شهرستان شوش

مقبره دانیال نبی در شوش

  • مقبره دانیال نبی در شوش
  • مقبره دانیال نبی در شوش
  • مقبره دانیال نبی در شوش
  • مقبره دانیال نبی در شوش
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مقبره دانیال نبی که از مهم ترین زیارتگاه های استان خوزستان است، در مجاور تپه های تاریخی شوش قرار دارد. همه روزه مردم آن سامان به زیارت این پیامبر عظیم الشأن مشرف می شوند.

دانیال در باور ادیان ابراهیمی یکی از پیامبران بنی اسرائیل (قرن هفتم پیش از میلاد) است. دانیال به زبان عبری به معنای «خدا قاضی من است» می باشد. در سال ۶۵۵ پیش از میلاد وی را به دربار «بخت نصر» پادشاه بابل به اسارت بردند. وی در آنجا به علوم کلدانیان و زبان مقدس واقف شد و در حکمت از آنان پیشی گرفت. اولین واقعه‌ای که سبب نفوذ دانیال نبی گردید تعبیر خواب نبوکد نصر بود. بدین گونه ادعای پیغمبری نمود و مورد توجه آن پادشاه قرار گرفت. وی به همراه عده‌ای از قوم یهود به ایران مهاجرت نمود و در شوش ساکن شد.

او مورد توجه کوروش هخامنشی بود و در زمان داریوش به وزارت رسید. هنگامی که به خواست داریوش برای بازدید و زیارت به بیت المقدس می رفت، در درمنه های تپه اکروپلیس بر کنار رود شاپور درگذشت و در شهر شوش به خاک سپرده شد.

آرامگاه دانیال نبی در ساحل شرقی رودخانه شاوور و رو به روی تپه ارگ قرار دارد. بنای زیارتگاه او شامل ۲ حیاط است. بر روی گنبد مخروطی – پله ای قرار دارد که نوع رایج گنبدهای منطقه است.

مقبره دانیال نبی در خیابان امام خمینی شهر شوش واقع شده است و در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۵۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- آشنایی با جاذبه های گردشگری ایران، انتشارات آذر و سیمای دانش، دکتر حسین یاوری و معصومه ظفری، 1391.

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
شوش، خیابان امام حیمینی (ره)، مقبره دانیال نبی
نوع
آرامگاه یکی از پیامبران الهی به نام دانیال
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
24 شهریور 1310
شماره ثبت در آثار ملی ایران
51

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران