موزه‌های برتر انتخاب می‌شوند

  • موزه‌های برتر انتخاب می‌شوند
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

همزمان با سال‌روز جهانی موزه، موزه‌های برتر از سراسر کشور توسط ایکوم (کمیته موزه‌های ایران) انتخاب می‌شوند.

به گزارش سیتی پدیا و به نقل از  خبرگزاری تسنیم، سید احمد محیط طباطبایی، قائم مقام ایکوم در نشست راهنمایی ورود به سایت موزه برتر که با حضور سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و رییس ایکوم و جمعی از مدیران و معاونین ادارات میراث فرهنگی استان‌ها و مدیران موزه‌های تهران و شهرستان‌ها برگزار شد، گفت: هدف از انتخاب موزه برتر الگو قرارگرفتن موفقیت یک موزه در شاخصی معین برای سایر موزه‌هاست.

وی موزه موفق موزه‌ای است که به مدت یکسال به روی بازدیدکننده باز باشد و به فعالیت حداقلی‌اش ادامه دهد، هدف از انتخاب موزه برتر را تنها یک مسابقه ندانست و افزود: در انتخاب موزه برتر به دنبال این هستیم که رفتار موزه‌داری خودمان را اصلاح کرده و برخی از شاخص‌های مهم را بیش‌تر مد نظر قرار دهیم.

محیط طباطبایی شاخص انتخاب موزه بزرگ و کوچک را بر طبق استاندارد ایکوم جهانی دانست و گفت: برای انتخاب موزه برتر عملکرد موزه‌ها در ۳ سطح بزرگ، کوچک و متوسط و در دو بخش خصوصی و عمومی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

قائم مقام ایکوم خاطرنشان کرد: ۱۲ شاخص از کمیته موزه‌های ایران انتخاب شده‌اند که هر یک از موزه‌ها می‌توانند در هر کدام از این شاخص‌ها در رقابت شرکت کنند.

وی آموزش، بازدید از موزه، گردآوری، معرفی، نگهداری و حفاظت، پژوهش، اعمال استاندارهای فنی و توسعه فیزیکی را از شاخص‌های مورد نظر کمیته موزه‌های ایران اعلام کرد.

محیط طباطبایی تصریح کرد: توسعه مدیریتی، خلاقیت و نوآوری‌، تلاش برای بقا‌، روز جهانی موزه و کودک و نوجوان را ازدیگر شاخص‌ها عنوان کرد که برخی از آن‌ها به اقتضای شرایط موزه‌های ایران تعیین و اضافه شده‌اند لذا شرکت‌کنندگان از تاریخ ۱/۲/۹۴ تا ۱۰/۲/۹۴ فرصت دارند گزارش‌های خود را در قالب پاورپوینت در سایت انتخاب موزه برتر (www.best museum.ir) قرار دهند.

وی زمان داوری آثار را ۱۸ تا ۲۸ اردیبهشت اعلام کرد و با اشاره به شعار امسال ایکوم تحت عنوان “موزه‌ها و جامعه پایدار” اظهار داشت: چند سالی است ایکوم بر خلاف گذشته که به مسائل میان بخشی توجه داشت به مسائل فرابخشی توجه دارد و مسائلی همچون موزه -ارتباطات اجتماعی، موزه- توسعه و … را محور قرار می‌دهد.

قائم مقام ایکوم تصریح کرد: پایداربودن جامعه یعنی همان چیزی که ما به آن توجه به میراث فرهنگی و طبیعی می‌گوییم جامعه پایدار یعنی جامعه‌ای که افراد آن صاحب شغل، سکونت و رفتار پایدار هستند و ما در میراث فرهنگی به دنبال ایجاد چنین فضایی در جامعه خودمان هستیم.

وی گفت: منظور از تفکر میراث فرهنگی، یک تفکر قدیمی و پوسیده در نگاه به گذشته نیست بلکه تفکر میراث فرهنگی یعنی نگاهی از گذشته به آینده و جامعه‌ای می‌تواند آینده را مال خود و کمترین ضررو زیان را متوجه خودش سازد که تکیه به گذشته خودش داشته باشد.

بی‌اعتقادی تخریب‌کنندگان آثار فرهنگی به پایداری جامعه

به گفته محیط طباطبایی، پایداربودن جامعه همان  چیزی است که معضل امروز شهرهای ایران را تشکیل می‌دهد زیرا در تخریب آثار فرهنگی ما با گروهی مواجه هستیم که به پایداری جامعه اعتقاد ندارند و معتقدند که جامعه می‌تواند هر روز نسبت به روز گذشته‌اش متحول شود و مدرن باشد.

وی با بیان این که این در حالی که مدرن‌بودن در جامعه پایدار یعنی اینکه پله مدرنیسم روی پله گذشته و زندگی طبیعی بنا شده باشد، گفت: با نگاه  به اروپا که سردمدار انقلاب صنعتی و تحولات جدید بوده است می‌بینیم در تمامی این جوامع نگاه به گذشته و حفظ هویت و تاریخ مهم تلقی شده‌اند. همه این کشورها، امروز خودشان را از ورای دیروز جست‌وجو می‌کنند و اینجا تفاوت کشورهای فرانسه، انگلستان و سایر کشورها مشخص می‌شود.

محیط طباطبایی افزود: خوشبختانه امروز می‌بینیم با وجود تحولات زیادی که در جهان ایجاد شده حساسیت نسبت به حفظ هویت تاریخی به اندازه حساسیت جان انسان‌ها ارزش پیدا کرده است. روزگاری در جنگ‌های جهانی و خاورمیانه، تنها نگرانی جوامع آواره و کشته و زخمی شد انسان‌ها بود اما امروز با تخریب، غارت و ویرانی آثار تاریخی با همان حساسیت برخورد می‌شود.

وی تصریح کرد: این تغییرات را در ایران هم شاهد بوده‌ایم به صورتی که زلزله بم و تخریب ارگ بم هم کمتر از مرگ انسان‌ها تأثیرگذار نبود.

موزه‌ها مکان نزدیک‌شدن فرهنگ‌ها

وی در ادامه موزه‌ها را مکان نزدیک‌شدن فرهنگ‌ها به یکدیگر دانست و افزود: اگر جامعه‌ای پایدار و فارغ از تنش‌های امروزی دنیا می‌خواهیم باید نگاه‌مان را اصلاح کنیم و یک تغییر تلقی از معنی موزه را از طریق جامعه پایدار درک کنیم.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران