شهرستان شبستر
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مقبره معجز شبستری در شبستر

شبستر یکی از شهرهای غربی استان آذربایجان شرقی است و در ۶۵ کیلومتری شمال غرب تبریز قرار دارد. چون شبستر یک منطقه کشاورزی است دارای باغ‌های میوه و تاکستان‌های زیادی است. همچنین شبستر، زادگاه شاعران و عارفان زیادی مانند شیخ محمد خیابانی و میرزاعلی معجز شبستری است. مقاله حاضر نیز در مورد شاعر برجسته، معجز شبستری است تا بیشتر با وی آشنا شوید.

تاریخچه معجز شبستری

میرزاعلی معجز شبستری معروف به معجز شبستری است که در سال ۱۲۵۲ در شبستر متولدشد. وی در کودکی خواندن و نوشتن را در مکتب‌خانه آموخت و هم‌چنین نزد شخصی به نام آخوند ملاعلی با اصول قدیم تحصیل‌ کرد. مدتی را نیز به شهر استانبول نزد برادرانش رفت اما آنجا طاقت غربت را نداشت و بعد از ۱۳ سال به شهر شبستر، زادگاه پدری‌اش بازگشت. وی از پیشگامان احیای حقوق مدنی زنان است و در اشعارش نیز خواستار برابری حقوق اجتماعی و قانونی زنان است. بهتر است بدانید معجز شبستری از برجسته‌ترین شاعران طنزپرداز در آذربایجان و حتی ایران به‌حساب می‌آید که اشعار طنز زیادی از وی یادگار مانده و امروزه نیز چاپ می‌شوند. از آنجایی که معجز از مریدان عارف مشهور ایرانی، شیخ محمود شبستری بود، اکثراً بر سر مزار آن عالم می‌رفته و در خلوت خود به نوشتن شعر مشغول می‌شد. برخی از اشعار وی نیز با اسامی مستعار( تازا شاعر) و (کبلا حق وردی) در روزنامه ملانصرالدین چاپ می‌شدند.

اشعار، زندگی و فوت معجز شبستری

همان‌طور که گفتیم شعر نوشتن وی با الهام گرفتن از عارف مشهور ایرانی به نام شیخ محمود شبستری بود، حتی بعد از بازگشت به وطن از استانبول، وی به نوحه‌خوانی مشغول شد که بازهم نوحه‌خوانی و نشان دادن حقایق در  قالب انتقاد برای عده‌ای خوشایند نبود و با وی اعلان‌جنگ کردند که به مدت بیست‌وشش سال به جنگیدن پرداخت، حتی بنا به اظهارات خودش حتی به مراسمات و عروسی و ختم هم دعوتش نمی‌کردند، طوری که کاملاً گوشه‌نشین شده بود اما بازهم از نوشتن و انتقاد دست‌بردار نبود و چندین سال به مبارزه پرداخت. اما در نهایت با تنگدستی کامل در سال ۱۳۱۲ به دلیل فشارهای زیاد، شبستر را ترک کرد و به شهرستان شاهرود خانه‌یکی از اقوامش رفت و در کمال ناباوری یک سال بعد در همان شهر درگذشت. اما بعد از مدتی چند نفر از دوستداران و مریدانش تلاش کردند و آرامگاه وی را به شهر پدری‌اش انتقال دادند. مقبره‌ای نیز برایش ساختند که می‌توانید در سفرتان به شهرستان شبستر آرامگاه وی را زیارت کنید.

محتوای اشعار معجز شبستری

اگر بخواهید بیشتر در مورد اشعارش بدانید، باید بگویم که وی به نکوهش و انتقاد از اوضاع اجتماعی دوران حیاتش می‌پرداخت که مربوط به زمان قاجار بود. در اکثر اشعارش نیز از خرافات، نادانی و تحریف‌های دینی انتقاد کرده و انسان‌ها را به سمت روشنایی و دانش و تمدن تشویق کرده است تا شاید مردمان هم‌دوره‌اش و آیندگان از این گمراهی نجات یابند. نکته دیگر اینکه همه اشعارش به زبان ترکی آذربایجانی است تا مردم دیارش را بیشتر با اوضاع و مشکلات جامعه ایران آشنا کند، زیرا آن‌ها زمانی زندگی می‌کردند که حال‌وروز ایران واقعاً وحشتناک بود.

روحش شاد و راهش چراغی برای ادیبان و نویسندگان ایران، مخصوصاً استان‌های آذربایجان و اردبیل و زنجان مستدام باد .

مطالبی که باید بخوانید: شهرستان شبستر، روستاهای شهرستان شبستر

غذای محلی آذربایجان شرقی: طرز تهیه آش آبغورهعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران