موزه آب سعدآباد در سوم اردیبهشت رایگان است

  • موزه آب سعدآباد در سوم اردیبهشت رایگان است
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بازدید از موزه آب واقع در مجموعه سعدآباد به مناسبت روز بزرگداشت شیخ بهایی در روز پنجشنبه سوم اردیبهشت ماه رایگان است.

به گزارش سیتی پدیا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ مسئول موزه آب ضمن گرامیداشت مقام شیخ بهایی و روز معمار، هدف از این طرح را ارج نهادن به این عالم شیعی و همه معمارانی که از گذشته تاکنون در زمینه آب و آبرسانی خدمت­ رسانی کرده اند عنوان کرد.

شاهرخ کریمی در ادامه به خدمات شیخ بهایی اشاره داشت و افزود : طومار شیخ بهایی عنوان سندی است که برای تنظیم آب زاینده‌ رود اصفهان، در عهد سلطنت شاه عباس اول صفوی به‌ وسیله شیخ بهایی تنظیم شد.

وی ادامه داد: همچنین طراحی کاریز نجف‌ آباد معروف به قنات زرین‌ کمر، اختراع سفید آب که در اصفهان به سفید آب شیخ معروف است، ساختن منارجنبان، ساختن ساعتی که نیاز به کوک کردن نداشت و حمام معروف شیخ‌ بهایی در اصفهان که مدت زیادی آب آن تنها با نور شمعی روشن بوده، تعدادی از خدمات ارزشمند این عالم شیعه است.

بهاء الدین محمد بن عزالدین حسین بن عبدالصمد العاملی الجُبَعی مشهور به «شیخ بهایی» (۹۵۳ قمری در بعلبک- ۱۰۳۰ قمری در اصفهان)، دانشمند نامدار عصر صفوی است که در فلسفه، منطق، طب، هیئت و ریاضیات تبحر داشت. در حدود ۹۵ کتاب و رساله در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی، هنر و فیزیک از وی به یادگار مانده است.

گفتنی است به پاس خدمات وی در علوم ستاره‌شناسی، یونسکو سال ۲۰۰۹ میلادی را به نام او، سال «نجوم و شیخ بهایی» نام‌گذاری کرد. شیخ بهایی در شمار مولفان پراثر در علوم گوناگون است و آثار او تماما موجز و بدون حشو و زواید است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران