شهرستان دهدشت

معرفی کلی شهرستان دهدشت

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معرفی شهرستان دهدشت

استان کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرارگرفته و از استان‌های کوچک و کم‌جمعیت کشور است. مناطق مرتفع و کوهستانی این استان را تشکیل می‌دهند و بلندترین قله‌ رشته‌کوه دنا، طولانی‌ترین رشته‌کوه زاگرس در این استان قرار دارند. دهدشت شهری در استان کهگیلویه و بویراحمد است که در قسمت گرمسیری استان واقع‌شده‌ و تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد. دهدشت از دو قسمت ده و دشت تشکیل‌شده‌ به معنی ده و روستا در دشت که همین نیز به خاطر وسعت زیاد دهدشت است. این شهر در دوره ساسانیان توسط پسر اردشیر اول ساخته‌شده که در آن دوران به بلاد شاپور شهرت داشته است.

باستان‌شناسی دهدشت

معرفی شهرستان دهدشت کهگیلویه و بویراحمد

معرفی شهرستان دهدشت

این شهر بعدها رونق پیدا کرد و به دونیمه قدیمی و جدید تقسیم شد که امروزه بافت قدیمی باقیمانده از دهدشت مربوط به دوره صفوی است. بافت قدیمی با قدمت چند صدساله با مصالح گچ و ساروج است و بافت جدید با مصالح آجر، بتن و فوم ساخته شده. جالب است بدانید که این شهر در سال ۱۳۶۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و به دلیل قرار داشتن ۷ امامزاده در ۷ گوشه‌ آن به شهر هفت‌گنبد نیز مشهور است. شهرهای باستانی که از مهم‌ترین آثار تاریخی هستند و در شناخت بیشتر دوره‌های مختلف تاریخی نقش دارند. باستان‌شناسان روش‌های زندگی و عادات ساکنان را مطالعه می‌کنند و اطلاعاتی در زمینه‌ هنر و صنعت اقوام گذشته به ما می‌دهند. مردم دهدشت از قوم لر بوده و به زبان لری بویراحمدی صحبت می‌کنند.

معرفی شهرستان دهدشت – موقعیت جغرافیایی و تاریخی

معرفی شهرستان دهدشت کهگیلویه و بویراحمد

معرفی شهرستان دهدشت

این شهر تاریخی که روزی مرکزتجاری جنوب کشور بوده، امروزه نیز آثار بناهایی مانند بازار به طول یک کیلومتر وجود دارد که نشان‌دهنده عظمت این شهر در آن روزگار بوده است. بااینکه بافت قدیمی شهر با ایجاد شهر جدید تخریب‌شده اما هنوز هم به‌عنوان یکی از آثار تاریخی نیاز به نوسازی و رسیدگی دارد. درست است که بافت تاریخی با قدمتی اسلامی بوده است و اوج شهرت آن به دوره صفویه برمی‌گردد. اما از اواخر دوره قاجار خالی از سکنه و متروکه شده است.

بدلیل آنکه دهدشت در موقعیت کوهستانی واقع‌شده دارای دره‌های عمیق، کوه‌های بلند و رود خروشان است که تمدن‌های مختلفی را شاهد بوده است. همواره بی‌توجهی‌های زیادی به این شهر تاریخی شده که برخی از این شهر به‌عنوان خواهرخوانده اصفهان از زمان صفویه یاد می‌کنند.

معرفی شهرستان دهدشت – مکان‌های تاریخی

معرفی شهرستان دهدشت کهگیلویه و بویراحمد

معرفی شهرستان دهدشت

اکثر بناهای مهم شهر دهدشت شناسایی، حفاظت و مرمت ‌شده‌اند و با طرح‌ها و بافت‌های قدیمی خود حفظ‌شده‌اند. تأمین امکانات رفاهی نیز در کنار بازسازی بافت قدیمی به رونق زمینه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد کمک کرده است. ایام نوروز فرصت خوبی است تا به این شهرستان تاریخی سفر کنید تا در جای‌جایش فرهنگ اصیل ایرانی را مشاهده کنید و آثاری مانند حمام، کاروانسرا، حمام ارگ، آب‌انبار، کاروانسرا، مسجد جامع، مسجد مورک، بازار، تجارتخانه و مأمن امامزادگانی مانند امامزاده پیر غازی(ع) و امامزاده جابر(ع) را از نزدیک ببینید و لذت ببرید.

بنابراین در سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد، بازدید از این شهر می‌تواند تجربه‌ خوبی برای علاقه‌مندان به تاریخ این سرزمین باشد. مطمئناً گشت‌و‌گذار در این شهر باستانی، خالی از لطف نخواهد بود.

مطالب مرتبط: معرفی کلی استان کهگیلویه و بویراحمدعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران