موزه شهدای گمنام زنجان

  • موزه شهدای گمنام زنجان
  • موزه شهدای گمنام زنجان
  • موزه شهدای گمنام زنجان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

موزه شهدای زنجان که در منزل مسکونی مرحوم علی اکبر خان توفیقی اولین شهردار زنجان مستقر می باشد در سال ۱۳۷۸ افتتاح شد. موزه شهدای گمنام زنجان گنجی ناشناخته در مرکز شهر زنجان محسوب می شود.

موزه شهدا زنجان زیر نظارت بنیاد شهید استان در سال ۱۳۷۸ در خانه توفیقی افتتاح شد، بنای توفیقی در بافت تاریخی و قدیمی شهر در محله معروف به غربییه بالا که به محله خرابه رجی نیز مشهور بوده قرار دارد.

این بنا از شمال غرب نزدیک به دروازه رشت و از جنوب نزدیک به دروازه قزوین می­ باشد. بنای توفیقی از بناهای اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی بوده و به شماره ۲۶۶۴ مورخ ۱۳۸۷/۱۲/۲۵ به ثبت آثار ملی کشور رسیده است.

بنای توفیقی از نقطه نظر سبک معماری و سیاق تزئینی مصادیق الگوی تقارن و رایج در اواخر قاجار و اوایل پهلوی بوده و منزل اولین شهردار زنجان (آقای علی­ اکبر توفیقی) است.

این موزه که در نوع خود بی نظیر است دارای آثار ارزشمند بسیاری از شهدای استان می باشد که شامل چفیه، لباس، پوتین، پلاک، کتاب، دفتر و ده ها مورد دیگر که وقتی به آنها نگاه می کنی چیزی درونت می گوید وای بر تو که دوستان و همرزمانت رفتند و تو مانده ای و اکنون با آثار و لوازم آنها هم نوا گشته ای.

بازدید مسافران از موزه شهدای زنجان :

حسن زارعی، مدیر موزه شهدای استان زنجان طی یک گزارش، به حضور مسافران نوروزی در موزه آثار تاریخی شهدای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در ایام تعطیلات نوروز، روزانه تعدادی از مسافران نوروزی در گلزار شهدا حضور یافته و با قرائت فاتحه یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس را گرامی داشتند.

وی افزود: این موزه با هدف حفظ و ارائه آثار گرانقدر به جا مانده از شهدای استان دایر شده و هر روز میزبان تعدادی از همشهریان و مسافران است.

زارعی یادآور شد: در این موزه آثار ارزشمند شهدای استان نظیر عکس، زندگینامه، لباس، پلاک، دفترچه خاطرات و هر آن چه که متعلق به رزمندگان زنجانی هشت سال دفاع مقدس بوده، نگهداری می‌ شود.

وی به اتاق شهدای آزاده و جانباز در این موزه اشاره کرد و گفت: در این اتاق آثار و وصایای شهدای آزاده و جانبازی که پس از جنگ به مقام شهادت نائل شده‌ اند، نگهداری می‌ شود.

مدیر موزه شهدای استان زنجان تصریح کرد: همچنین مدارس کل استان، ادارات، مؤسسات و کارخانجات می‌توانند با هماهنگی قبلی از این موزه بازدید کنند.

وی عنوان کرد: موزه آثار شهدا وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان است که امیدواریم با حمایت مسئولان، فعالیت‌ های آن گسترش یابد.

زارعی در پایان خاطرنشان کرد: موزه شهدای استان زنجان همه روزه صبح‌ ها از ساعت ۸ الی ۱۳ و عصر ها از ساعت ۱۵ الی ۱۸ به جز روزهای تعطیل به صورت رایگان آماده بازدید عموم مردم است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- خبرگزاری دانا

2- ویکی پدیا

3- تبیان زنجان

اطلاعات این مکان
آدرس
زنجان، خیابان امام خمینی (ره)، خیابان خواجه نصیر طوسی
نوع
خانه تاریخی دوره قاجاریه و پهلوی
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
25 اسفند 1387
شماره ثبت در آثار ملی ایران
2664
کاربری فعلی
موزه شهدای زنجان
ساعات بازدید
همه روزه از ساعت 8 الی 13 و از ساعت 15 الی 18 به جز روزهای تعطیل
قیمت بلیط
رایگان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران