شهرستان گچساران

معرفی کلی شهرستان گچساران

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معرفی کلی گچساران ( دوگنبندان )

هر گوشه‌ای از ایران طبیعتی بکر و خاص دارد که توجه گردشگران، به ویژه گردشگران خارجی را به سمت خود جلب می‌کند. یکی از شهرهای ایران که دارای طبیعتی خاص است، شهرستان گچساران ( دوگنبندان ) می باشد. گچساران از شهرستان‌های استان کهگیلویه و بویر احمد است که در جنوب غرب این استان قرار دارد. اولین موردی که در مورد این شهرستان نظر شما را به خود جلب خواهد کرد، طبیعت بسیار زیبا و بکر آن است. ولی تنها طبیعت زیبا باعث جذب گردشگر به این منطقه نشده. گچساران چیزی بیش از طبیعت زیبا برای گردشگران، در آستین خود دارد. پس همراه ما باشید تا در ادامه با این شهرستان بیشتر آشنا شویم.

موقعیت جغرافیایی و زبان گچساران

معرفی کلی گچساران

معرفی گچساران

شهرستان گچساران یا همان دوگنبدان با مساحتی ۴۶۸۳ کیلومتر مربعی، در جنوب غرب استان کهگیلویه و بویر احمد و در فاصله ۱۵۰ کیلومتری از یاسوج قرار گرفته است. شهر دو گنبدان مرکزیت این شهرستان را بر عهده دارد که قبلا بخشی از استان فارس به شمار می‌رفت. محدوده گچساران از چهار سمت خود به شهرستان‌های مختلف محدود می‌شود: از شمال به کهگیلویه، از جنوب به گناوه، از شرق به ممسنی، و از سمت غرب به بهبهان ختم می‌شود. زبان مردم گچساران به مانند اقلیم‌اش متنوع و زیبا است. گچسارانی‌ها به لری، فارسی، و ترکی قشقایی سخن می‌گویند. گچساران به دلیل قرار گیری در منطقه گرمسیر قشلاقی، دو نوع از آب و هوا را تجربه می‌کند: آب و هوای معتدل و خشک در بخش شرقی، و آب و هوای گرمسیری خشک در بخش غربی.

تاریخچه گچساران ( دوگنبندان ) 

معرفی کلی گچساران

ایران سرزمینی کهن است که بسیاری از شهرهای آن قدمت و تاریخی شنیدنی دارند. گچساران نیز گرچه شهرستان زیبا و قدیمی‌است اما متاسفانه اطلاعات درستی از تاریخ، نام‌گذاری و سرگذشت آن در دسترس نیست. ولی آنچه که مشخص است، این شهرستان اوایل قرن ششم، شهری بسیار کوچک بوده که آب و هوای گرمی داشته است. در جنوب آن شهرکی با نام گچساران محل فعالیت‌های نفتی بوده که بعدها در اثر همین فعالیت‌ها، شهرک بالاجبار به دوگنبدان که در زبان محلی به آن دوگنبدان می‌گویند، انتقال یافت. باستان شناسان اما نظری کمی متفاوت‌تر دارند. آن‌ها معتقداند دو گنبد قدیمی که یکی در شرق و دیگری در غرب بوده، علت نام‌گذاری دوگنبدان است که به نظر منطقی‌تر می‌آید. بحث و نظرها در مورد تاریخ گچساران و شهر دو گنبدان بسیار است و تنها چیزی که به طور قطع می‌توان در مورد این شهرستان اظهار داشت، میدان نفتی است که از میدان‌های قدیمی نفت ایران به شمار می‌رود.

طبیعت گچساران

معرفی کلی گچساران

در هر سایت و مطلبی که در مورد گچساران مطالعه کنید، خواهید دید که همگی از طبیعت زیبای آن سخن به میان می‌آورند. ولی شاید به ندرت به معرفی این طبیعت کم نظیر می‌پردازند. به همین دلیل بخش‌هایی از این طبیعت زیبا ناشناخته مانده است. دشتک دیل از جنگل‌های زیبایی است که از درختان بلوط پرشده و فضایی زیبا و دل انگیز را برای گشت و گذار به وجود آورده است. روستای مارین نیز بخشی از زیبایی و طبیعت شهرستان را دارد. باغ‌های انار این روستا و بافت قدیمی آن، به نظر هر گردشگری جذاب و حیرت انگیز است و شما را به یاد ماسوله خواهد انداخت. آبشار رودبال بخش دیگری از این طبیعت است که صدای آب و فضای روح نواز آن آرامش را به گردشگران هدیه می‌دهد. این آبشار در ۴۹ کیلومتری شمال دوگنبدان قرار دارد. سد و دریاچه کوثر گرچه از جاذبه‌ای طبیعی نیست ولی امکانات رفاهی و تفریحی همانند ماهیگیری را برای گردشگران فراهم آورده تا ساعات خوشی را در کنار این سد و دریاچه بگذرانند.

سوغات

معرفی کلی گچساران

معرفی گچساران

گچساران ( دوگنبندان ) مملو از صنایع دستی و مواد غذایی‌ای است که می‌توانید به عنوان سوغات و یادگار از سفر خود از این شهرستان، خریداری کنید. برای دوستداران صنایع دستی پیشنهاد می‌کنیم از گلیم، گچمه، و سبدهای حصیری بافته شده هنر دست هنرمندان منطقه خریداری کنند. برای غذا دوستان نیز مغز بنه، دوغ محلی، قرقروت، انجیر خشک، نان محلی، بلوط، شیره انگور محلی، مویز محلی پیشنهاد می‌شود. البته از غذاهای منطقه نیز نباید به سادگی گذشت. آش ماست، شله بادام، شله کارده، و پلوماش از غذاهای سنتی گچساران هستند که عطر و طعم شگفت انگیزشان تا مدت‌ها زیر دندان خواهد ماند.

زیبایی‌های گچساران ( دوگنبندان ) تمامی ندارد. طبیعت، خوراک، جاذبه‌ها، صنایع دستی، و میدان نفتی هریک به نوبه خود به زیبایی، و ارزش این شهرستان افزوده و آن را به مقصدی زیبا و عالی برای سفر تبدیل کرده است. حقیقت این موضوع را تعداد مسافرانی که در ایام تعطیلات به این شهرستان سفر کرده‌اند، تایید می‌کنند.

مطالب مرتبط: روستاهای شهرستان گچسارانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران