معرفی کلی استان اصفهان

  • معرفی کلی استان اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

استان اصفهان با مساحتی بالغ بر ۱۰۷,۰۱۸ کیلومتر مربع، ششمین استان کشور از نظر مساحت محسوب میشود و در مرکز فلات ایران واقع شده است. این استان از شمال به استان سمنان و قم، از شرق به استان خراسان جنوبی، از جنوب به استلن یزد، فارس و کهگیلویه و بویراحمد و از غرب به استان چهارمحال و بختیاری، لرستان و مرکزی محدود است.

طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت آن بالغ بر ۴,۸۷۹,۳۱۲ نفر بوده که ۶٫۵% جمعیت کشور را تشکیل میدهد و ۴,۱۶۸,۲۱۹ نفر آن ساکن شهرها بوده اند.

استان اصفهان به دلیل گستردگی شامل بخش های متعدد کوهستانی و جلگه ای میباشد. چنان که دامنه های شرقی کوهستان زاگرس، قسمتی از ارتفاعات مرکزی و در قسمت های شرقی و جنوب شرقی نواحی پست و کویری را در بر میگیرد. بلندترین ارتفاعات این استان عبارتند از:

۱- شهانکوه با ارتفاع ۴۰۴۰ متر

۲- کوه دری با ارتفاع ۳۹۵۰ متر

۳- فردان با ارتفاع ۱۹۴۵ متر

۴- دالان با ارتفاع ۳۹۱۵ متر

۵- کرکس با ارتفاع ۳۸۹۵ متر

نام اصفهان همیشه با زاینده رود همراه بوده است. این رود بزرگت ترین رودخانه پر آب فلات مرکزی ایران است که از ارتفاعات زردکوه بختیاری سرچشمه میگیرد و پس از طی مسافتی از مغرب به مشرق به طول ۴۰۵ کیلومتر جلگه اصفهان را آبیاری میکند و از وسط شهر اصفهان نیز عبور مینماید و در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان به تالاب گاوخوری میریزد. سایر رودهای مهم استان عبارتند از:

۱- آب الکن به طول ۸۰ کیلومتر

۲- سمیرم به طول ۸۰ کیلومتر

۳- سولگان به طول ۶۰ کیلومتر

۴- ماربُر به طول ۶۰ کیلومترعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز 1392.

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران