معرفی کلی استان گلستان

  • معرفی کلی استان گلستان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

استان گلستان که در شمال خاوری ایران ایران و خاور سواحل دریای خزر قرار گرفته، با وسعتی معادل ۲۰,۳۶۷ کیلومتر مربع بیست و یکمین استان از نظر مساحت به شمار میرود. بخشی از رودخانه اترک، نوار مرزی این استان را با کشور ترکمنستان در شمال استان تشکیل میدهد و از خاور با استان خراسان شمالی، از جنوب با استان سمنان و از طرف جنوب باختری با استان مازندران همسایه است.

طبق سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان گلستان بالغ بر ۱,۷۷۷,۰۱۴ نفر بوده که معادل ۸۷۰,۰۶۸ نفر آن در شهرهای استان ساکن بوده اند. نسبت جمعیت استان به کل جمیعت کشور معادل ۱٫۳% می باشد.

رشته کوه های البرز بخش وسیعی از نواحی جنوبی و جنوب غربی این استان را پوشش داده و همچنین دشت ترکمن (ترکمن صحرا) و دشت گرگان نیز با طبیعت ویژه سطح استان را تا مرز بین المللی در قسمت شمالی استان به خود اختصاص داده است. کوه گاوکشان با ۳۸۱۳ متر ارتفاع، بلندترین نقطه استان است و سایر نقاط مرتفع استان عبارتند از:

۱- پیر گرده کوه با ارتفاع ۳۲۰۴ متر

۲- کوه چل چلی با ارتفاع ۳۱۲۳ متر

۳- کوه اولنگ با ارتفاع ۲۸۸۸ متر

رودهای مهم استان عبارتند از:

۱- رودخانه اترک به طول ۵۳۵ کیلومتر (از جمله رودخانه های مهم و طویل کشور ایران است که از ۳۹ کیلومتری خاور قوچان سرچشمه میگیرد و به حوضه ریای خزر میریزد.)

۲- گرگان رود به طول ۲۵۳ کیلومتر ( از ۸۵ کیلومتری خاور شمالی گنبد کاووس سرچشمه میگیرد و در نزدیکی بندر ترکمن به دریای خزر میریزد. از نظر آبیاری در منطقه از اهمیت فراوان برخوردار است و به همین جهت سد وشمگیر در سال ۱۳۴۹  بر روی این رودخانه احداث شده است.)

۳- قره سو به طول ۶۰ کیلومتر (از ۱۶ کیلومتری شمال خاوری گرگان سرچشمه گرفته و در روستای ساحلی قره سو به دریای خزر می ریزد.)عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز 1392.

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران