شهرستان خمین
  • هتل
  • معرفی
  • جاذبه های مذهبی
  • جاذبه های فرهنگی و هنری
  • جاذبه های طبیعی
  • جاذبه های تاریخی

معرفی کلی شهر خمین

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معرفی شهر خمین

شهرستان خمین از شهر‌های استان مرکزی است که در جنوبی‌ترین قسمت استان قرارگرفته و با اراک ۶۵ کیلومتر فاصله دارد و شامل دو بخش مرکزی و کمره است. زبان و لهجه رایج در این منطقه، فارسی با لهجه محلی است. درگذشته، شهر خمین، کمره نامیده می‌شده که بعدها از کلمه زرتشتی خمیهن استفاده می‌کردند، این کلمه نیز از دو کلمه “خو” و “میهن” تشکیل‌شده به معنی زمین مقدس و سرزمین خوب است. بااینکه از تاریخ خمین درگذشته اطلاعاتی در دست نیست، اما آثار قبل از اسلام مانند قنات و کاریز و آتشکده نشان‌دهنده قدمت زیاد این شهر است. نوع پوشش گیاهی در شهرستان خمین تقریباً یکسان و یک‌شکل هستند. پوشش منطقه عمدتاً بوته است و دارای گونه‌های گیاهی بومی مانند خاکشیر، گون، کتیرا، پونه، کنگر، خارشتر، لاله سرخ و زردرنگ است. شهر خمین فرودگاه ندارد و نزدیک‌ترین فرودگاه به این شهر، فرودگاه اراک است، و چون بین شهرهای صنعتی اراک و اصفهان قرارگرفته، رفت‌وآمد از این شهر زیاد است.

جاذبه‌های گردشگری

بیت امام‌خمینی

معرفی کلی خمین مرکزی

معرفی کلی خمین

اگر بخواهیم از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شهر خمین برایتان بگوییم، بهتر است در ابتدا به بیت قدیمی سید روح‌الله خمینی اشاره ‌کنیم که زادگاه ایشان همین شهر است. این بنای تاریخی منزل پدری امام خمینی است و از دوران قاجار در محله‌ای به نام سه پل در شمال رودخانه به یادگار مانده است. در ادامه می‌توان به پارک جنگلی و کوه بوجه، سنگ‌نگاره‌های باستانی تیمره، منطقه حفاظت‌شده الوند، قلعه سالار محتشم، عمارت کشاورز صدر، موزه مردم‌شناسی، شبستان مسجد جامع، بازار سرپوشیده، کبوتر خانه‌ها و تخته‌سنگ‌هایی با خط کوفی و چندین موارد دیگر اشاره کرد. شغل اکثر مردم در خمین، کشاورزی و دامپروری است. محصولات خمین لوبیا، عسل، سیب، انگور، سیب‌زمینی و پیاز، لبنیات، خشکبار می باشد و همچنین مرغوب‌ترین زعفران دنیا در این شهر کشت می‌شود.

پارک‌ها و تفریحگاه‌های شهرستان خمین

پارک جنگلی کوه بوجه در بلوار دانشجو

پارک جنگلی ولایت در کیلومتر ۷ بزرگراه خمین- اراک

پارک مدرس در میدان مدرس

پارک مادر در بلوار شهید صدوقی

پارک لاله در میدان ۹ دی

پارک بانوان در خیابان سردار جنگل

موزه سالار محتشم

قلعه سالار محتشم یکی از پرطرفدارترین و معروف‌ترین‌ جاذبه‌های خمین است که در اواخر دوره قاجار توسط میرزاعلی خان سالار محتشم با معماری تلفیقی از اروپا و ایران ساخته‌شده و امروزه با تغییر کاربری به‌عنوان موزه مردم‌شناسی خمین مورداستفاده قرار می‌گیرد که در این مکان انواع قفل، ظروف مسی و سفالی، سکه برای عموم به نمایش گذاشته است. اگر بخواهید در عید نوروز از این موزه بازدید داشته باشند، باید به آدرس خیابان شهید منتظری خیابان حکمت بروید و ورودیه ۱۰۰۰۰ ریال پرداخت کنید.

خمین، شهری زیرزمینی

شهر خمین شامل شهرهای زیرزمینی است که به دوران سلجوقیان و ایلخانیان برمی‌گردد. این شهرهای زیرزمینی با معماری کهن و دالان‌های تودرتو از جاذبه‌های دیدنی شهر خمین به‌حساب می‌آیند که همه را حیرت‌زده می‌کنند. نمونه جذاب شهر زیرزمینی، گور دخمه در روستای سرکوبه است که به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

کوه بوجه

این کوه در جنوب خمین به شکل زنگوله در وسط دشت خمین قرارگرفته، بااینکه کوه کوچکی است اما نماد فرهنگی خمین است. این کوه که بانام بوجه سلطان شناخته می‌شود و اکنون بخشی از این کوه به‌صورت پارک و تفریحگاه برای مردم آماده‌شده است.

دریاچه خان‌آباد خمین

این دریاچه که در ۲۷ کیلومتری شهر خمین قرارگرفته است که آب دریاچه از چشمه تأمین می‌شود و تفریحاتی مانند قایق‌سواری نیز در این مکان فراهم‌شده است.

کبوتر خانه

در روستاهای خمین، کبوتر خانه‌هایی وجود دارد که این کبوتر خانه‌ها، بناهای کنگره‌داری هستند. نوار سفیدی با هنر معماری خاص از جنس گچ در چهار طرف دیوارها و کنگره‌های اطراف سقف کشیده شده‌اند. این مکان‌ها طوری هستند که کبوتران در امنیت باشند و به آب و دانه دسترسی داشته باشند.

دشت خمین

اکثر شهر خمین را همین دشت تشکیل می‌دهد که شامل بسیاری از روستاهای شهر خمین است. بخشی از این دشت زیبا در اوایل فصل بهار پر ازگل‌های شقایق می‌شود و منظره حیرت‌انگیزی به وجود می‌آورد.

صنایع‌دستی

صنایع‌دستی نقش اساسی در شهر خمین دارد، مانند دست‌بافت‌های سنتی، قالی‌بافی و گلیم، منبت، قلم‌زنی روی مس، سفالگری، تراش سنگ‌های قیمتی.

آش جو دوغ

از غذاهای سنتی ایرانی که در استان مرکزی تهیه می‌شود. مواد اولیه آش شامل جو پوست‌کنده، نخود، لوبیا، سبزی آش، کشک، نعنا داغ، ادویه، گل زرد است. طرز تهیه  این آش سنتی ‌چنین است که حبوبات و جو را خیس کرده و سپس حبوبات را با زردچوبه و پیاز و سیر له‌شده پخته و بعد بلغور را اضافه می‌کنند و در آخر سبزی را اضافه کرده، همین‌که آش جا افتاد، دوغ غلیظ را داخل آن ریخته، هم زده، می‌جوشانند و تزیین می‌کنند.

اقامت در شهر خمین

معرفی کلی خمین مرکزی

معرفی کلی خمین

برای اقامت در این شهر، هتل امام رضا در میدان مدرس قرار دارد که انتخاب خوبی برایتان در شهر خمین خواهد بود.

مطالب مرتبط: مکان های دیدنی استان مرکزی، خانه معلم مرکزی، رستوران های یکسان سازی سپاه درمرکزیعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران