مقبره ابوالقاسم مجتهد زنجان

  • مقبره ابوالقاسم مجتهد زنجان
  • مقبره ابوالقاسم مجتهد زنجان
  • مقبره ابوالقاسم مجتهد زنجان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مقبره سید ابوالقاسم مجتهد میرزایی مربوط به دوره قاجار است و در زنجان، انتهای خیابان امام، میدان ۱۵ خرداد، کوچه رضایی واقع شده است.

صاحب آرامگاه میرزا ابوالقاسم مجتهد است. ایشان یکی از روحانیون تراز اول عصر ناصری در شهر زنجان و در قلع و قمع عوامل ملا محمد علی باب موثر بوده است.

در این آرامگاه حداقل دو شخصیت مذهبی مدفون است. نخست آیت الله محمد کاظم، پدر میرزا و سپس در سال ۱۲۹۲ هجری قمری میرزا ابوالقاسم مجتهد پسر ایشان در این محل دفن شده است.

بنای آرامگاه در کلیات از دو قسمت تشکیل شده است، قسمت نخست ایوان ورودی و اطاق های جانبی آن و قسمت دوم شبستان می باشد. سقف ایوان با قوس های تند مزین است و در بالای آن پوشش آجری یکنواختی را از ایوان سلب می نماید در طرفین این ایوان دو ستون نمای چسبیده به آن تعبیه شده است.

اطاق های ایوان دو طبقه بوده و از سمت جنوبی راه پله ای دارد که به پشت بام هدایت می گردد.

قسمت دوم که محل اصلی آرامگاه است بلا واسطه پشت سر ایوان احداث شده و سقف شبستان را گنبدی با ساقه نسبتا بلند پوشش می نماید. ارتفاع ساقه گنبد زیاد و نسبت به ارتفاع عرقچین نامتناسب است.

آرامگاه میرزا در وسط محوطه ای که با استفاده از دیوار محاط گردیده قرار دارد و در مدخل این محوطه یک واحد عنصر شبیه به مناره ایجاد شده است.

پلان این مناره آجری در رقوم کف فعلی، هشت ضلعی متمایل به منتظم و سپس پلان آن به دایره تبدیل شده و پایان بخش آن مقرنس های آجری نسبتا زیبا آن را مزین نموده اند.

در وضعیت فعلی آرامگاه میرزا مشکل حاد استاتیکی وجود ندارد و زدودن کاهگل موجود از گنبد و بند کشی کل بنا ضرورت دارد. دیوار محوطه بنا در سال های اخیر توسط شهرداری بازسازی شده است. آرامگاه با عنایت به قدمت و سبک معماری آن دارای بار فرهنگی تاریخی بوده و لذا امر حفاظت از آن ضروری می باشد.

این اثر در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۴۴۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- درگاه اینترنتی تبیان زنجان

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
زنجان، انتهای خیابان امام خمینی (ره)، میدان ۱۵ خرداد، کوچه رضایی
نوع
آرامگاه مربوط به دوره قاجاریه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
14 مرداد 1382
شماره ثبت در آثار ملی ایران
9445

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران