شهرستان اهواز

مقبره علی بن مهزیار اهواز

  • مقبره علی بن مهزیار اهواز
  • مقبره علی بن مهزیار اهواز
  • مقبره علی بن مهزیار اهواز
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مقبره علی بن مهزیار اهواز مهمترین و قدیمی ترین بنای موجود شهر اهواز است که در ناحیه قدیمی شهر واقع شده و تعمیرات و تغییرات زیادی در گذشت زمان روی این مقبره انجام شده است. علی بن مهزیار اهوازی از دانشمندان و فقهای شیعه و از اصحاب حضرت امام رضا علیه السلام بود. وی در قرن سوم هجری قمری می زیسته است.

علی بن مهزیار اهوازی (هندیجانی)، که در سده سوم هجری قمری می‌ زیسته‌ است، از فقها، محدثان و دانشمندان معروف شیعه و از نزدیکان امام علی بن موسی الرضا، امام محمد بن علی تقی جواد، امام علی نقی هادی، و امام حسن عسکری بوده و احکام دینی را نزد آنها فرا گرفته و در برخی از مناطق، به‌ ویژه در اهواز به عنوان نماینده او بوده‌ است.

براساس برخی روایات وی در زمان امام حسن عسکری در گذشته‌ است. بنابر روایات تاریخی هنگامی که مأمون خلیفه عباسی دستور داد تا امام رضا به عنوان ولیعهد او از مدینه عازم خراسان شود امام رضا در مسیر حرکت خود در روز شانزدهم صفر سال ۲۰۱ هجری قمری وارد اهواز شد و چند روزی در این شهر توقف نمود. بعداً در محل اقامت امام مسجدی به نام مسجد الرضا بنا گردید که علی‌ ابن مهزیار وصیت کرد پس از مرگ او را در مسجد مذکور دفن کنند. در قسمت غربی بقعه وی و پیوسته به مقبره سالنی وجود دارد که احتمالاً همان مسجدی است که به آن اشاره شد.

او از سوی امام علی بن موسی الرضا جانشین «عبدالله بن جندب»، وکیل امام جعفر صادق و امام موسی کاظم شد و توقیعاتی از جانب امام [محمد بن علی تقی جواد] و امام هادی به او رسید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
اهواز، جاده ساحلی شرقی، خیابان رضوی، مقبره علی بن مهزیار
قدمت
قرن سوم هجری قمری

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • Baran در ۲۸ مهر ۱۳۹۶

    دوستان عزیز سلام ، من به شخصه از آقا علی بن مهزیار (ع) معجزه دیدم ، لطفا زیارت این بزرگوار رو فراموش نکنید ، که اقا گره گشای همه ی مشکلات هستن ان شاالله ، التماس دعا