• موزه ارامنه تبریز
  • موزه ارامنه تبریز
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

موزه ارامنه تبریز تحت‌ نظارت خلیفه‌ گری ارامنه آذربایجان اداره می‌ شود. این موزه یکی از موزه‌ های محوری شهر تبریز است که در میدان نماز و در محل کلیسای مریم مقدس مستقر شده‌ است. در این موزه انواع کتاب‌ های چاپی چاپی و خطی تاریخی به زبان‌ های ارمنی، فارسی و عربی نگه‌ داری می‌ شوند.

۳۵ جلد از کتاب‌ های خطی موزه ارامنه که بر روی پوست آهو نگاشته شده‌ اند، به زبان ارمنی بوده و در قالب خط عبری نوشته شده‌ اند. همچنین کتاب‌ های مهم و تاریخی نظیر ذخیره خوارزمشاهی، خمسه نظامی، معراج‌ النبوه و ترجمه کتاب مقدس به زبان ارمنی در این موزه مورد حفاظت قرار گرفته‌ اند.

این موزه شامل سکه ها، نگین ها، کتب، دستورات، میز و صندلی مربوط به سال ۱۷۲۸ میلادی، مجسمه ها، پارچه ها، زیور آلات، صلیب های زیبای قدیمی، تاج های پادشاهی، لباس های رهبران ارامنه، ناقوس و زنگ های قدیمی می باشد.

بعضی از اشیای این موزه از این نظر که با تاریخ و فرهنگ ارامنه پیوند می خورد، برای ارامنه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ از جمله صندلی منبت کاری که در سال ۱۷۲۸ میلادی در ارمنستان برای اسقف اعظم کلیسای “آختامار” واقع در دریاچه وان، ساخته شد و طی حوادث سال های ۱۸۹۵ میلادی همراه عصای اسقف اعظم و ناقوس سوراخ سوراخ کلیسای مذکور به خلیفه گری تبریز منتقل شد. تاریخ ساخت این عصا سال ۱۸۲۵ میلادی و تاریخ ساخت ناقوس ۱۸۳۱ میلادی است.

تاج ها، نشان ها و صلیب های متعددی نیز در دوران وقوع این حوادث به تبریز انتقال یافت. شمعدان های بزرگ کلیساهای سن استپانوس و سن طاطاوس و زنگ بزرگ و در خاتم این کلیسا نیز به همین ترتیب به تبریز منتقل شد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
تبریز، بلوار جمهوری اسلامی، میدان نماز، محوطه کلیسای مریم مقدس

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران