شهرستان رامسر

معرفی ییلاق جواهرده رامسر

  • معرفی ییلاق جواهرده رامسر
  • معرفی ییلاق جواهرده رامسر
  • معرفی ییلاق جواهرده رامسر
  • معرفی ییلاق جواهرده رامسر
  • معرفی ییلاق جواهرده رامسر
  • معرفی ییلاق جواهرده رامسر
  • معرفی ییلاق جواهرده رامسر
  • معرفی ییلاق جواهرده رامسر
  • معرفی ییلاق جواهرده رامسر
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ییلاق جواهرده که در محدوده شهر رامسر در استان مازندران واقع شده، به تعبیری زیباترین ییلاق منطقه است که گردشگران بسیاری در فصل بهار و تابستان از آن دیدن می کنند.

این ییلاق حدود ۲۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و فاصله آن از شهر رامسر حدود ۲۷ کیلومتر است. منطقه مذکور هوای بسیار مطبوعی دارد و همه ساله گردشگران بسیاری را مجذوب خود می کند. چشمه های بسیاری در این ییلاق وجود دارد که آبعلی، سلیمان، سلمل و توکین، از جمله آن ها هستند. همچنین آبشار زیبای این نقطه، آن را به یکی از پر طرفدارترین ییلاق ها تبدیل کرده است.

قله مرتفع سرخ تله، لپاسر با چشمه‌ های معروف و درمانی آن، سماموس و مقبره شاه یحیی کیایی بر چکاد قله سماموس با یخچال های دایمی، جویبارهای بالادست روستا با آبشارهای زیبا، پارک جنگلی وسیع در میان دره که در کنار رود صفارود جای دارد و رودخانه‌ ای با آب معدنی گازدار از جاذبه‌ های گردشگری این منطقه به شمار می‌ رود.

امروز آب آشامیدنی منطقه نیز از چشمه‌ های متعددی چون سلیمان، برشی و کوه کین تأمین می‌ شود که در گذشته افراد خیرخواه، آب چشمه‌ ها را تا نزدیکی ده هدایت کرده‌ اند.

این روستا علاوه بر زیبایی های فراوان طبیعی و دارا بودن چشمه سارها از قدمت تاریخی نیز برخوردار بوده که وجود گورستان های گبری در آن گویای قدمت تاریخی این مکان است.

آثار تاریخی چون مسجد آدینه که گویا در گذشته‌ های دور معبد و آتشکده‌ ای زرتشتی بوده‌ است و نیز گورهای گبری که در منطقه پراکنده‌ است از آثار تاریخی آن به شمار می‌ آید. هر چند مسجد آدینه در سال‌ های اخیر در اثر برخورد آذرخشی به درخت زبان گنجشک کنار آن طعمه حریق شد، ولی مسجد کنونی گویای تمدن گذشته نیز است. در گذشته مراسم گل کاری دختران دوشیزه و جشن‌ های همراه آن دیدنی بود و از همه مناطق گیلان برای شرکت در این جشن گرد می‌ آمده‌ اند. اولین تاریخ بنای مسجد آدینه به حدود ۷۰۰ سال و توسط شخصی به نام «شل شریف» بر می گردد که نامبرده از بزرگان جواهرده بوده است.

نکته جالب روستا این است که جواهرده روستایی است که مردم تنها چهار ماه از سال در این روستا زندگی می‌کنند و در ماه‌ های دیگر سال جز چند نفر نگهبان و سریدار کسی در آن جا ساکن نیست.

مسیر دسترسی به جواهرده از منتهی الیه غربی شهر رامسر بوده که با عبور از میان کوه های مشجر و در امتداد رودخانه صفارود این منطقه ییلاقی خودنمایی می کند. برای رسیدن به این ییلاق در سمت غرب بازار رامسر وارد خیابانی شوید که کارخانه چای در کنار آن قرار دارد و به سمت کوه ها حرکت کنید. در راه رسیدن به این ییلاق از پارک جنگلی صفارود خواهید گذشت که بسیار زیبا است.

روستای جواهرده در فصل تابستان به لحاظ برخورداری از آب و هوای خنک مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی واقع شده و امکانات اقامتی و فراغتی شامل هتل، مرکز خرید، پارکینگ و … در این منطقه برای گردشگران فراهم است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای همشهری آنلاین

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
رامسر، سه راه فلسطین، جاده جواهرده
نوع
روستای ییلاقی و تاریخی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران