کانال تلگرام

دانلود کتاب آمازون

معرفی کلی استان تهران

 • معرفی کلی استان تهران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

استان تهران با وسعتی معادل ۱۳,۶۹۲ کیلومتر مربع در میانه شمالی و مرکزی ایران واقع شده و بیست و نهمین استان از وسعت محصوب میشود. این استان از طرف شرق با استان سمنان، از شمال با استان مازندران، از غرب با استان البرز، از جنوب غربی با استان مرکزی و از جنوب با استان قم همسایه است. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت استان بالغ بر ۱۲,۱۸۳,۳۹۱ نفر بوده که معادل ۱۱,۳۰۵,۸۳۲ نفر آن در شهرهای استان ساکن بوده اند. نسبت جمعیت استان به کل جمعیت کشور معادل ۱۶٫۲% بوده است.

رشته کوه های البرز مرکزی قسمتهای شمالی استان تهران را پوشش داده که کوهستان ها و قلل مهمی از نظر کوهنوردی و طبیعت گردی در خود جای داده است. بلندترین ارتفاعات استان عبارتند از:

۱- قله خلنو با ارتفاع ۴۳۷۵ متر

۲- توچال با ارتفاع ۳۹۵۵ متر

۳- سیاه سنگ با ارتفاع ۳۵۵۱ متر

در ارتفاعات شمالی این استان چندین پیست مهم اسکی وجود دارد که در ایام زمستان تا اوایل بهار، فعالیت های ورزشی و مسابقات اسکی در آنها برگزار میشود. از جمله پیست اسکی توچال، شمشک و دربندسر

به دلیل وجود ارتفاعات البرز مرکزی رودخانه های پر آبی در استان تهران جریان دارند که مهم ترین آنها عبارتند از:

۱- حبله رود به طول ۲۴۰ کیلومتر

۲- جاجرود به طول ۱۴۰ کیلومتر

۳- نمرود (نیم رود) به طول ۵۱ کیلومتر

۴- سولقان و کن به طول ۳۳ کیلومتر


0 به این مطلب امتیاز دهید

عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز 1392

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • مهدی در ۲۶ آبان ۱۳۹۶

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییی

 • احمد در ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  درود و عرض ادب در مورد مقاله ای که در رابطه با لنبان طرح نمودیدلازم دیدم تشکر بنمایم اما پیش از هر چیز شایسته بود که هم حضرت عالی و هم اساتیدی که در این خصوص زحمت کشیده اند با اندکی دقت در وجه تسمیه لنبان به واژگان مردمان همسایه که پایشان به آن محل هم باز شده یعنی بختیاریها خیلی خود را در چم و خم واژه شناسی قرار ندهید زیرا در گویش لری جنوبی و عموم مردم جنوب لنبان lonban یا لنبونlonboun به معنای گیاه بیشه است که در مناطق جنوبی سقف خانه های روستایی خصوصا خانه های لب خور ها ، تالاب ها و باتلاق های خوزستان را از ان می بافند. لذا بنده اعتقادم این است که در مطالعه اکوسیستم محل مزبور خصوصا الگوهای گذشته انجا حتما به ریشه این نام خواهید رسید.

 • parisa در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  الان که دیگه اصلا روغن جامد نیست. روغن مایع آفتابگردان چطوره؟مشکلی نداره؟

 • مر در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  ما در آبان از این آبشار بازدید کردیم، مسیر خیلی خیلی دور و خلوت و خطرناک بود، جاده خاکی بود، حدود سه ساعت و نیم با ماشین تو جاده خاکی راه بود، با ماشین شاسی کوتاه میشد رفت ولی خیلی دور بود و مسیر صعب‌العبور بود، بعد از رسیدن به خود امامزاده گزو،حدود ۳۵ دقیقه از کوه باید پایین رفت تا به آبشار رسید و حدود ۴۵ دقیقه از کوه باید بالا رفت تا دوباره به امامزاده برگشت، کوهنوردی خیلی سنگینی هم دارید حسابی خسته میشید ولی آبشار خیلی قشنگه,مسیر روی گوگل مپ موجود نیست