تپه باستانی گوی تپه(گوگ تپه) در ارومیه

  • تپه باستانی گوی تپه(گوگ تپه) در ارومیه
  • تپه باستانی گوی تپه(گوگ تپه) در ارومیه
  • تپه باستانی گوی تپه(گوگ تپه) در ارومیه
  • تپه باستانی گوی تپه(گوگ تپه) در ارومیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

گوی تپه یکی از مشهورترین تپه‌های باستانی ارومیه با آثاری غنی نمایشگر تاریخ پر افتخار آذربایجان غربی می‌باشد.

تپه باستانی گوی تپه ارومیه

گوی تپه در بخش بلکشوچای، روستای گوی تپه  در حدود شش کیلومتری جنوب شرقی ارومیه واقع شده است. قبل از حفاری‌های سال ۱۹۴۸ م انگلیسی‌ها در این منطقه باستانی در سال ۱۳۱۳ شمسی تصویر قیل قمیش منقش بر روی یک لوح به دست آمده بود. استوانه‌هایی که نقوشی از خدایان قدیم را داشتند نیز در این منطقه به دست آمده است.

تمدن گوی تپه و آذربایجان

گوی تپه دارای هفت طبقه می‌باشد که قدیمی‌ترین طبقه مربوط به هزاره چهارم ق.م (شش هزار سال قبل) می‌باشد شامل خانه‌هایی با دیوارهای چینه‌ای قطعات سفال قرمز و خاکستری بدون نقش و سفال زرد باز با خطوط ساده هندسی به رنگ قهوه‌ای تند، ابزارهای سنگی و مسی .

طبقه اول: شامل ظروف سفالین صیقلی قرمز و خاکستری که دسته‌هایی به شکل حیوانات همانند ظروف یافت شده در تپه حسنلو دارند. در روی گوی تپه سنگ‌های تراشیده با نقش‌های حیواناتی چون قوچ و پلنگ وجود دارد که حدس زده می‌شود مربوط به اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول ق.م تعلق داشته باشد و بسیار شبیه سنگ‌های تراش خورده هیتی های باستان آناطولی می‌باشد.

طبقه دوم: مربوط به سال‌های ۱۲۰۰۱۵۰۰ ق.م شامل سفال‌های بدون نقش صیقلی سیاه و خاکستری، شبیه سفال‌های هیتیت های آناطولی.

طبقه سوم: حاوی قبور انسان‌های اولیه و جمجمه‌های اجداد آذربایجانیان و قطعات سفالی یافت شده در این قبرها قرمز رنگ یا بدون نقش‌های الوان بوده و به سفال‌های طبقه پنجم شباهت دارد.

طبقه چهارم: حاوی سفال‌های سیاه و صیقلی بدون نقش.
طبقه پنجم: سفال‌های این طبقه خاکستری و گاهی سیاه و عموماً صیقلی است. سفالی نیز با نقوش برجسته در همین طبقه یافت شده که به سفال‌های تمدن‌های آناطولی و آذربایجان شمال ارس شباهت بیشتری دارد.

طبقه ششم: مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد تا اوایل هزاره اول قبل از میلاد. آثار بناهای گلی با پی‌های سنگی، قطعاتی از سفال قهوه‌ای و قرمز با نقش‌های هندسی مرکب سیاه رنگ و نیز سفال‌های دورنگ پخته شده در کوره و منقوش.

در این طبقه ابزارهای مسی به وفور دیده می‌شود. این تمدن با تمدن‌های عصر سنگ و مس آناطولی شرقی و آذربایجان شمال ارس پیوستگی بیشتری دارد.

یکی از اشیایی که در این تپه باستانی به‌دست آمده است یک صفحه مفرغی منقش به تصویر «گیلگمیش» پهلوان حماسی بابلی است. در اینکه  نقش گیلگمیش میان دایره‌ای دو گاو وحشی را گرفته و آنها را بلند کرده است.

این اثر در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۴۷ با شمارهٔ ثبت ۴۲۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1-ویکی پدیا

2-پایگاه اطلاع رسانی پرتال جامع ایرانیان

3-مجله اینترنتی ارومیه

اطلاعات این مکان
آدرس
در بخش بلکشوچای، روستای گوی تپه در حدود شش کیلومتری جنوب شرقی ارومیه
نوع
تپه باستانی
تاریخ ثبت در فهرست آثار ملی ایران
۲۸ مرداد ۱۳۴۷
شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران
425

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران