه کشور محسوب می‌ شود.

این موزه در بنایی تاریخی مربوط به دوره پهلوی اول در محیطی سرسبز واقع در مرکز شهر گرگان قرار دارد. دو بخش اصلی موزه شامل بخش معرفی مشاهیر استان گلستان و بخش اشیاء سلطنتی می باشد. تندیس علما، دانشمندان و فرهیختگان ناحیه گرگان قدیم و استرآباد و اشـیای سلطـنتی مربوط به مبلمان کاخ به نمایش در آمده است. در بخش دیگر موزه، فضایی تحت عنوان نمایشگاه موقت قرار دارد که به نمایش موضوعات مختلف تاریخی و هنری خواهد پرداخت.

کاخ موزه گرگان شامل دو بخش همکف و طبقه بالاست که در طبقه همکف موزه ۳۰ تن از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره پهلوی معرفی شده‌ اند و در طبقه بالا ۱۰۰ قلم از لوازم و اشیای دوره پهلوی، استراحتگاه خانواده پهلوی به نمایش گذاشته شده‌ اند. در حیاط موزه سنگ قبرهایی از قرن ۸ تا ۱۴ قمری به تماشا گذاشته شده است. در سالن باستان‌ شناسی آن نیز زوایایی از تاریخ سرزمین باستانی گرگان از ۵۰۰۰ سال پیش تا اواخر دوره قاجاریه به نمایش درآمده است.

ساختمان کاخ در مرکز شهر در خیابانی به همین نام در پارک شهر گرگان قرار دارد. این بنا در دوره پهلوی اول بر روی فنداسیون ساختمانی متعلق به دوره صفوی احداث شده و مساحت آن ۲۵۰ متر مربع و در دو طبقه و سقف شیروانی می‌باشد.

کاخ موزه گرگان در سال ۱۳۴۳ هجری شمسی همزمان با افتتاح پارک شهر، کتابخانه ه ایستگاه راه آهن گرگان به طور رسمی افتتاح گردید و در همین زمان این موزه شامل ۱۵۲ قلم آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی از هزاره پنجم قبل از میلاد تا اوایل دوره اسلامی بود.

این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۳۶ به شماره ثبت ۱۵۳۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و با مرمت و بازسازی در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۸ افتتاح شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- پایگاه اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان

2- تارنمای گردشگری مکان بین

اطلاعات این مکان
آدرس
گرگان، میدان ولیعصر، پارک شهر
نوع
کاخ تاریخی دوره پهلوی
کاربری فعلی
موزه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
26 آذر 1336
شماره ثبت در آثار ملی ایران
1538

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران