معرفی کلی استان مازندران

  • معرفی کلی استان مازندران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در حال حاضر استان مازندران با مساحتی بالغ بر ۲۳,۸۴۲ کیلومتر مربع، هجدهمین استان از نظر مساحت محسوب میشود. سراسر مرز شمالی این ستان را نوار ساحلی دریای خزر به طول ۳۳۸ کیلومتر در بر گرفته است و از طرف باختر با استان گیلان، از خاور با استان گلستان و از جنوب به ترتیب از شرق به غرب با استانهای سمنان، تهران، قزوین و البرز همسایه است.

طبق نتایج سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰ جمعیت استان مازندران بالغ بر ۳,۰۷۳,۹۴۳ نفر بوده است که معادل ۱,۶۸۲,۱۵۲ نفر آن در شهرهای استان ساکن بوده اند. نسبت جمعیت استان به جمعیت کل کشور معادل ۴٫۱% میباشد.

رشته کوه های البرز تمام حاشیه جنوبی استان را پوشش میدهند و بیشتر سال پوشیده از برف است، به این جهت رودخانه های پر آبی در این کوهستان در جریان هستند. البرز که در زبان پهلوی، هربرز خوانده میشود، از دو کلمه “هر” به معنی کوه و “برز” به معنی بلند و بزرگ تشکیل شده و همانند قوس عظیمی سواحل جنوبی و جنوب غربی دریای خزر را دور میزند و امتداد آن تا انتهای استان گیلان ادامه می یابد. بلندترین قله فلات ایران، کوه دماوند، با ارتفاع ۵۶۷۱ متر در این استان واقع شده و همچنین علم کوه با ارتفاع ۴۸۵۰ متر، تخت سلیمان با ارتفاع ۴۶۴۳ متر، خلنو با ارتفاع ۴۳۷۵ مترو کوه سیاهلان با ارتفاع ۴۱۷۵ متر از بلندترین ارتفاعات استان به شمار میروند.

طویل ترین و پر آب ترین رودخانه های استان که در چهار فصل سال در جریان هستند عبارتند از:

۱- رود هراز به طول ۱۸۵ کیلومتر

۲- نکا به طول ۱۸۰ کیلومتر

۳- تالار (طالار) به طول ۱۴۷ کیلومتر

۴- تجن به طول ۱۴۰ کیلومتر

۵- زارم رود به طول ۱۰۰ کیلومترعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز 1392.

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران