معرفی کلی استان کرمانشاه

  • معرفی کلی استان کرمانشاه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

استان کرمانشاه با مساحتی بالغ بر ۲۵,۰۰۹ کیلومتر مربع، هفدهمین رتبه از نظر مساحت را به خود اختصاص داده است. این استان از طرف غرب با کشور عراق ۳۳۹ کیلومتر مرز مشترک دارد و از طرف شمال با استان کردستان، از جنوب با استانهای ایلام و لرستان و از طرف شرق با استان همدان همسایه است.

طبق نتایج سرشماری در سال ۱۳۹۰، جمعیت استان کرمانشاه بالغ بر ۱,۹۴۵,۲۲۷ نفر بوده که معادل ۱,۳۵۵,۰۹۴ آن در شهرهای استان ساکن بوده اند. نسبت جمعیت استان به کل جمعیت کشور معادل ۲٫۶% میباشد.

استان کرمانشاه ناحیه ای کوهستانی میباشد که بین جلگه بین النهرین و فلات ایران واقع شده است. سلسله جبال زاگرس، سراسر آن را با ارتفاعات و قلل متعد پوشانده است و مناطق سومار، نفت شهر و قصر شیرین جز اراضی و سرزمین های نسبتا مسطح استان به شمار میروند. بلند ترین ارتفاعات استان کرمانشاه عبارتند از:

۱- پرو (پررو) با ارتفاع ۳۳۵۷ متر

۲- دالاخانی با ارتفاع ۳۳۵۰ متر

۳- سوویل با ارتفاع ۳۲۲۰ متر

۴- امروله با ارتفاع ۳۲۰۳ متر

۵- نخود چال با ارتفاع ۳۰۹۷ متر

به علت وجود ارتفاعات زاگرس در این استان رودخانه های پر آبی در آن جریان دارند مهم ترین آنها قره سوه (سرچشمه رود کرخه) میباشد. این رود از ۳۴ کیومتری جنوب خاوری کرمانشاه سرچشمه گرفته که در این قسمت مرک خوانده میشود و پس از آمیختن با رودخانه گراب به رودخانه قروه سو تغییر نام میدهد و سر راه با رودخانه هایی نظیر تنگ کنشت، گاماسیاب، گزور، گنبد رود و گشانی در هم می آمیزند و رودخانه سیمره را تشکیل میدهند. سیمره همراه رودخانه های چشمه سفید دره، دیالی و جزمان رودخانه کرخه را تشکیل داده و به هور العظیم وارد میشود، طول این رودخانه که با نام قره سو آغاز و به نام کرخه پایان میگیرد ۷۷۵ کیلومتر است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز 1392.

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران