• معرفی کاروانسرای ارومیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

کاروانسرای ارومیه که در استان آذربایجان غربی و شهر ارومیه قرار دارد، یکی از کاروانسراهای قدیمی ایران است که در گذشته به دلیل موقعیت استراتژیک آن دوره باشکوهی را داشته است.

زمانی که ارومیه گذرگاه کاروان‌ های جاده فرعی ابریشم بود این کاروانسرا مأمنی برای رفع خستگی تجار و بازرگانانی بود که به امید به‌ دست آوردن ابریشم این مسیر را طی می‌ کردند.

در مورد تاریخچه این کاروانسرا ادعاهای زیادی وجود دارد. گفته می‌ شود به دلیل شباهت زیاد این کاروانسرا به بناهای قاجار احتمالاً این کاروانسرا یک کاروانسرای قجری است. اما نام این کاروانسرا اولین بار در سال ۱۹۰۳ میلادی و سفری که جکسن به ارمنستان و ایران داشت مطرح شده است. او در سفرنامه خود چنین می‌ نویسد: وقتی می‌ خواستیم از سوی شمال داخل شهر (ارومیه) شویم، در جایی نزدیک دروازه از یک قطار شتر عکس گرفتیم. در حالی که زنگ‌ های سنگین شان نوایی غم انگیز می‌ نواخت، به سوی کاروانسرایی روان بودند که می‌ بایست در آنجا بار افکنند.

دیوارهای جانبی این کاروانسرا از سنگ و طاق پوشش آن از آجر است. این بنا از اتاق‌ های جداگانه‌ ای که با یک در به هم راه دارند تشکیل شده است و دارای حوض‌ های زیبا و باشکوهی است. نمای خارجی و داخلی این بنا از آجر و سقف اتاق‌ های بزرگ آن قوسی شکل است و درهای آن دارای سقف هلالی است. این بنا دارای پایه‌ های سنگی برای قوس‌ های هلالی است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1-ایران پدیا

2-تریپ باما

3-سفر بخیر

4-دنیای سفر

اطلاعات این مکان
آدرس
ارومیه، میدان ولیعصر
نوع
کاروانسرای تاریخی دوره قاجار

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران