شهرستان شاهرود

مقبره بایزید بسطامی در شاهرود

  • مقبره بایزید بسطامی در شاهرود
  • مقبره بایزید بسطامی در شاهرود
  • مقبره بایزید بسطامی در شاهرود
  • مقبره بایزید بسطامی در شاهرود
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ابو یزید طیقور بن عیسی بن آدم بن سروشان بسطامی معروف به بایزید بسطامی ملقب به سلطان العارفین بزرگ‌ ترین عارف قرن سوم هجری و از بزرگان اهل تصوف است که در سال‌ های ۱۶۱ تا ۲۳۴ هجری قمری می زیسته است.

از زندگی بایزید بسطامی اطلاعات خیلی دقیقی در دست نیست. فصیح احمد خوافی او را زاده سال ۱۳۱ هجری نوشته است و جد او سروشان را والی ولایت قومس (کومش) دانسته است. بنا بر برخی روایات، جد بایزید بسطامی زرتشتی بود و پدرش یکی از بزرگان بسطام بود.

استاد او در تصوف مشخص نیست. عشق عرفانی در عرفان بایزید جایگاه ویژ ه‌ای دارد. همچنین او را پایه‌ گذار سکر و فنا در تصوف می‌ دانند. گفته مشهور وی، «سبحانی ما اعظم شانی» اشاره به همین مفهوم دارد.

بنا بر برخی روایات، بایزید از اصحاب جعفر صادق امام شیعیان بود. بعضی نظرات وی را معاصر محمد باقر و شاگرد جعفر صادق دو امام شیعه، می‌ دانند این در حالی است که که وفات بایزید در قرن سوم (سال ۲۶۱ هجری) می‌ باشد حال آن که فوت امام صادق در سال ۱۴۸ هجری بوده و تفاوت وفات ایشان ۱۱۳ سال می‌ شود و کسی عمر بایزید را بیش از هشتاد سال ذکر نکرده است.

آرامگاه بایزید بسطامی، مجموعه ای مشتمل بر یک مسجد و چند مزار و بنا واقع است. با فاصله اندکی از آن مزاری برجی شکل با گنبد رُک وجود دارد که به امامزاده محمد، فرزند امام جعفر صادق علیه السّلام، منسوب است و گفته می شود که امام او را برای راهنمایی مردم، همراه بایزید به بسطام فرستاده بود. به قولی، او پیش از درگذشت بایزید فوت کرد و در محل کنونی به خاک سپرده شد. مجموعه آرامگاه بایزید بسطامی را می توان جزو آن گروه از مجموعه های آرامگاهی بزرگ با طرح نامنظم دانست که قدیمترین آثار آن به قرن های سوم تا پنجم تعلق دارند، اما بیشترین قسمت های آن در دوره ایلخانیان و پس از آن ساخته شده است.

بایزید بسطامی در سال ۲۶۱ درگذشت و او را در خانقاه وی دفن کردند.

مقبره بایزید بسطامی فاقد هرگونه تزئین و داری یک پنجره مسقف آهنی است. روی قبر یک سنگ مرمر قرار دارد که کلماتی از مناجات مشهور علی بن ابی‌ طالب بر آن حک شده‌ است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
شهر بسطام، خیابان مهدیه، نرسیده به بلوار آیت الله طالقانی
تاریخ ساخت
قرن سوم تا پنجم هجری قمری

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران