معرفی کتابخانه ملی کرمان

  • معرفی کتابخانه ملی کرمان
  • معرفی کتابخانه ملی کرمان
  • معرفی کتابخانه ملی کرمان
  • معرفی کتابخانه ملی کرمان
  • معرفی کتابخانه ملی کرمان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بنای کتابخانه ملی کرمان که در شهر کرمان واقع است، یکی از جاذبه های معماری تاریخی این شهر به شمار می رود که این موضوع در کنار مرکزیت فرهنگی، باعث جذب گردشگران شده است.

بنای زیبا و تاریخی کتابخانه ملی کرمان به سال ۱۳۱۲ هجری شمسی می رسد که توسط حاج محمد علی راوری جهت کارخانه ریسندگی خورشید ساخته شد. این بنا در حال حاضر بیشتر تحت عنوان کتابخانه مرکزی کرمان شناخته می شود.

بنای کنونی کتابخانه مرکزی کرمان نزدیک به ۹۰ سال پیش، توسط عده ای از تجار کرمانی و یزدی، با عنوان کارخانه پشم ریسی و پنبه پاک کنی ساخته شد. تا ۴۰ سال قبل؛ این فعالیت ادامه داشت که با ورود کارکنان آن به فعالیت های سیاسی، کارخانه عملا تعطیل و به یک ساختمان خالی تبدیل شد. در سال ۱۳۶۸ این ساختمان از وجود دستگاه ها خالی و بازسازی شده، مدتی با نام مرکز کرمان شناسی شروع به فعالیت کرد و دو سال بعد یعنی در سال ۱۳۷۰، همزمان با کنگره جهانی خواجوی کرمانی، با همکاری سازمان میراث فرهنگی به کتابخانه ملی تبدیل شد.

تعداد کتاب های موجود در کتابخانه ۱۲۱ هزار جلد می باشد و بیش از ۳۰ نفر کتابدار در این کتابخانه فعالیت می کنند. در مهرماه سال ۱۳۷۱، این ساختمان، با اضافه کردن مخازن کتاب به کتابخانه مرکزی (ملی) تبدیل شد. کتابخانه مرکزی کرمان در حال حاضر، با دارا بودن بخش های گوناگونی مانند پذیرش، خدمات فنی، امانت، مرجع، نسخه های خطی و چاپ سنگی، منابع دیداری و شنیداری، کرمان شناسی، نمایشگاه تازه های کتاب، کتابخانه نابینایان، کتابخانه کودک، کتابخانه تخصصی دفاع مقدس، بخش جستجوی کتاب و سالن های مطالعه، جهت ارائه خدمات به همشهریان و مراجعان محترم می کوشد.

ساعات کار کتابخانه ملی کرمان به شرح زیر است:

۱- سالن های مطالعه به صورت شبانه روزی

۲- بخش امانت از ساعت ۷ صبح الی ۲۴

۳- بخش پذیرش، نمایشگاه تازه های کتاب، مرجع و دفاع مقدس از ساعت ۷ صبح الی ۱۹٫۳۰

۴- بخش خدمات فنی و کتابخانه نابینایان از ساعت ۷ صبح الی ۱۴

 این بنا مربوط به دوره پهلوی اول است و در کرمان، خیابان شهید رجائی (خورشید سابق)، واقع شده و در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۴۱۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.



عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- درگاه اینترنتی صدا و سیمای کرمان

مطالب مرتبط
اطلاعات این مکان
آدرس
کمان، خیابان شهید رجایی، چهارراه ولیعصر (عج)، جنب پارک ریاضیات
نوع
کتابخانه تاریخی مربوط به دوره پهلوی اول
شماره تماس
۰۳۴۱-۲۲۲۵۰۷۶
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
30 شهریور 1378
شماره ثبت در آثار ملی ایران
2419

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • ابوالفضل خادم در ۷ دی ۱۳۹۷

    سلام.کتابخانه ملی شهر چرا عصرها از ساعت ۲ تعطیل میشه اخه الان فصل امتحانات هست.چرا ساعت کاریش با اونی تو سایت هست همخوانی نداره